Duyurular
»Haziran 2007 tarihi itibariyle, İstanbul Çin Başkonsolosluğu resmi ziyaret, öğrenci, iş ve turistik grup vize başvurularını turizm acentesi kanalıyla yapılması halinde kabul etmektedir. İlgili hususlarda Çin Başkonsolosluğu İstanbul’a direk yapılacak vize başvurular kabul edilmeyecektir. Diğer Turizm acenteleri turistik grup vizesi için başvuru yapmak istedikleri takdirde, Çin Başkonsolosluğunun saptamış olduğu acente/acenteler aracılığıyla yapılması koşulu kabul etmektedir.
»Çin Halk Cumhuriyeti, Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Erbil şehrinde konsolosluk açacak. Kürt Yönetimi Dışişleri Bakanı Felah Mustafa Pekin'in Erbil'de konsolosluk açacağını açıkladı. Mustafa:"Yaklaşık bir yıldır Çin yetkilileri ile görüşüyoruz. Sonunda Pekin Erbil'de konsolosluk açmaya karar verdi. Bağdat'a resmi yazışmaları gönderdik ve onay çıktı." dedi. Erbil'de aralarında; ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Türkiye'nin de olduğu 31 ülkenin konsolosluğu bulunuyor. CİHAN
»Şili, Kanada, Çin, Moğolistan ve Avustralya Konsoloslarının eşleri baklavaya yakın ilgi gösterdi. İstanbul’da görevli konsolosların eşleri, Karaköy Güllüoğlu’nda baklava yapmayı öğrendi. Konsolos eşleri hijyen için üretilmiş özel kıyafetlerini giyerek üretim katına indi ve oklava ile hamur açarken zorlandıkları gözlenen konsolos eşleri keyifli dakikalar geçirdiklerini belirtti.
»Pazartesi, Çarşamba, Cuma 09.00 - 10.00 saatleri arası acente vize başvuruları (vize başvuruları acenteler vasıtasıyla kabul edilmektedir.) 10.00 - 12.00 saatleri arası (Çin doğumlu Türk Vatandaşları vize başvuruları, Onay/tasdik işlemleri, Çin vatandaşlarının Çin pasaportu ve evrak başvuruları içindir.) 15.00 - 16.30 saatleri arasında ise pasaport ve evrak dağıtım yapılmaktadır.
»  Yeni Yıl 1 Ocak Bahar Festivali 1-2-3 Ocak / Ay takvimine göre Dünya Kadınlar Günü 8 Mart Kingming Festivali 4 Nisan İşçi Bayramı 1 Mayıs Gençlik Günü 4 Mayıs Duanvu Festivali 5 Mayıs / Ay takvimine göre Çocuklar Günü 1 Haziran Çin Komunist Partisinin Kuruluşu 1 Temmuz Silahlı Kuvvetler Günü 1 Ağustos Ay Festivalı 15 Ağustos Ulusal Gün 1 Ekim -2 gün Yeni Yıl 1 Ocak Bahar Festivali 1-2-3 Ocak / Ay takvimine göreDünya Kadınlar Günü 8 MartKingming Festivali 4 Nisanİşçi Bayramı 1 MayısGençlik Günü 4 MayısDuanvu Festivali 5 Mayıs / Ay takvimine göreÇocuklar Günü 1 Haziran Çin Komunist Partisinin Kuruluşu 1 TemmuzSilahlı Kuvvetler Günü 1 AğustosAy Festivalı 15 AğustosUlusal Gün 1 Ekim -2 günNot: Çin Türkiye temsilcilikleri; Çin İstanbul Başkonsolosluk, Çin Ankara Büyükelçilik ve Çin Fahri Konsoloslukları TC resmi tatil ve özel günlerinde de kapalıdır.
»Consultation for China, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for China; Türkiye’ de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Çin Halk Cumhuriyeti vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Çin Halk Cumhuriyeti temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Çin Halk Cumhuriyeti seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Çin Halk Cumhuriyeti vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for China web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for China web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for China web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for China‘ ya dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.
»Çin Konsolosluğu’ndan çift girişli vize almak isteyenler DİKKAT!! Çin Konsolosluğu, ilk defa Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmeyi planlayan vize başvuru sahipleri için tek girişli vize vermektedir. Ziyaret amacına bağlı özel durumlarda vize çift girişli olarak onaylanmaktadır.  Çin Konsolosluğu verdiği bu tür vizelerde geçerlilik süresini 3 ay içerisinde maksimum 30 gün kalışlı olarak onaylamaktadır.  Daha uzun süreli vize almak isteyenler,  Çin Konsolosluğu’na 6 ay veya 1 yıllık vize talep nedenini ayrıntılı belgeleyerek; şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Hazırlanacak gerekli evrakların içinde Çin Belediyesi’nden alınmış resmi davetiye mektubu bulunması zorunludur.
»Çin Konsolosluğu’na 22 Ekim’e kadar vize başvurusu yapacaklara duyuru!! Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’ndan yapılan bir duyuruya göre 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebiyle Çin Konsoloslukları kapalıdır. Çin Konsolosluğu resmi tatillerde çalışmamaktadır. Çin vize başvurusunda bulunacak pasaport sahiplerine duyurulur. 22 Ekim 2014 tarihinde yapılacak Çin vize başvuru işlemlerinin 31 Ekim 2014 tarihinde sonuçlanacağı uyarısı yapılmaktadır.
»Çin Konsolosluğu'ndan Fuar Katılımcılarına Uyarı!Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu fuar dönemlerinde yaşanan başvuru yoğunluğu nedeniyle vize teslimlerinde yaşanan gecikmeler hakkında uyarmaktadır. Çin fuarlarına ziyaret amaçlı seyahat etmek isteyenlerin Çin Ticari vizesi için yaklaşan fuar tarihlerini göz önünde bulundurmaları  -en az 4 hafta- öncesinden vize başvurusu yapmaları önerilmektedir. Uçak biletinin vizenin onaylanması halinde kestirilmesi tavsiye olunmaktadır. Ayrıca Çin Konsolosluğu Çin vizesi için 1 ay içerisinde sadece BİR kez başvuru almaktadır. Bir ay içinde birden fazla sayıda başvuru yapılması halinde başvurular sebep belirtmeksizin red edilmektedir.
»Çin Konsolosluğu’nun Çin Ziyaret Vize başvurusunda bulunması gereken davetiye mektubunun Konsolosluğun istediği bilgiler çerçevesinde hazırlanması gerekmektedir. Çin’e gerçekleşecek ziyaret amacına göre davetiye Çin’deki davet eden kişi tarafından hazırlanmalıdır. Çin vizesi davet mektubu, Çin’e ziyaret etme amacını ve seyahatin detaylarını belgelemelidir.  Davetiye,  Çin’e davet eden şahsın kişisel bilgilerini (soyadı-ad, telefon, adres, şahıs imzası vb.) ve Çin’e davet edilen şahsın ziyaretine ait detaylı bilgileri (Çin'e gidiş amacı, varış-ayrılış tarihi, Çin ikamet adresi, ikamet süresi, davet eden şahısla olan yakınlık durumu, giderlerin kaynağı vb.) içeren şekilde hazırlanmalıdır. Davetiye mektubuna davet eden şahsın Çin nüfus cüzdanı ya da pasaport fotokopisi ile ikamet tezkeresi fotokopisi eklenmesi şarttır. Ayrıca başvuran şahıs ile davet eden şahıs arasında bir akraba ilişkisi varsa belgeleyen evraklar: evlilik cüzdanı, doğum belgesi, emniyet kurumunun vermiş olduğu akraba ilişkisini gösteren belge ya da akraba ilişkisini belgeleyen noter evrakının orijinali ve fotokopisi eklenmelidir. Bu bilgilerle hazırlanan ve ek belgelerle desteklenen bir davetiye ancak Çin Konsolosluğu tarafından dikkate alınmaktadır.

Çin HakkındaÇin Halk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi 

Dünya’nın yeni süper gücü olmaya en büyük aday ülke Çin Halk Cumhuriyeti olarak gösterilmektedir. Ülke, dünya üzerinde bulunan en kalabalık nüfusa sahiptir. Ürkütücü derecede insan popülasyonu, bir gökdelen gibi olan otoyolları, köprüleri ve en heyecan verici tarihe sahip olmasıyla, ziyaretiçilerinde hayranlık yaratmaktadır. Öyle ki, günümüz medeniyetinin temel taşını oluşturan kağıt, barut, pusula, matbaacılığın bütün kökeni antik Çin’de dayanır. Çin Seddi her görülmeye gidildiğinde ziyaretçilerini defalarca heyecanlandıran ender yerlerden olurken, dünyanın 7. Harikası olan Çin Seddi’ni görmek dünya turistleri için vazgeçilmezdir. Yine Çin Seddi seviyelerinde olan ve uluslararası saygınlığı sahip Yasak Şehir ise dünyanın en büyük sarayıdır. Dünya kültür mirası içinde yer alan Yazlık Saray ise halen Çin tarihi için önemli bir duraktır. Çin yemekleri hakkında genel bir kanı ise, ülke ’de böcek ve kabuklu tüketimi yüksek oranlarda değildir. Şöyle düşünülebilir Türkiye’de ne kadar sıklıkta sakatat türü tüketiliyorsa, Çin’de de bir o kadar böcek ve kabuklu türü tüketilmektedir. Zengin baharat çeşidi Çin mutfağının temel dayanağı olurken, damak zevki düşkünleri için son yıllarda ilgi çekicidir.

Çin Halk Cumhuriyeti gerçek anlamda ziyaretçilerinin sınırlarını zorlayan bir ülkedir. Hakkında ne söylense eksik ve yetersiz kalırken, bir Çin turu yapma fikri ülkeyi tanımaya yönelik atılabilecek adımların başında gelmektedir.  Birçok farklı kültürü bir arada görebileceğiniz Çin turu fikri sizi ikna ettiği takdirde Çin Ankara Büyükelçiliğine yahut Çin Konsolosluğuna giderek Çin vize başvuru evraklarını öğrenebilirsiniz. Vize evrakları bilgisini edindiyseniz eğer, Çin vize başvurusu için evrakları toparlama çalışmalarına başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken ise toparlanılan evrakların Çin Konsolosluğuna teslim edilmesidir. İşlemlerinizin başarılı bir şekilde sonuçlanması ile birlikte Çin vizesini almış olursunuz. Ayrıca bu bilgi yarar sağlayacaktır, İstanbul çin başkonsolosluğu ve ankara çin büyükelçiliğpi konsolosluk bölümü direk olarak yapılan çin vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Çin vizesi başvuruları için çin başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla çin vizesi başvurularında bulunabilirsiniz.

Dünya’da en çok ziyaret edilen 3. Ülkeyi gezme fikri ise ziyaretçilerine bambaşka bir kültürün ve yaşayışın kapılarını aralayacaktır. Çin sahip olduğu her şeyle, ziyaretçileri için son derece cömert bir ülkedir. Örneğin Dünya’da ki tüm kuş türlerinden daha fazla kuş türünü bu ülkede barınmaktadır. Hayatınız boyunca belki de hiç karşılaşmadığınız kokular ise bu heyecan verici uygarlığın en önemli yönünü oluşturmaktadır. Ayrıca dünyanın birçok yerinden panda bakıcılığı mesleği için Çin’e gelen turistler bulunurken aynı zamanda Çin ziyaretçilerine birçok yeni ilgi alanı kazandırmasıyla ün edinmiştir.Çin halkı soylu ve geleneksel değerlerine son derece sadık bir ülkedir. Diğer yandan çağının getirdiği koşullara sırtını dönmeyerek görkemli, baş döndürücü modernliğini inşa etmeye devam eder. Yer altı kaynakları konusunda harika bir konuma sahip olurken, bugün Çin’de insanlık tarihinin en büyük üretimi gerçekleşmektedir. Dünyanın hangi ülkesine, hangi köyüne gidersek gidelim muhakkak bir Çin menşeili ürüne rastlanacaktır. İstatistiki bilgileri göz önüne alırsak dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi Çin’dir. Aynı zaman da dünya da en fazla yabancı sermayeyi ülke kendisine çeker. Dünya sıralamasında ilk 500 sırada yer alan büyük birçok uluslar arası şirketlerin hepsi Çin’e yatırım yapmaktadır. Çin ekonomisi süratli bir şekilde büyürken dünyanın en zengin ülkesi olmak için aday konumdadır. Çin’in zenginliğini ve üretkenliğine ise Çin turunuz sırasında tanık olacaksınızıdır. İronik olabilir, Çin turunuz sırasında tarihi İpek Yolu ile şuan ki Çin’in ticari hacmi arasında paralellik kurulabilir. Şanghay’da sayısız ışıltılı ve ürkütücü büyüklükte gökdelen göreceksinizdir. Aynı zamanda Şanghay milyonlarca alış veriş seven turisti çeken bir alışveriş dünyasıdır. Tiananmen meydanı ise yine dünyanın en büyük meydanıdır. Çin tek solukta bitirilebilecek bir ülke değildir ne yazık ki. Ama ziyaretçilerine sonsuz derecede cömert ve vaat kârdır. Dünya üzerinde en çok merak uyandıran bu ülkeyi görmek için Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu acenteler aracılığı ile Çin vize işlemleri için başvuruda bulunabilirsiniz.Çin Halk Cumhuriyeti Şehirleri

Çin Halk Cumhuriyeti eyalet sistemi ile olan bir ülkedir. Çin’de bugün 21 ayrı eyalet ve devlet bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti tarihinde önemli olan eyaletler ise şöyledir,


Pekin

Pekin, ülkenin başkentidir. Aynı zamanda Çin’in 2.büyük metropolüdür. Ülkenin 4 büyük başkentinden birisi olurken, kentin gündeminde siyaset, eğitim ve kültür ciddi bir yer kaplar. Yüksek öğrenim konusunda ise Pekin, Çin’in eğitim ve kültür şehridir. Pekin’de bulunan Üniversiteler uluslar arası ölçekte geçerliliği olan kurumlardır. Pekin Qinhua Üniversiteleri etrafında gelişmiş olan bilim ve eğitim merkezleri semtinde ideolojik eğitim, tıp, müzik, teknik alanlarla ilgili çeşitli uzmanlık kurumları da yer almaktadır. Çin Halk Cumhuriyetinin önde gelen araştırma kurumu, Çin Bilimler Akademisi de yine bu şehirdedir. Pekin bir kültür şehridir, Çin Uygarlığını entelektüel anlamda her zaman besler. Seçkin bir kurum olan Pekin Kütüphanesi, Pekin İmparatorluk Müzesi, Çin Tarih Müzesi ve Çin’in önde gelen yayımcılık ve kitle iletişim araçları merkezine yine Pekin ev sahipliği yapar.


Sanghay

Şanghay, Çin’in en büyük şehri ve metropolü’dür. Şanghay, Pekin’in aksine modern ve gelişmekte olan Çin Halk Cumhuriyetinin yeni yüzünü temsil ederken, ülke ekonomisinin can damarıdır. Dünyanın en büyük kargo limanı bu kentte bulunur. tüm dünyaya bu limandan ihracat yapılırken, günümüzün küresel ölçekte tanınan birçok organizasyona son zamanlarda Şanghay ev sahipliği yapmıştır. Expo 2010 fuarı ve Formula 1 bunlardan sadece bazılarıdır. Şirketler için cazibe merkezi olan Şanghay’daki fuarları ise unutmamak gerekir. Genç ve girişimci iş adamlarının yolu muhakkak Şanghay’a düşerken, Türkiye’den Şanghay’a gitmek isteyen işadamları ise Çin ticari vize almaları yeterlidir. Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesini Şanghay turunuz sırasında görmeyi unutmamalısınız.


Guangzhou

Çin Halk Cumhuriyeti hakkında verilen bütün veriler ekonomik verilerdir. Neredeyse tüm dünyayı besleyen bir ülkedir. Bilindiği gibi gelişme, büyüme ve insanlık tarihini en büyük üretimi Çin Halk Cumhuriyeti’nde olmaktadır. Guangzhou, Çin Halk Cumhuriyetinin bu pozisyonu almasında önemli rol oynarken, bir fuar şehridir Guangzhou. Sene boyunca düzenlenen fuarlara ev sahipliği yapar. Dünyanın dört bir yanından gelmekte olan yabancı iş adamları soluğu bu şehirde alırken, Çin ihraç malları fuarı tüm dünya ekonomisi için önemlidir. Dünya ekonomisi için önemli olan bu şehirdeki bütün gelişmeleri merak ediyorsanız, Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğuna gidip Çin ticari vize işlemlerine başlamalısınız.


Neden Çin’de Üniversite Eğitimi

-          - Çin Üniversitelerinden alınan diplomalar tüm dünyada 65 ülkece tanınmaktadır.

-          - Çin Üniversiteler diplomaları, Türkiye’de ki Üniversiteler tarafından denkliği bulunmaktadır

-          - Dünyanın en prestijli 500 Üniversitesi arasında 40 Çin Üniversitesi bulunmaktadır.

-          - Çin de eğitim almak üretimin içinde olmanız demektir. Böylelikle kariyerinizin ilk adımlarını daha Üniversite okurken atmış olursunuz.

-          - Çin, ekonomisinde ki yükseliş ile tüm şirketler için bir cazibe merkezidir. Uluslar arası iş adamları Çin’e ticari ilişkiler ile gelirken yaşadıklar lisan sorunu ve Çin yaşamı hakkında bilgisi olan insanların istihdamına ihtiyaç duymaktadır.

-          Kariyer planlarını hızlandırmak isteyenler için Çin’de üniversite eğitimi almak akılcı bir öngörü olacaktır.

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: istanbul.china-consulate.org/tur/

 

Dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri Çin Halk Cumhuriyeti'de yaşamaktadır.