Çin Öğrenci Vizesi

Çin Öğrenci Vizesi

Çin Halk Cumhuriyeti’nde öğrenim görmek isteyen kişiler Çin’den öğrenci vizesi alması şartıyla Çin’de yasal olarak öğrenim görme hakkına sahip olurlar. Fakat, Çin’de öğrenim için tek tip öğrenci vizesi verilmemektedir. Çin öğrenci vizesi Çin için sağladıkları yasal kalış süresinin uzunluğuna göre gruplandırılmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti, uzun süreli olarak (180 günden fazla) öğrenim görmek isteyen yabancılar için Çin X1 vizesi olarak adlandırılan vizeyi vermektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’nde kısa süreli (180 günü aşmayan) olarak öğrenim görmek isteyen yabancılar ise Çin X2 vizesi olarak adlandırılan vize verilmektedir. Çin’de planladığınız öğrenim süresine uygun vizeyi almanıza dikkat ediniz. Çünkü Çin X1 ve X2 vizesinin hem vize başvuru prosedürleri hem Çin’de size verdiği yasal haklar farklı olmaktadır.

Çin X1 Öğrenci Vizesi (Uzun Süreli)

Çin X1 Vizesi, uzun süreli Çin öğrenci olarak vizesi olarak da adlandırılıp Çin’de 180 günden fazla olan uzun süreli öğrenimler için bulunacak şahıslar için verilmektedir. Çin X1 vizesi yabancıların Çin’de uzun süreli olarak öğrenim görmesini gerçekleştiren tek vize olması sebebiyle uzun süreli amacı olan kişiler Çin X1 vizesi ismindeki vizeye başvurması koşuluyla amaçlarına uygun vizeyi almış olurlar.

Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için Çin İstanbul Başkonsolosluğu ya da Ankara Çin Büyükelçiliği’ne şahsen başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzda evraklar kontrol edilip evrakları eksiksiz ve hatasız olarak teslim ettiğinizde başvuru işlemleriniz gerçekleşebilmektedir. Başvuru işlemleri sırasında sizden ek evrak talep edilebilmektedir. Diğer uzun süreli Çin vizelerinde olduğu gibi Çin X1 vizesi için de konsolosluk başvurunuz sonrasında sizi mülakata çağırmaktadır. Mülakat için size belirtilen tarihinde konsoloslukta olmanız gerekmektedir.

Uzun süreli Çin öğrenci vizesi yabancılara Çin’de 180 günden daha fazla sürede yasal olarak kalabilmelerine imkan vermektedir. Ancak, yasal olarak kalabilmek için sadece X1 vizesi almanız yeterli olmayıp Çin’deyken ikamet teskeresi almak da gerekmektedir. İkamet teskeresi alabilmeniz için Çin’de ikamet ettiğiniz yerin ilçe düzeyinin üzerinde olan Yerel Halk Hükümet Emniyet Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir. Yasal oturum hakkı için müdürlüğün hudut giriş ve çıkış idari şubesine başvuruda bulunmalısınız. Başvuru tarihiniz Çin’e giriş tarihinden sonraki ilk 30 gün içinde olmalıdır.

Çin Öğrenci X1 Vizesi için Gerekli Evraklar

Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için gerekli evrakların listesi aşağıda belirtilmektedir. Bu belgeleri teslim etmeniz koşuluyla Çin X1 vizesi için yapılan başvurular kabul edilip değerlendirilmektedir.

1. Pasaport. Çin X1 vizesi için geçerli pasaportunuz gerekli olup planladığınız seyahat sonrası en az 8 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportlar kabul edilmektedir.

2. Kimlik. Çin öğrenci vizesi için nüfus cüzdanınızın fotokopisi gerekmektedir.

3. Fotoğraf. Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için 2 adet vesikalık fotoğraf getirmelisiniz. Vesikalık fotoğrafınızın arka fonu beyaz olmalıdır. Yalnızca güncel olan vesikalık fotoğraflar kabul edilmektedir.

4. Okul Kayıt Mektubu. Çin’de eğitim görmeyi planladığınız okuldan alacağınız kayıt mektubu Çin’de uzun süreli eğitim görmek için gitmek istediğinizi gösteren bir kanıttır.

5. Sabıka Kaydı. Çin X1 vizesi için adli sicil kaydınızı gösteren belgeyi getirmelisiniz. Sabıka kaydınızın üzerinde adli sicil kaydı yoktur yazısı yer almalıdır. Bu belge adli sicil kaydıyla birlikte alınmalıdır.

6. Sağlık raporu. Çin X1 vizesi için sağlık durumunuzu gösteren belgeyi getirmelisiniz. Sağlık raporunuzun konsoloslukça kabul edilmesi için raporunuzu tam teşekküllü devlet hastanesinden heyet tarafından onaylı olarak almış olup üzerinde ıslak imza ve mühür yer almalıdır.

7. Eski Pasaport. Uzun süreli Çin öğrenci vizesi için şu anda geçerli pasaportunuzla birlikte eski pasaportunuzu da vermelisiniz. Eski pasaportunuzun olmaması veya kayıp olması halinde, durumunuzu bilgilendiren şirketin antetli kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli dilekçe getirmeniz gerekmektedir. Sadece İngilizce olarak yazılmış dilekçe Kabul edilecektir.

Çin X2 Öğrenci Vizesi (Kısa Süreli)

Çin X2 Vizesi, kısa süreli Çin öğrenci olarak vizesi olarak da adlandırılıp Çin’de 180 günü aşmayan kısa süreli öğrenimler için kalacak şahıslar için verilmektedir. Çin X2 vizesi Çin’de kısa süreli öğrenim görecek kişiler için uygun olup Çin’de süresi 180 günü aşan öğrenimleri görmek ise ancak Çin X1 vizesi ile mümkün olmaktadır. Kısa süreli Çin öğrenim vizesi için başvurular konsoloslukça yetkilendirilmiş acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Ancak, konsolosluk gerekli görmesi durumunda sizden ek evrak isteyebilir veya başvurunuz sonrası size mülakata çağırıp konsolosluğa gitmeniz gerekebilmektedir.

Kısa süreli Çin öğrenci vizesi ile Çin’de yasal kalış süreniz 180 gündür. Çin’e girişiniz sonrasında Çin’de daha uzun süre yasal olarak kalmak istiyorsanız Çin’deki yerel emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmalısınız. Yerel emniyet müdürlüğü Çin’deki durumunuza bağlı olarak yapmış olduğunuz başvurunuz ile ilgili size olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapmaktadır. Çin’de daha uzun süreli kalışlar için yapılacak başvurularda tek sorumluluk başvuru sahibine aittir.

Çin X2 Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Kısa süreli Çin öğrenci vizesi için gerekli evrakların listesi aşağıda belirtilmektedir. Bu belgeleri teslim etmeniz koşuluyla Çin X2 vizesi için yapılan başvurular kabul edilip değerlendirilmektedir.

1. Davetiye. Kısa süreli Çin öğrenci vizesi için 2 tip davetiye gerekmektedir. Bu davetiyeler resmi kurumdan alınmış olan ve okuldan alınmış olan davetiyelerdir. Davetiyelerin her ikisi de konsolosluk tarafından belirtilen kriterlere uymalıdır. Çin X2 vizesi için her iki davetiyenin de orijinallerini getirmelisiniz, aksi takdirde vize başvurunuz gerçekleşmeyecektir.

2. İkametgah. Çin X2 vizesi için ikametgah belgesi getirmelisiniz. Belgenin yalnızca aslı evrak olarak geçerli olmaktadır.

3. Sabıka Kaydı. Kısa süreli Çin öğrenci vizesi için savcılık tarafından verilmiş sabıka kaydınız gerekmektedir. Sabıka kaydınızda sicil kaydınızın olmadığı ve arşiv sicil kaydınızın olmadığı bildirilmelidir.

4. Banka Hesap Cüzdanı. Çin X2 vizesi için bakiyenizi gösteren banka hesap cüzdanının aslı istenmektedir. Hesabınızda her yıl için 2500 USD veya karşılığı olan Türk Lirasının olduğu banka hesap cüzdanında bildirilmelidir.

5. Pasaport. Kısa süreli Çin öğrenci vizesi için güncel pasaportunuzu vermelisiniz. Pasaportunuzun vize bölümünde boş sayfası olması ve en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır.

6. Kimlik. Çin X2 vizesi için nüfus cüzdanınızın fotokopisini vermelisiniz.

7. Fotoğraf. Çin öğrenci vizesi için 2 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Ancak vesikalık resminiz belirtilen kriterlere uymalıdır. Mat, kalın kağıtlı ve beyaz fon üzeri olan vesikalık fotoğraflar kabul edilmektedir. Ayrıca, vesikalık resminiz yüzünüzün ön cephesinden alın ve kulaklar açık, gözlüksüz olarak çekilmiş olması gerekmektedir.

Çin Öğrenci Vizesi Evrakları Hakkında Notlar

Uzun süreli ve kısa süreli Çin öğrenci vizeleri için yukarıda belirtilen gerekli evrak listeleri öğrenci olarak Çin’de okumak isteyen bütün şahıslar için istenen evraklar olup özel bir durum olmaması halinde verilmesi gerekli olan evrakları bildirmektedir. Öğrenci vizesi için istenen gerekli evrakları eksiksiz olarak getirmeniz ve evraklarda yer alan bilgilerin doğru olması çok önemlidir. Evraklarınızın eksik olması ya da yanlış bilgi içermesi durumunda Çin öğrenci vizesi başvurunuz ret ile sonuçlanacaktır. Ayrıca, Çin X2 vizesi için istenen davetiyelerin olmaması ya da verilen davetiyelerin istenen kriterlere uymaması durumunda başvuru işlemlerinin gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır.

Çin öğrenci vize başvurusu için listede belirtilen gerekli evrak listesine ek olarak konsoloslukça hazırlanmış vize başvuru formunu da vermeniz gerektiğini unutmayın. Vize başvuru formunda bilgilerinizi eksiksiz, net, ve doğru olarak doldurmalısınız. Aksi takdirde Çin vize başvurunuz reddedilecektir.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar da öğrenci vizesi için Türkiye’de başvurabilme hakkı olup gerekli evrak listesinin yanında Türkiye’deki yasal kalış ve ikamet belgesini getirmesi gerekmektedir. Türkiye’de yaşayan önceden Çin vatandaşı olmuş kişiler ise başvuru için ek evrak olarak eski Çin pasaportunu ve varsa daha önceki Çin vizelerini getirmelidirler.

Çin öğrenci vizesi için evrak listesinde yer alan evrakların dışında vize başvurunuz sonrasında da Çin Konsolosluğu sizden ek evrak isteme yetkisine sahiptir. Ayrıca, Çin vize başvurunuzu olumlu veya olumsuz olarak sonuçlandıracak tek yetkili kurum Çin Konsolosluğudur.

Çin Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin öğrenci vizesinin çıkış süresi başvuracağınız Çin öğrenci vizesinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu için evraklarınızı eksiksiz olarak teslim edip vize işlemleri sırasında özel bir durum olmaması halinde uzun süreli Çin öğrenci vizesinin çıkış süresi ortalama 10 iş günü, kısa süreli Çin öğrenci vizesinin çıkış süresi ise ortalama 7 iş günüdür. Fakat, vize işlemleri sırasında Çin Konsolosluğunun yoğun olması veya sizden ek evrak istemesi gibi özel bir durumla karşılaşmanız halinde işlem süresi uzayıp vizenin çıkış süresi uzayabilmektedir. Buna ek olarak Çin Konsolosluğu hafta sonları ve konsolosluğun resmi tatil günlerinde açık olmayıp bu günler iş günü olarak dahil edilmemektedir. Bu sebeple Çin öğrenci vizesini Çin’e planladığınız seyahatin tarihinden önce alabilmeniz için öncelikle konsolosluğun çalışma günleri ve vize için istenen evrak listesi hakkında bilgi alınız. Seyahat tarihinizi ve vize başvuru tarihini bu bilgileri göz önünde bulundurarak belirleyiniz. Tarihleri doğru belirlememeniz halinde vizenizin planlanan seyahatten önce çıkmama ihtimali artmaktadır. Seyahat tarihinden bir ay önce vize başvurusu yapmanız tavsiye edilmektedir.

Çin Öğrenci Vize Ücreti

Çin öğrenci vizesi için ödenmesi gereken ücret başvuracağınız Çin öğrenci vizesinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, Çin öğrenci vizesi ücreti hep aynı kalmayıp belirli zamanlarda güncellemeler yapılmaktadır. Çin Konsolosluğunun Çin öğrenci vizesi için ödenecek ücretleri belirleme yetkisine sahip olmasının yanında Türkiye ve Çin arasında gerçekleşen ekonomik ve sosyal gelişmeler de Çin öğrenci vizesi ücretini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Başvuruda bulunmak istediğiniz Çin Öğrenci vizesi için gereken ücret hakkında vize başvurunuza yakın bir tarihte bilgi alarak en güncel bilgiyi alabilirsiniz. Çin öğrenci vizesi için ödenmesi gereken ücret vize başvuru işlemi olarak gerçekleştirilecek hizmet içindir. Çin vize başvurunuz konsolosluğa başvuru için gereken ücreti ödemeniz durumunda gerçekleşebilir ve başvurunuz ret ile sonuçlanması durumunda size ücret iadesi yapılmaz.

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org