Çin Transit Vize

Çin’in vize prosedürüne istinaden T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları Çin’e seyahatlerinden önce vize almalıdır. Bu nedenle Çin’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının Çin’e yapacakları kısa ya da uzun sürecek seyahatleri öncesinde Çin vizesi almaları gerekmektedir. Çin ile Türkiye arasındaki vize uygulamalarına göre hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 30 güne kadar Çin’e seyahatlerinde vizeden muaftırlar fakat uzun süreli seyahatler için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Çin’in kapıda vize uygulaması bulunmayıp Türk vatandaşlarının Çin’e seyahatlerinden önce Çin’in dış temsilciliklerine vize başvurunda bulunarak vize almaları gerekmektedir.

Çin vize türlerinden biri olan Çin transit vizesi, G vizesi; Çin’den transit geçiş yapacak kişilere verilen bir vize türüdür. Çin üzerinden bir üçüncü ülkeye geçişlerde havalimanı sınırlarından çıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek yoktur. Havalimanından çıkalması veya 24 saatten daha uzun bir süre konaklama gerektiren durumlarda transit vize alınması gerekmektedir. 24 saatten az kalınması durumunda Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

Beijing ve Shanghai’de uygulanan 45 ülkenin vatandaşlarına transit geçişlerinde 72 saatlik vize muafiyeti 1 Ocak 2013 tarihten geçerli olmak üzere başladı.

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olan aşağıda belirtilen ülke vatandaşları için Beijing Capital International, Shanghai Pudong International ve Shanghai Hongqiao International Havalimanlarında transit geçiş yapacak olan yolcular, mevcut geçerli olan pasaportları, gidecekleri ülkelerin geçerli vizeleri, uçak biletlerini yanlarında bulundurmak şartıyla 72 saatten az kalmak şartıyla Pekin ve Şanghay’da vizesiz olarak kalabilirler.

Arjantin, Avusturya, Avustralya, Belçika, Brezilya, Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg , Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Rusya, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri.

Sadece Pekin, Şanghay Pudong Uluslararası Havaalanı ve Şanghay Hongqiao Uluslararası Havaalanı Pekin Capital Uluslararası Havaalanı üzerinden geçiş yapan yolcular için geçerlidir. Hedef ve yer ayrılırken aynı olamaz

Bu uygulama tren, gemi veya diğer ulaşım araçlarıyla seyahat eden yolcular için geçerli olmamaktadır.  

Yolcuların 72 saat süresince, Pekin veya Şangay dışında diğer şehirlere gitmelerine izin verilmemektedir. Giriş yapılan şehirden dönüş yapılması gereklidir. Örneğin, Şangay Pudong Havalimanı'na iniş yapıldıysa yine Şanghay'dan hareket edilmeli, Pekin Uluslararası Havaalanı'ndan veya diğer havaalanlarından hareket edilmez.

72 saat vizesiz bulunma süresi transit izin belgesi alınan saatte başlamaktadır, uçağın iniş saati dikkati alınmamaktadır.

Çin vizesi için pasaport süresi Çin seyahati sonrası için en az 6 ay geçerli olmalıdır. Aynı zamanda 30 günü geçmeyen seyahatler için Çin vizesi alamaya ihtiyacı olmayan hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahiplerinin Çin seyahati için pasaport süresi organize edilen Çin seyahati sonrası için en az 6 ay olmalıdır. Çin seyahati ya da Çin vizesi için pasaport süresi konusunda harekete geçmeden önce kontrol yapılması tavsiye edilmektedir.

Türk vatandaşlarının vizelerinin tek girişli mi çok girişli mi olduğunu Çin’e seyahatlerinden önce kontrol etmeleri Çin’e giriş yaptıktan sonra vize sürelerini geçirmemeye dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir. Vize ihlalinde bulunan yabancılara cezai yaptırımlar uygulanmakta ve Çin’e giriş yasağı konulabilmektedir. Çin vizesini değerlendirilme ve sonuçlandırma yetkisi Çin Ankara Büyükelçiliği ve Çin İstanbul Başkonsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

Hong Kong’a Giriş ve Çıkışlara İlişkin Vize Uygulaması

Hong Kong’a seyahat edecek T.C. Türk vatandaşları 90 günü aşmayan kalışlar için Hong Kong vizesinden muaftırlar. Hong Kong’a seyahat edecek kişilerin bu ülkeye seyahat amaçları konusunda herhangi bir tereddüt uyandıracak bir davranışta bulunmaları halinde veya Hong Konglu sınır görevlileri tarafından talep edildiği takdirde Hong Kong’da kalma süreleri boyunca gerekecek olan belli bir miktardaki parayı beyan edememeleri halindr Hong Kong’a giriş yapmalarına izin verilmeyebilir. Hong Kong’u transit geçiş için kullanacak kişilerden de üçüncü bir ülkeye uçak biletleri olup olmadığı sorulur.

Bununla birlikte, belirtilen kurullara uyulması yine de Honh Kong’a giriş hakkı tanımamakla sınır görevlililerinin herhangi bir kişinin ülkeye girişini redderme hakkı da bulunmaktadır.

Hong Kong’a giriş ve çıkışlarda kişinin yanında bulundurduğu nakit para konusunda bir üst sınır bulunmamakla birlikte Hong Kong üzerinden Çin’e seyahat edecek kişilerin ve Çin’den Hong Kong’a giriş yapan yabancıların üzerinde 5.0000 USD dolarının üzerinde nakit para tespit edilmesi halinde sınır görevlileri o kişilerden bu paranın açıklamasının isteyebilmektedir.

 

 

 

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org