Çin Çalışma Vizesi

Çin Çalışma Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti, yabancılara ticari faaliyetlerde bulunmalarının dışında yasal olarak çalışmalarına da hak verebilmektedir. Yabancıların Çin’de yasal olarak çalışabilmeleri için bu ülkeye gitmeden önce Çin Z vizesi olarak adlandırılan Çin çalışma vizesini almaları gerekmektedir. Çin Z vizesi kişilere Çin’de çalışma imkanı sunduğu için oturum imkanı da sunmaktadır. Ancak, Çin’de hem oturma izninizin olması hem de Çin Z vizenizle Çin’de yasal olarak çalışma hakkını kullanabilmeniz için Çin’e giriş yaptıktan sonra da Çin Kanunları tarafından belirtilmiş işlemleri de gerçekleştirmek zorundasınız.

Çin çalışma vizesi için Çin Büyükelçiliği Ankara’ya ya da İstanbul’daki Çin Başkonsolosluğu’na doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat vize işlemlerinin gerçekleşebilmesi için önce Çin’de çalışacağınız firmanın sizin çalışma izninizi alması gerekmektedir. Çalışma izni alabilmeniz için hem sizin hem de Çin’de çalışan firmanın hazırlaması gereken evraklar vardır. Siz eğitim durumunuzu gösteren belge, iş tecrübenizi gösteren belge, önce çalıştığınız firmadan referans mektubu gibi evrakları hazırlamalısınız. Çin’de çalışacağınız firma ise sözleşmeniz, iş pozisyonunuzu gösterir belge ve orada alacağınız maaşa dair belge gibi evrakları vermelidir. Çalışma izni size verilirse konsolosluk tarafından istenen gerekli evrakları hazırlayıp vize başvurusu için gereken ücreti ödemenizle birlikte Çin çalışma vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru işlemleri sonrasında sizden ek evrak talep edilebilmektedir. Diğer uzun süreli Çin vizelerinde olduğu gibi Çin Z vizesi için de konsolosluk başvurunuz sonrasında sizi mülakata davet etmektedir. Mülakat için size bildirilen tarihte konsoloslukta bulunmalısınız. Çin çalışma vizesi için yaptığınız başvuruyu olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirmek sadece Çin Konsolosluğunun yetkisi altındadır.

Çin Z Vizesi İçin Gereken Evraklar

Çin Z vizesi için gereken evrakların listesi aşağıda belirtilmektedir.

1. Davetiyeler

Çin Z vizesini alabilmek için iki çeşit resmi davetiyenizin olmalıdır. Bunlar beyaz davetiye ve yeşil davetiyedir. Bu davetiyelerden her ikisi de konsolosluğa hitaben olmalıdır. Çalışma vizesi başvurusu için davetiyelerin sadece orijinalleri kabul edilmektedir.

2. Çin’de bulunan firma hakkında bilgi

Çin çalışma vizesi için Çin’de çalışmak istediğiniz firmanın vergi levhasının fotokopisi gerekmektedir. Çin’e giriş ilk defa olacak ise vergi levhasına ek olarak davet ve ID de vermek zorundasınız.

3. Pasaport

Çin çalışma vizesi için hem şu anda kullandığınız pasaportu hem de eski pasaportunuzu vermelisiniz. Her iki pasaportun da sadece aslı Kabul edilmektedir.

4. Fotoğraf

Çin Z vizesi için 2 adet vesikalık fotoğraf vermelisiniz. Ancak vesikalık fotoğrafların belirli kriterlere uyması gerekmektedir. Fotoğraf mat ve kalın kağıtlı olmalı, arka fonu da beyaz olmalıdır. Fotoğraf kulak ve alın açık olarak ön cepheden çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafınız gözlüksüz olarak koyu renkli giysi ile çekilmiş olmalıdır.

5. İkametgah

Çin Z vizesi için ikametgah belgesi almanız gerekmektedir. Sadece aslı verilen ikametgah belgesi kabul edilmektedir.

6. Sabıka Kaydı

Sabıka kaydınıza ilişkin belge de çalışma vizesi için gereken evraktır. Sabıka kaydınızda hem sicil kaydının yok olduğuna dair hem de arşiv sicil kaydının yok olduğuna dair yazılar olmalıdır. Sabıka kaydınızı savcılıktan almanız gerekmektedir. Bu belgenin sadece aslı geçerli sayılmaktadır.

7. Kimlik

Çin Z vizesi için nüfus cüzdanınızın fotokopisi de gereken evraklar arasındadır.

Çalışma Vizesi Evrakları Hakkında Önemli Notlar

Listede yer alan Çin çalışma vizesi için gerekli evraklar bütün Çin çalışma vizesi başvuruları için getirilmesi gereken evraklardır. Çalışma vizesi için istenen evrakların eksiksiz olarak teslim edilip evraklarda doğru bilgilerin yer almasına çok önem verilmektedir. İstenen evrakları eksik olarak teslim etmeniz ya da evraklarda yer alan bilgilerin yanlış olması vize işlem süresinin uzamasına veya vize başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Özellikle davetiye Çin çalışma vizesi işlemleri için gerekli olan evrakların en önemlileri arasında yer alıp bu konuda herhangi bir esneklik gösterilmemektedir. Dolayısıyla davetiyelerin olmaması ya da verilen davetiyelerin istenilen özelliklere uymaması halinde başvuru işlemlerinin gerçekleşmesinin imkanı olmamaktadır.

Çin Z vize başvurusu için listede yer alan gerekli evraklara ek olarak konsoloslukça hazırlanmış vize başvuru formunu da teslim etmeniz gerekmektedir. Vize başvuru formunda sizden istenen bilgiler eksiksiz, net ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Aksi takdirde Çin vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

1 yıllık çok girişli Çin ticari vizesinin verilebilmesi için vize için istenen evrakların yanında başvuran şahsın pasaportunda ez az iki Çin vizesi de bulunmalıdır.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler de Çin çalışma vizesi için Türkiye’de başvuru hakkına sahip olmaktadır. Yabancı vatandaşların Türkiye’deki başvurularının kabul olması için gerekli evrak listesine ek olarak Türkiye’deki yasal kalış ve ikamet belgesini de getirmek zorundadırlar. Türkiye’de ikamet eden önceden Çin vatandaşı olmuş şahıslar ise başvuru için gerekli evrak listesine ek olarak eski Çin pasaportunu ve varsa önceden aldıkları Çin vizelerini getirmelidirler.

Çin Z vizesi için evrak listesinde belirtilen evrakların dışında vize başvurunuz sonrasında da Çin Konsolosluğu gerekli görmesi halinde sizden ek evrak isteyebilmektedir. Ayrıca, Çin vize başvurunuzu olumlu veya olumsuz olarak değerlendirme yetkisi sadece Çin Konsolosluğu’na aittir.

Çin Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin çalışma vizesi başvurusu için evraklarınızı eksiksiz olarak verip vize işlemleri sırasında farklı bir durum gerçekleşmemesi halinde çalışma vizesi ortalama 7 iş gününde çıkmaktadır. Fakat, Çin Konsolosluğunun vize başvurularından dolayı yoğun olması veya vize işlemleri sırasında konsolosluğun sizden ek evrak istemesi gibi farklı bir durumun gerçekleşmesi halinde işlem süresi uzayıp vizenin çıkış daha geç bir sürede çıkabilmektedir. Buna ek olarak Çin Konsolosluğu hafta sonları ve konsolosluğun resmi tatil günlerinde açık olmayıp bu günler iş gününü içermemektedir. Bu sebeple Çin Z vizesini Çin’e planlanacak seyahatin tarihinden önce çıkabilmesi için öncelikle konsolosluğun çalışma günleri ve vize için istenen evrak listesini öğreniniz. Seyahat tarihinizi ve vize başvuru tarihini bu bilgilere göre belirleyiniz. Vizenizin planlanan seyahatin gidiş tarihinden önce çıkabilmesi için tarihleri doğru belirlememeniz çok önemlidir. Vize başvurusunu seyahat tarihinden bir ay önce yapmanız uygun görülmektedir.

Çin Z Vizesi Ücreti

Çin Z vizesi ücreti sürekli aynı kalmayıp belirli zamanlarda değişmektedir. Çin çalışma vizesi için ödenecek ücrete karar vermek Çin Konsolosluğunun yetkisi altındadır. Bununla birlikte Çin çalışma vizesinin ücreti Türkiye ve Çin arasında olan ekonomik ve sosyal gelişmeler tarafından da etkilenebilmektedir. Çin Z vizesi için ödenmesi gereken ücret hakkında en güncel bilgiyi almak için ücreti vize başvurunuza yakın bir tarihte öğreniniz. Çin Z vizesi için ödenmesi gereken ücret vize başvuru işlemi olarak gerçekleştirilecek hizmet içindir. Çin vize başvurunuz ancak vize ücretini ödemeniz durumunda kabul edilmektedir. Vize başvurunuz olumsuz olarak değerlendirilirse ücret size geri verilmemektedir.

Çin’de Çalışma ve Oturma İzni

Çin çalışma vizesi, vize sahibine hem Çin’de yasal olarak çalışma hem de Çin’de yasal olarak oturma imkanı vermektedir. Ancak Çin’de yasal olarak bu hakların her ikisini de alabilmeniz için vizenizi alıp Çin’e giriş yaptıktan sonra Çin’de de işlemler gerçekleştirmek zorundasınız. Çin’de yapılması gereken işlem Çin’de oturma iznini almak için yapılacak işlemdir. Çin’de oturma iznini almanız durumunda Çin vizeniz Z vizesi olduğu için yasal olarak çalışma hakkını da alacaksınız. Oturma izni Çin’de ikamet ettiğiniz yerin kamu güvenliği birimine (ilçe düzeyinin üzerinde olan Yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü’ne) gitmelisiniz. Oturma ve çalışma izni için müdürlüğün hudut giriş ve çıkış idari şubesine başvuru yapmalısınız. Başvuruyu Çin’de kalacağınız ilk 30 günlük süre içinde gerçekleştirmek zorundasınız. Aksi takdirde Çin’de kaçak durumuna düşmüş olup yasal olarak da çalışamazsınız.

Oturum izni başvurusunda makama teslim edilmesi gereken evrakların bazısı Çin Z vizesi almak için verilen evraklar bazısı da Çin’de alınacak ek evraklar olabilmektedir. Ev adresi, kira sözleşmesi, sağlık raporu Çin’de alınması gereken ek evraklar olabilmektedir verilebilmektedir. 1 seneden fazla süre veren oturma izni başvuruları içinse sağlık raporunun teslim edilmesi şarttır. Oturma izni başvurusu sırasında başvurandan parmak izi gibi biyometrik veriler alınacaktır.

Oturma izni Çin yasalarınca belirtilen kriterlere göre gerçekleşmesi halinde ortalama 15 iş gününde alınabilmektedir. Ancak Çin makamları sizden ek evrak isteyebilmekte olup oturum için işlemler daha uzun sürebilmektedir. Emniyet müdürlüğü oturum izni başvurunuzu olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandırmakla yetkilidir. Çin makamları başvurunuzu olumlu olarak sonuçlandırması durumunda size verilecek oturma izninin süresi 90 gün ile 5 sene arasında değişmektedir. Oturma ve çalışma izninin her ikisin de verilmesi sadece Z vizesine sahip olunması durumunda geçerlidir. Oturum izni imkanı sağlayan diğer vizeler ise çalışma izni sunmamaktadır.

Çin Oturma İzni Hakkında Önemli Notlar

Çin oturma iznini uzatmak için oturma izninizin bitiş tarihinden 30 gün önce başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Uzatım için Çin’deki makamlar tarafından istenecek evrakları teslim edip başvuru işlemleri sırasında özel bir durum olmaması halinde uzatma başvurusunun sonuçlanma süresi ortalama 15 gündür. Çin makamları uzatma başvurunuzu kabul veya ret ile sonuçlandırma yetkisine sahiptir. Oturum uzatımı için başvurunuz ret ile sonuçlanırsa mevcut oturum izninizin bitiminde Çin’den ayrılmak zorundasınız.

Oturma izni verildikten sonra oturma izninde yer alan bilgilerinizde bir değişiklik olması durumunda ilk 10 güne kadar yetkili kamu güvenliği birimine bildirmek zorundasınız. Aksi takdirde Çin yetkilileri oturum izninizi iptal edebilmektedir. Oturum izninizin veya vizenizin kaybolması ya da zarar görmesi durumunda da en kısa sürede ikamet ettiğiniz yerdeki ilgili kamu güvenliği birimine başvurmalısınız.

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org