Çin Üniversite Eğitimi

Çin Halk Cumhuriyeti, eğitim, ekonomi, ve teknoloji alanlarında önemli yatırımlarda bulunmuş olup, bu alanlarda Dünya’nın önde gelen ülkeleri arasında bulunmaktadır. Bu sebeple çok sayıda yabancı kişi Çin’de üniversite eğitimi almak istemektedir. Çin Devleti yabancıların bu ülkede üniversite eğitimi görmelerine izin vermektedir. Çin’de üniversite eğitimi görmeniz, üniversiteye kabul edilmek ve öğrenci olarak oturma izni alabilmek için gereken işlemlerin yapılmasıyla gerçekleşmektedir. Çin’de eğitim için yapılan yatırımlar, Çin’in nüfus sayısı, kültürel çeşitliliği sayesinde çok sayıda üniversite bulunup çok çeşitli bölümler sunulmaktadır. Çin üniversiteleri bilimsel alanlarda gerçekleştirdikleri başarılarla Dünya çapında saygınlık kazanmıştır. Kimi Çin üniversiteleri Dünya’daki ilk 500 üniversite arasında yer almaktadır. Pekin Üniversitesi, Sunyatsen Üniversitesi, Fudan Üniversitesi bu üniversitelerden birkaçıdır. Çin’de iken Çince dilinin öğrenilmesi ve üniversite mezunu olunması  durumunda ilgili birey için uluslararası alanda iş imkanları daha fazla olmaktadır.

Çin Üniversite Başvurusu

Çin eğitim sisteminde Çin’de yaşayan öğrenciler için üniversite sınavı uygulanmaktadır, ancak Çin’e okumak için gelecek yabancı vatandaşlar Çin’deki üniversite sınavına girmekten muaftır. Çin’de üniversite eğitimi görmek için lise mezunu olup lise diplomanızın olması yeterlidir. Yine de Çin’deki bazı üniversitelerde eğitim görmeye başlamak için yeterli Çince bilgisinin olduğunu gösteren HSK sınavına girip başarılı olmak gerekmektedir. Çin’de bulunan birçok üniversite sadece Çince eğitim vermektedir. Bu yüzden, Çin’de üniversite eğitimine başlamadan önce yeterli derecede Çincenizin olması ya da Çin’de okuyacağınız üniversitede 1 sene hazırlık eğitimi alıp başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. İngilizce dilinde eğitim veren Çin üniversitelerinde İngilizce dili yeterlilik şartı veya üniversitelerinin İngilizce hazırlık sınıfını başarılı olarak bitirme şartı aranıp bu programlar için Çince eğitim almanız genel olarak gerekli değildir. Okumak istediğiniz İngilizce dilinde eğitim veren üniversitenin Çince bilmenizi isteyip istemediğini öğrenmek için üniversiteden bilgi alınız.

Çin üniversite başvurusu Haziran-Ağustos ve Kasım-Ocak arasında yapılmaktadır. Çin üniversitesi için başvuruda bulunduğunuzda kabul edilmeniz için çoğunlukla üniversiteler sizden pasaport fotokopisi, pasaport fotoğrafınız, Çin’de geçimin sağlanabileceğine ilişkin kanıt, eğitim sırasında size garantör olacak kişinin beyanı, nüfus cüzdanı fotokopisi, sabıka kaydı, son mezun olduğunuz okulun diploması ve transkriptidir (Türkçe olan belgeler için yeminli İngilizce veya Çince tercümeleri de gerekebilmektedir). Ancak bu evraklar Çin’deki her üniversite başvurusu için uygulanmayıp üniversiteler sizden daha az veya daha fazla belge isteyebilmektedir. IELTS ya da eşdeğeri belge, HSK belgesi, iyi derecede matematik ve fen bilimleri bilgisi olduğunu gösteren belge sizden istenecek farklı belgeler için örnek olarak verilebilmektedir. Okumak istediğiniz üniversitenin size kabul etmesi için istediği belgeler hakkında üniversiteden bilgi alınız.

Çin üniversite başvurusu kabul edildikten sonra Çin’de yasal olarak ikamet edip okuyabilmek için Çin Konsolosluğu’na Çin X1 Vizesi adı verilen uzun süreli Çin öğrenci vizesi için başvuruda bulunmalısınız. Okula kayıt mektubu gibi vize için istenen evrakları hazırlayıp başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra konsolosluğun başvuru işleminizi olumlu sonuçlandırması takdirde vizenizi alıp Çin’e giriş yapabilirsiniz.

Çin’de Üniversite Ücretleri

Çin’de üniversite ücretleri okuyacağınız üniversiteye ve üniversitenin eğitimini almak istediğiniz programına göre değişiklik göstermektedir. Çin’de devlet üniversitelerinde başlangıç ücreti genelde 2000 USD olarak kabul edilip yıllık ücretler 1000-4000 USD arasında olmaktadır. Çin’deki özel üniversiteler için ödenmesi gereken ücretler ise yıllık 8000 ile 15000 USD arasında değişmektedir. Çin üniversite ücretleri senelik olarak ödenebileceği gibi dönemsel olarak da ödenebilmektedir, ancak bazı üniversiteler de istisna olabilmektedir. Okuyacağınız üniversite için ödeme koşulları hakkında bilgi alabilmek için üniversiteden bilgi alınız.

Çin’de yaşam masrafları da bulunduğunuz şehre, yurt veya evde konaklama şekline, öğrencinin yaşam tarzına göre değişmektedir. Çin’in küçük şehirlerinde yaşam maliyetleri büyük şehirlere göre daha az olmaktadır. Yurt ücretleri genelde aylık olarak 150 USD ile 450 USD arasında olmakla birlikte ülke genelinde 60 USD ile 1500 USD arasında değişmektedir. Evlerin kira ücretleri ise yaşanılan şehre göre değişmektedir. Başlıca şehirlerde ev kiraları aylık olarak ortalama 750 USD olup diğer şehirlerde ortalama 150-300 USD arasında olabilmektedir. Diğer yaşam masrafları başlıca şehirlerde aylık olarak ortalama 200 USD diğer şehirlerde ise ortalama 150 USD olabilmektedir. Günlük yemek gideri ortalama 10-45 Yuen (yaklaşık 1,5-7 USD) arasında değişmektedir. Genellikle bir öğrencinin Çin’deki yaşam maliyeti masrafları yıllık 5000-7000 dolar arasında değişmektedir. Bu bilgiler yüzeysel olup Çin’de yaşayan bir öğrenci için yaşam masrafları için en gerçekçi olabilecek veriler kişisel olarak edinen veriler olup, öğrenci yaşam tarzına, hesap yapıp bu konuda duyarlı olmasına, yaşadığı yer ve süreye göre bulabilip seçebileceği konaklama yerlerinin aylık ücreti ve masraflarına bağlıdır.

Çin Öğrenci Vizesi

Öğrenci olarak Çin’de yasal olarak öğrenim görüp yaşayabilmek Çin öğrenci vizesinin alınmasıyla mümkündür. Çin tarafından verilen öğrenci vizesi tek tip olmayıp sağladığı kalış süresine göre değişmektedir. Çin’de 180 günü aşmayacak olan kısa süreli öğrenimler için Çin X2 vizesi adı verilen kısa süreli Çin öğrenci vizesi verilmektedir. Çin’de 180 günü aşan öğrenimler içinse Çin X1 vizesi adı verilen uzun süreli Çin öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Çin öğrenci vizesini alabilmek için önce okuyacağınız okul tarafından kabul edilmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise Çin öğrenci vizesi için konsoloslukça istenen okula kabul edildiğinize dair belge ve adli sicil kaydının aslı gibi diğer gerekli olan evrakları getirmelisiniz.  Başvuru için istenen bütün evraklar konsoloslukça belirlenen kriterlere uymalıdır. Başvuru işlemleriniz gereken vize ücretini ödemeniz ve gerekli evrak listesini eksiksiz ve hatasız olarak getirmeniz halinde gerçekleşmektedir. Başvurunuz sonrasında gerek görülürse ek evrak sizden istenebilmekte olup başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması sadece Çin Konsolosluğunun yetkisi altındadır.

Çin Üniversiteleri İçin Denklik

Birçok Çin Üniversitesi YÖK tarafından onaylı olup YÖK denkliği bulunmaktadır. Fakat, Çin’deki bütün üniversitelerin YÖK denkliği bulunmadığından okumak istediğiniz üniversitenin YÖK denkliği olup olmadığı hakkında YÖK denklik birimi’nden bilgi almalısınız. YÖK denklik birimi Çin’deki üniversitenin Türkiye’deki denklik durumu hakkında size en doğru bilgiyi vermektedir.

Çin Üniversite Sınavı

Türkiye’de olduğu gibi Çin’de de öğrenciler yüksek öğrenim için üniversite sınavına girip başarılı olmalıdırlar.  Ancak Çin’e başka bir ülkeden gelecek öğrenciler için Çin üniversite sınavı uygulanmamaktadır. Dolayısıyla Türk vatandaşlarının Çin’de eğitim görmesi için Çin üniversite sınavına girmesine gerek yoktur. Türk vatandaşlarının Türkiye’deki üniversite sınavına girmesine de gerek yoktur. Çin üniversiteleri için önemli olan lise mezuniyetidir. Ancak istisnai olarak bazı Çin üniversiteleri uygulanan genel sınavlarla ilgili olarak sundukları eğitim programlarının diline göre HSK sınavından ya da TOEFL/IELTS gibi sınavlardan başarılı olan kişilerin eğitim görmelerini kabul etmektedir.

Çin’de Üniversite Okumak İçin Şartlar

Çin’de üniversite okumak için şartlar iyi olmakla birlikte öğrencilerin Çin’de üniversite eğitimini başarılı olarak tamamlayabilmesi için disiplinli ve sorumluluk sahibi olması gerekmektedir.

Çin’de üniversite eğitimi genelde 4 sene sürmektedir. Kimi üniversite eğitim programları ise okunacak üniversiteye ve bölüme göre değişmektedir. Bazı üniversitelerde ise eğitim süresi 3 sene veya 4 senden daha fazla bir süre olabilmektedir. Bazı tıp bölümleri için eğitim süresi 5 ile 7 sene arasında olmaktadır. Çin’de diğer yükseköğrenim programları ise ön lisans, yüksek lisans, ve doktoradır. Ön lisans 3 yıl, yüksek lisans 2 veya 3 yıl, doktora ise 3 yıl sürmektedir.

Çin üniversiteleri için eğitim dönemleri eylül-ocak veya şubat ve mart-temmuz arası olmaktadır.  İstenilen dönemde eğitime başlanabilmesi için en az bir ay önce kayıt işlemleri gerçekleştirilmelidir. Derslere devamlılık zorunludur. Üniversitelerde 1 aylık kış tatili ve 2 aylık yaz tatili olmaktadır. Çin’de üniversite eğitimi alabilmek için okunacak bölümün eğitim dilinin yeterli seviyede bilinmesi gerekmektedir. Üniversite eğitimine başlayabilmek için ya yabancı dilinizin yeterli olduğunu ilgili yetkililere kanıtlamanız ya da yabancı dil eğitimi için hazırlık okuyup yeterlilik sınavında başarılı olmanız gerekmektedir.

Çin’de üniversite okumak için şartlar konaklama açısından iyidir. Çin’de öğrenci olarak ikamet etmeniz durumunda hem yurtta hem de özel bir evde kalmaya hakkınız olmaktadır. Çin üniversitelerinin yurtları çoğunlukla kampüslerde veya kampüslere yakın bir yerdedir. Yurt fiyatları okuduğunuz üniversiteye, bulunduğunuz odanın olanaklarına, odada kalan öğrenci sayısına göre değişmektedir. İsterseniz önce belirli bir süre yurtta kalıp evde sonra da kalabilirsiniz. Yurt odalarında internet, televizyon, banyo gibi olanaklar bulunabilmektedir.

Çin’de üniversite okumak için şartlar yaşayışla ilgili sunulan olanaklar bakımdan da iyidir. Üniversitelerde yer alan sosyal olanaklar geniş olup bilgisayar odaları, kütüphaneler, spor sahaları üniversitelerde olabilecek sosyal olanaklara örnek olarak verilebilir. Çin’de ayakta tedavi gerektiren bir rahatsızlığınız olması durumunda Çin’deki belli hastaneler size hizmet vermektedir. Çin’in Shanghai, Pekin, Qingdao, Tianjin gibi başlıca şehirlerinde gece ve gece yarısından sonra açık alışveriş merkezi, restoranlar ve dükkanlar olmaktadır. Bu durum Çin’in diğer şehirlerinde de olabilip yaşayacağınız şehre göre değişmektedir.

Çin’de üniversite okuma şartları geçim sağlama bakımından makul olup daha iyi bir düzeyde maddi duruma sahip olmak isteyen öğrenciler kimi işlerde çalışabilmektedir. Öğrenciler eğitim görmek için Çince eğitim alıp yeterli seviyede Çince bilmeleri durumunda ürün takibi, tercümanlık, fuarlarda danışmanlık gibi işlerde çalışabilmektedir. Çin’de eğitim aldığınız bölümle ilgili staj yapma hakkınız da bulunmaktadır. Bu da hem Çin’de bulunduğunuz sürede daha fazla maddi imkana sahip olmanıza hem de ilerideki iş yaşamınızda başarılı olmaya destek olmaktadır. Kariyer hayatınızda daha başarılı olmanız için kimi alanlarda sertifika programları da sunulmaktadır.

Çin Üniversiteleri

Çin’in sahip olduğu toprak büyüklüğü, nüfus sayısı, ülkedeki eğitim ve bilim alanında yapılan yatırımlarla çok sayıda Çin üniversiteleri bulunmaktadır. Böylece Çin’in dilediğiniz şehirde eğitim görmenizi veya dilediğiniz üniversite bölümünü Çin’in dilediğiniz şehrinde okuma şansınızı artırmaktadır. Çin’de hem devlet hem de özel üniversiteler olmaktadır. Çin’deki üniversitelerinin çoğu devlet üniversiteleri olup Çin devlet üniversiteleri zengin akademik tarihe sahiptir. Çince, Çin üniversitelerinin çoğunun eğitim dili olmakla birlikte İngilizce dilinde eğitim veren üniversiteler de vardır. Çin üniversitelerinin bazıları aşağıdaki listede belirtilmektedir.

Tsinghua Üniversitesi
Xiamen Üniversitesi
Fudan Üniversitesi
Nankai Üniversitesi
Çin Renmin Üniversitesi
Sun Yat-sen Üniversitesi
Pekin Üniversitesi
Wuhan Teknoloji Üniversitesi
Tongji Üniversitesi
Chongqing Üniversitesi
Shanghai Teknoloji Üniversitesi
Pekin Teknoloji Enstitüsü
Nanjing Üniversitesi
Shanghai Finans ve Ekonomi Üniversitesi
Pekin Normal Üniversitesi
Zhejiang Üniversitesi
Shanghai Üniversitesi
Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi
Qinghua Üniversitesi
Çin Okyanus Üniversitesi
Shandong Üniversitesi
Pekin Jiaotong Üniversitesi
Zhongzang Üniversitesi
Yunnan Üniversitesi
Jinan Üniversitesi
Lanzhou Üniversitesi
Sichuan Birleşik Üniversitesi
Hunan Üniversitesi
Hohai Üniversitesi
Harbin Teknoloji Enstitüsü
Jilin Üniversitesi
Tianjin Üniversitesi
Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
Zhengzou Üniversitesi
Dalian Teknoloji Üniversitesi
Çin Jeoloji Üniversitesi
Lanzhou Üniversitesi
Sino İngiliz Koleji
Donghua Üniversitesi
Güney Çin Teknoloji Üniversitesi
Raffles Dizayn Enstitüsü
Nottingham Ninbo Üniversitesi
Uluslararası İş ve Ekonomi Üniversitesi

Çin’de Üniversite Bölümleri

Çin eğitime önem veren bir ülkedir. Dolayısıyla  Çin’de çok çeşitli üniversite bölümlerinin bulunması için yatırımlar yapılmış olup bu ülkede çok sayıda üniversite bölümleri bulunmaktadır. Bu sayede Çin, bireylere çok çeşitli alanlarda eğitim verme imkanı sunmaktadır. Böylece insanlar istedikleri veya kendileri için en uygun üniversite bölümünü Çin’de okuyabilmektedir. Böylece Çin’deki üniversite bölümlerinin çeşitliği öğrencilere ileride daha başarılı bir kariyere sahip olma olanağı sunmaktadır. Çin’de yer alan üniversite bölümlerinden bazıları aşağıda belirtilmektedir.

Uluslararası Ticaret
Biyoloji
Tıp (Modern tıp, geleneksel Çin tıbbı, diş hekimliği, hemşirelik, eczacılık)
Mühendislik (Elektronik, makine, haberleşme, bilgisayar, inşaat, kimya, havacılık, petrol mühendisliği  gibi çok çeşitli mühendislik programları bulunmaktadır.)
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Çin Dili ve Edebiyatı
Hukuk
Gazetecilik
Reklamcılık
Film ve Televizyon Teknikeri
Tarih
Okul öncesi eğitim
Maliye
Kimya
Matematik
Optik
Muhasebe
Botanik
Felsefe
Pazarlama
Kamu Yönetimi
Turizm
Kent Planlamacılığı
Mimarlık
İşletme
Ekonomi
Sanat tasarımı
Biyoteknoloji
Yemek Güvenliği
Zooloji
E-ticaret
İnsan kaynakları yönetimi
İstatistik
Tercümanlık

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org