Çin Hakkında Bilgiler

Dünya’nın yeni süper gücü olmaya en büyük aday ülke Çin Halk Cumhuriyeti olarak gösterilmektedir. Ülke, dünya üzerinde bulunan en kalabalık nüfusa sahiptir. Ürkütücü derecede insan popülasyonu, bir gökdelen gibi olan otoyolları, köprüleri ve en heyecan verici tarihe sahip olmasıyla, ziyaretiçilerinde hayranlık yaratmaktadır. Öyle ki, günümüz medeniyetinin temel taşını oluşturan kağıt, barut, pusula, matbaacılığın bütün kökeni antik Çin’de dayanır. Çin Seddi her görülmeye gidildiğinde ziyaretçilerini defalarca heyecanlandıran ender yerlerden olurken, dünyanın 7. Harikası olan Çin Seddi’ni görmek dünya turistleri için vazgeçilmezdir. Yine Çin Seddi seviyelerinde olan ve uluslararası saygınlığı sahip Yasak Şehir ise dünyanın en büyük sarayıdır. Dünya kültür mirası içinde yer alan Yazlık Saray ise halen Çin tarihi için önemli bir duraktır. Çin yemekleri hakkında genel bir kanı ise, ülke ’de böcek ve kabuklu tüketimi yüksek oranlarda değildir. Şöyle düşünülebilir Türkiye’de ne kadar sıklıkta sakatat türü tüketiliyorsa, Çin’de de bir o kadar böcek ve kabuklu türü tüketilmektedir. Zengin baharat çeşidi Çin mutfağının temel dayanağı olurken, damak zevki düşkünleri için son yıllarda ilgi çekicidir.

Çin Halk Cumhuriyeti gerçek anlamda ziyaretçilerinin sınırlarını zorlayan bir ülkedir. Hakkında ne söylense eksik ve yetersiz kalırken, bir Çin turu yapma fikri ülkeyi tanımaya yönelik atılabilecek adımların başında gelmektedir. Birçok farklı kültürü bir arada görebileceğiniz Çin turu fikri sizi ikna ettiği takdirde Çin Ankara Büyükelçiliğine yahut Çin Konsolosluğuna giderek Çin vize başvuru evraklarını öğrenebilirsiniz. Vize evrakları bilgisini edindiyseniz eğer, Çin vize başvurusu için evrakları toparlama çalışmalarına başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken ise toparlanılan evrakların Çin Konsolosluğuna teslim edilmesidir. İşlemlerinizin başarılı bir şekilde sonuçlanması ile birlikte Çin vizesini almış olursunuz. Ayrıca bu bilgi yarar sağlayacaktır, İstanbul çin başkonsolosluğu ve ankara çin büyükelçiliğpi konsolosluk bölümü direk olarak yapılan çin vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Çin vizesi başvuruları için çin başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla çin vizesi başvurularında bulunabilirsiniz.

Dünya’da en çok ziyaret edilen 3. Ülkeyi gezme fikri ise ziyaretçilerine bambaşka bir kültürün ve yaşayışın kapılarını aralayacaktır. Çin sahip olduğu her şeyle, ziyaretçileri için son derece cömert bir ülkedir. Örneğin Dünya’da ki tüm kuş türlerinden daha fazla kuş türünü bu ülkede barınmaktadır. Hayatınız boyunca belki de hiç karşılaşmadığınız kokular ise bu heyecan verici uygarlığın en önemli yönünü oluşturmaktadır. Ayrıca dünyanın birçok yerinden panda bakıcılığı mesleği için Çin’e gelen turistler bulunurken aynı zamanda Çin ziyaretçilerine birçok yeni ilgi alanı kazandırmasıyla ün edinmiştir.

Çin halkı soylu ve geleneksel değerlerine son derece sadık bir ülkedir. Diğer yandan çağının getirdiği koşullara sırtını dönmeyerek görkemli, baş döndürücü modernliğini inşa etmeye devam eder. Yer altı kaynakları konusunda harika bir konuma sahip olurken, bugün Çin’de insanlık tarihinin en büyük üretimi gerçekleşmektedir. Dünyanın hangi ülkesine, hangi köyüne gidersek gidelim muhakkak bir Çin menşeili ürüne rastlanacaktır. İstatistiki bilgileri göz önüne alırsak dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi Çin’dir. Aynı zaman da dünya da en fazla yabancı sermayeyi ülke kendisine çeker. Dünya sıralamasında ilk 500 sırada yer alan büyük birçok uluslar arası şirketlerin hepsi Çin’e yatırım yapmaktadır. Çin ekonomisi süratli bir şekilde büyürken dünyanın en zengin ülkesi olmak için aday konumdadır. Çin’in zenginliğini ve üretkenliğine ise Çin turunuz sırasında tanık olacaksınızıdır. İronik olabilir, Çin turunuz sırasında tarihi İpek Yolu ile şuan ki Çin’in ticari hacmi arasında paralellik kurulabilir. Şanghay’da sayısız ışıltılı ve ürkütücü büyüklükte gökdelen göreceksinizdir. Aynı zamanda Şanghay milyonlarca alış veriş seven turisti çeken bir alışveriş dünyasıdır. Tiananmen meydanı ise yine dünyanın en büyük meydanıdır. Çin tek solukta bitirilebilecek bir ülke değildir ne yazık ki. Ama ziyaretçilerine sonsuz derecede cömert ve vaat kârdır. Dünya üzerinde en çok merak uyandıran bu ülkeyi görmek için Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu acenteler aracılığı ile Çin vize işlemleri için başvuruda bulunabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti Şehirleri

Çin Halk Cumhuriyeti eyalet sistemi ile olan bir ülkedir. Çin’de bugün 21 ayrı eyalet ve devlet bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti tarihinde önemli olan eyaletler ise şöyledir,

Pekin

Pekin, ülkenin başkentidir. Aynı zamanda Çin’in 2.büyük metropolüdür. Ülkenin 4 büyük başkentinden birisi olurken, kentin gündeminde siyaset, eğitim ve kültür ciddi bir yer kaplar. Yüksek öğrenim konusunda ise Pekin, Çin’in eğitim ve kültür şehridir. Pekin’de bulunan Üniversiteler uluslar arası ölçekte geçerliliği olan kurumlardır. Pekin Qinhua Üniversiteleri etrafında gelişmiş olan bilim ve eğitim merkezleri semtinde ideolojik eğitim, tıp, müzik, teknik alanlarla ilgili çeşitli uzmanlık kurumları da yer almaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinin önde gelen araştırma kurumu, Çin Bilimler Akademisi de yine bu şehirdedir. Pekin bir kültür şehridir, Çin Uygarlığını entelektüel anlamda her zaman besler. Seçkin bir kurum olan Pekin Kütüphanesi, Pekin İmparatorluk Müzesi, Çin Tarih Müzesi ve Çin’in önde gelen yayımcılık ve kitle iletişim araçları merkezine yine Pekin ev sahipliği yapar.

Sanghay

Şanghay, Çin’in en büyük şehri ve metropolü’dür. Şanghay, Pekin’in aksine modern ve gelişmekte olan Çin Halk Cumhuriyetinin yeni yüzünü temsil ederken, ülke ekonomisinin can damarıdır. Dünyanın en büyük kargo limanı bu kentte bulunur. tüm dünyaya bu limandan ihracat yapılırken, günümüzün küresel ölçekte tanınan birçok organizasyona son zamanlarda Şanghay ev sahipliği yapmıştır. Expo 2010 fuarı ve Formula 1 bunlardan sadece bazılarıdır. Şirketler için cazibe merkezi olan Şanghay’daki fuarları ise unutmamak gerekir. Genç ve girişimci iş adamlarının yolu muhakkak Şanghay’a düşerken, Türkiye’den Şanghay’a gitmek isteyen işadamları ise Çin ticari vize almaları yeterlidir. Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesini Şanghay turunuz sırasında görmeyi unutmamalısınız.

Guangzhou

Çin Halk Cumhuriyeti hakkında verilen bütün veriler ekonomik verilerdir. Neredeyse tüm dünyayı besleyen bir ülkedir. Bilindiği gibi gelişme, büyüme ve insanlık tarihini en büyük üretimi Çin Halk Cumhuriyeti’nde olmaktadır. Guangzhou, Çin Halk Cumhuriyetinin bu pozisyonu almasında önemli rol oynarken, bir fuar şehridir Guangzhou. Sene boyunca düzenlenen fuarlara ev sahipliği yapar. Dünyanın dört bir yanından gelmekte olan yabancı iş adamları soluğu bu şehirde alırken, Çin ihraç malları fuarı tüm dünya ekonomisi için önemlidir. Dünya ekonomisi için önemli olan bu şehirdeki bütün gelişmeleri merak ediyorsanız, Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğuna gidip Çin ticari vize işlemlerine başlamalısınız.

Neden Çin’de Üniversite Eğitimi

  • Çin Üniversitelerinden alınan diplomalar tüm dünyada 65 ülkece tanınmaktadır.
  • Çin Üniversiteler diplomaları, Türkiye’de ki Üniversiteler tarafından denkliği bulunmaktadır
  • Dünyanın en prestijli 500 Üniversitesi arasında 40 Çin Üniversitesi bulunmaktadır.
  • Çin de eğitim almak üretimin içinde olmanız demektir. Böylelikle kariyerinizin ilk adımlarını daha Üniversite okurken atmış olursunuz.
  • Çin, ekonomisinde ki yükseliş ile tüm şirketler için bir cazibe merkezidir. Uluslar arası iş adamları Çin’e ticari ilişkiler ile gelirken yaşadıklar lisan sorunu ve Çin yaşamı hakkında bilgisi olan insanların istihdamına ihtiyaç duymaktadır.
  • Kariyer planlarını hızlandırmak isteyenler için Çin’de üniversite eğitimi almak akılcı bir öngörü olacaktır.

Çin Halk Cumhuriyeti Resmi Tatil Günleri 2018

Çin Büyükelçiliği Ankara ve Çin Başkonsolosluğu İstanbul 2018 yılında belirtilen tarihlerde kapalı olacaktır. Çin’e seyahat edecek kişilerin bu tarihleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

1 Ocak Yeni Yıl

1-2-3 Ocak Bahar Festivali

15-21 Şubat Çin Yeni Yılı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

4 Nisan Kingming Festivali

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs İşçi Bayramı

4 Mayıs Gençlik Günü

5 Mayıs Duanvu Festivali

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

14-17 Haziran Ramazan Bayramı

1 Temmuz Çin Komunist Partisinin Kuruluşu

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü

1 Ağustos Silahlı Kuvvetler Günü

15 Ağustos Ay Festivali

20-24 Ağustos Kurban bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

1-7 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti Kuruluş Yıldönümü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org