Çin Grup Vizesi

Çin Grup Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Halk Cumhuriyeti 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren bireysel turistik vize başvurularını kaldırdığını bildirmiştir. Buna istinaden Çin’e turistik amaçlarla gidecek olan kişilerin başvurduğu turistik vize başvuruları kabul görmeyecektir. Konsolosluk tarafından yalnızca turistik amaçlı grup vize başvuru işlemleri kabul edilecektir. Çin grup vizesi Çin’e seyahat amacıyla gidecek olan kişilerin pasaportlarına basılmayıp ayrıca bir kağıda hazırlanır ve çıktısı pasaportun arasında taşınır. Çin grup vizesi Çin’e giriş ve çıkış işlemlerinde kullanılmak üzere 2 ayrı kağıda basılmaktadır. Girişte giriş vizesinin olduğu kağıdı çıkışta ise çıkış vizesinin olduğu kağıt sınırdaki görevlilere ibraz edilmelidir. Çin grup vizesinin basılı olduğu kağıtların giriş ve çıkış işlemlerinde beyan edilmemesi halinde ülkeye giriş ve çıkış yapılamaz.

Çin grup vizesine başvuru yapılabilmesi için en az 5 kişinin olması zorunluluğu vardır. Grup vizesine sahip olan kişiler Çin’e aynı anda giriş yapmak zorunlulukları bulunmamaktadır. Çin grup vizesine sahip olan kişi tek başına Çin’e giriş yapabilir. Fakat Çin grup vizesine başvuru yapmak için 5 kişinin olması zorunluluğu vardır.

Çin Halk Cumhuriyeti vize uygulamaları kapsamında T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk Vatandaşlarına vize uygulanır. Hizmet pasaportu, Hususi pasaport, Diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşlarının 30 güne kadar Çin’e olan ziyaretlerinde vize almalarına gerek yoktur. Çin Halk Cumhuriyeti vize uygulamalarına istinaden Türk Vatandaşlarına kapıda vize başvurusu yoktur.

Çin’e turistik seyahat yapmak isteyen kişiler, Çin hükümeti tarafından uygulamaya konulan grup vizesini almaları gerekir. Çin Halk Cumhuriyeti 15 Şubat 2016’da bireysel turistik vize başvuruları yerine, Çin’e turistik amaçla seyahat edecek olan kişilerin grup vizesine başvuru yapmaları gerektiğini belirtmişti. Çin grup vizesi sahibi olabilmek için en az 5 kişinin aynı anda başvuru yapması gerekmektedir. Çin grup vizesi alan kişi, Çin’e tek başına, yanında grup olmaksızın giriş yapabilir. Fakat grup vizesi başvurusu yapabilmek için 5 kişi şartı konsolosluk tarafından zorunludur.

Çin Grup Vizesi Nedir?

Çin’e turistik ziyaret yapmak isteyen kişiler, Çin’in uygulamış olduğu vize türlerinden Çin turistik grup L vizesine sahip olmaları gerekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti 15 Şubat 2016 tarihinde şahsi turistik vize başvuru işlemlerini kabul etmeyip turistik grup vizesi başvurularını kabul edeceğini açıklamıştır. Dolayısıyla Çin’e turistik seyahatlerde turistik grup L vizesi kategorisinden başvuru yapılmalıdır.

Çin grup vizesi için başvurular yetkili turizm acenteleri ve vize merkezleri aracılığıyla yapılabileceği gibi Çin Konsolosluğu’na da direkt olarak başvuru seçeneği bulunmaktadır.

Çin grup vizesi Çin’de kısa süreli ikamet etme hakkı tanıyan bir vize türüdür. Bu sebeple Çin grup vizesi içim başvurular konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Çin grup vizesi başvuru işlemleri Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na veya Ankara Çin Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Çin Konsolosluğu gerekli görmesi halinde grup vizesi başvuru sahibini mülakata çağırabilir veya ek belge talep edebilmektedir. Çin grup vizesi başvuru işlemlerinde vizeyi onaylayan tek makam Çin Konsolosluğu’dur.

Çin Konsolosluğu bize başvuru formunun doğru doldurulmasına çok önem vermektedir. Başvuru formu eksiksiz, tam, düzgün ve net olarak doldurulup hazırlanmalıdır. Çin grup vizesi başvuru formu istenildiği gibi uygun doldurulmazsa başvuru reddedilebilir. Çin Konsolosluğu Çin grup vizesi için gerekli olan evraklar konusunda çok hassastır, evrakların tam olarak gönderilmemesi durumunda süreç olumsuz sonuçlanabilir. Çin Konsolosluğu vize başvuru işlemi sonrasında gerekli görürse ek belge isteyebilmektedir. Çin grup vizesi ile ilgili verilecek karar Çin Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir.

Çin Grup Vizesi için Gerekli Evraklar

Belediye onayı olan davetiye alınması durumunda grup turist vizesi için gereken evraklar şu şekildedir:

 1. Pasaport. Seyahat sonrası en az 6 ay süresi ve iki boş sayfasının olması gereklidir.
 2. Fotoğraf. 2 adet arka fonu beyaz, önden çekilmiş ve gözlük kullanılmayan biyometrik fotoğraf.
 3. Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.
 4. Vergi levhası fotokopisi (2016 yılı onaylı olmalıdır)
 5. Limited şirket veya anonim şirket ise ayrıca ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 6. Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe imzalı dilekçenin aslı.
 7. E-devlet’ten alınan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah ve adlı sicil kaydı.
 8. Firma sahibi ise e-devlet’ten alınan 4B SGK hizmet dökümü, çalışan ise e-devlet’ten alınan 4A SGK hizmet dökümü.
 9. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 10. Pasaport sahibine ait bilgi formu doldurulmalıdır.
 11. Eski pasaport yoksa ilave İngilizce dilekçe gereklidir.
 12. En az 5.000 USD bakiyesi bulunan pasaport sahibine ya da çalıştığı şirkete ait güncel 30 günlük banka hesap dökümü.

Çin’e ilk defa gidecek kişilerden ilave olarak şu evraklar talep edilmektedir.

 • Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben yazılmış kişinin söz konusu şirkette hangi tarihten itibaren çalışmakta olduğunu veya hangi şirketin sahibi ya da ortağı olduğunu belirten noter onaylı beyanname veya şirket imza sirküleri aslı da kabul edilmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Daha önceden Çin Halk Cumhuriyeti’nin hassas ülkeler listesindeki ülkelerden birine giriş yaptıysanız ilave olarak Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben o ülkeye giriş nedenini açıklayan İngilizce şirket dilekçesi ve kanıtlayabilecek iş kontratı ve fatura gibi ticari evrakların temin edilmesi gerekmektedir.

 • Normal şirket davetiyesi temin edilmesi durumunda yukarıdaki evraklar dışında şu evrakların da sunulması gerekmektedir.
 • Davet eden firmanın faaliyet belgesi fotokopisi, faaliyet belgesi üzerinde belirtilen resmi temsilcisinin kimlik fotokopisi.
 • Çalışan ise ya da imza yetkisi olmayan şirket ortağı ise Çin İstanbul Konsolosluğu’na hitaben yazılmış kişinin söz konusu şirkette çalışmakta olduğunu belirten noter onaylı beyanname aslı, firma imza yetkilisi ise imza sirküleri fotokopisi.
 • Çin ile ticaret yaptığına dair 10.000 USD üzerinde fatura fotokopisi veya dekont fotokopisi veya ticari sözleşmesi fotokopisi
 • En az 5.000 USD bakiyesi bulunan pasaport sahibine ya da çalıştığı şirkete ait güncel 30 günlük banka hesap dökümü.

Pasaportu veren kurum Adana, Kayseri, Gaziantep, Şanlı Urfa, Diyarbakır, Mardin, Hatay, Şırnak, Kilis, Hakkari ve Van gibi illerinden biri ise Çin İstanbul Başkonsolosluğu’na başvuru yapılamamaktadır.

Çin grup vizesi çıkış süresi gereken belgelerin tam olarak teslim edilmesi ve vize başvuru işlemlerinde aksi bir durum olmaması halinde 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Çin Konsolosluğu vize başvuru işlemleri nedeniyle yoğun olması veya ek bir evrak istemesi halinde vizenin onaylanma süresi uzayabilmektedir. Bu sebeple vize başvurunuzun tarihini doğru ve planlı bir şekilde belirlemelisiniz.

Çin grup vizesi ücretleri belirli zaman aralıklarında değişiklik göstermektedir. Çin turistik grup vize ücreti iki ülke arasındaki sosyal ve ticari ilişkilere ve gelişmelere göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org