Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin’in Türkiye’de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Çin Büyükelçiliği Ankara. Çin Büyükelçiliği ülkesini Türkiye’ de hükümetler düzeyinde temsil etmektedir. Ankara Çin Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirmekle yükümlüdür. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devleti ile iyi niyet, dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesini sağlar. Ankara Çankaya Çin Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Çin Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü ise Çin vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği yerlerdir. Çin Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne Çin vizesi için başvuru yapılabilirken Çin vizesi alınabilecektir. Yine Çin İstanbul Başkonsolosluğu ise Çin vize işlemleri için, Çin pasaportlarının yenilenebileceği bir temsilciliktir. Ayrıca İstanbul Çin Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği Çin direk olarak yapılan çin vizesi başvurularını kabul etmeyecektir. Çin Başkonsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne Çin vizesi başvuruları sadece Çin vize işlemleri için yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla yapılabilecektir. Çankaya Çin Büyükelçiliği, Çin’in Türkiye’de temsil eden Çin devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil eder. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur. Çin Halk Cumhuriyetinin Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Çin Büyükelçiliği Ankara Adresi

Gölgeli Sokak, No:34, Gaziosmanpaşa / ANKARA Posta Kodu: 06105

Çin Büyükelçiliği Ankara e-mail iletişim

chinaemb_tr@mfa.gov.cn, liu10qia@126.com

Çin Büyükelçiliği Ankara Telefon

+90 (312) 436 0628

Çin Büyükelçiliği Ankara Faks

+90 (312) 446 4248

Çin Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi, Cuma 08.30 / 17.30
Vize bölümü: Pazartesi, Salı, Perşembe 09.30 / 12.30

Çin Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

Ankara, Konya, Kırşehir, Afyon, Tokat, Sivas, Aksaray, Kütahya, Kayseri, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karabük, Adana, Adıyaman, Amasya, Artvin, Aydın, Batman, Bilecik, Uşak, Bingöl, Bitlis, Bolu, Diyabakir, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, İskenderun (Hatay), Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kars, Kastamonu, Yozgat, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, İçel (Mersin), Şanlıurfa, Muş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şırnak, Siirt, Sinop, Trabzon, Zonguldak, Tunceli, Van

Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Çin vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Çin Büyükelçiliği'nde gerçekleştirebilirler. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının, fotokopisinin ve pasaporta uyumlu 2 adet 45×60 mm (4.5×6 cm) ya da 50×60 mm (5×6 cm) ebatlarında beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekmektedir. Parmak izi işlemleri ilgili yetkililer tarafından uygulanmaktadır. Çin Vatandaşları pasaport yenileme için pazartesi, salı ve perşembe günleri saat 15:00-17:00 arasında başvuruda bulunabilirler.

Çin Ankara Konsolosluğu Vize Başvurusu

Çin vizesi için Çin Ankara Büyükelçiliği'nin konsolosluk bölümüne başvurulması gerekmektedir. Uzun süreli vizeler için şahsen konsolosluğa doğrudan başvurabilme seçeneğiniz olmaktadır. Kısa süreli Çin vizesi için başvurular sadece konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acentalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Vize başvurularının gerçekleştirilmesi ve parmak izi alımı pazartesi, salı ve perşembe saat 09:30 ile 12:00 arasında gerçekleştirilir. Pasaport teslimi is aynı günlerde saat 15:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirilmekte olup belirtilen saatler arasında ise sadece Çin vatandaşlarının seyahat ve pasaport başvuruları, evlilik işlemleri, ve belge doğrulama gibi başvuruları kabul edilmektedir. Çin vize başvuruları için gereken evrak listesini eksiksiz ve doğru olarak göndermelisiniz. Konsolosluk başvuru sonrası sizden ek evrak isteme ve mülakata çağırma yetkisine sahiptir. Çin vize başvurunzu planladığınız seyahatin zamanından bir ay önce gerçekleştiriniz.

Çin Vize Başvuru Formu

Çin vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir.

Çin vize başvuru formu

Vize Çıkış Süresi

Çin vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama 7-10 iş günüdür. Ancak, Çin Ankara Büyükelçiliği'nin yoğun olması ya da sizden ek evrak istemesi gibi özel bir durum olması halinde Çin vize çıkış süreniz uzayabilmektedir.

Çin Ticaret Ateşeliği Ankara

Telefon: +90 (312) 437 7107
Faks: + 90 (312) 446 6762
E-mail: tr@mofcom.gov.cn

Çin Büyükelçiliği Ankara Nerededir?

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org