Çin Vizesi

Çin Vizesi, Çin Halk Cumhuriyeti seyahatinde bulunacak umuma mahsus Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bir seyahat prosedürüdür. Çin seyahati gerçekleştirecek Umuma Mahsus (bordo) Pasaport sahibi kimseler pasaportlarında geçerli bir Çin vizeleri yok ise Çin vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Çin vizelerini; Çin Halk Cumhuriyeti devletinin Türkiye Dış temsilcilikleri'ne veya yetkilendirilmiş Çin vizesi için yetkili turizm ve seyahat acentalarına müracaat ederek alabileceklerdir. Çin Büyükelçiliği Ankara, Çin başkonsolosluğu İstanbul ve Çin Konsoloslukları kısa süreli Çin vizesi için yapılacak müracaatları Çin vizesi için yetkili acentalar aracılığı ile kabul etmektedir. Uzun süreli Çin vizesi müracaatları (Çin öğrenci vizesi (x), Çin oturma izni) ve Suriye devleti, Irak devleti, İran devleti vatandaşları ise Çin vizesi için başvurularını Çin Konsolosluğu İstanbul ve Çin Büyükelçiliği Vize Departmanına gerçekleştirebileceklerdir. Ancak, TC Bordo Pasaport sahibi kişiler kısa süreli Çin vizesi müracaatlarını direk olarak Çin Konsolosluğuna gerçekleştiremezler.

ÖNEMLİ NOT: Güz ortası ve Ulusal Gün Bayramı nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği vize bölümü 24 Eylül, 1 Ekim ve 7 Ekim 2018 tarihlerinde kapalı olacaktır.

Çin vize başvurularında yeni dönem başladı

Çin Büyükelçiliği, vize başvuru işlemlerinde kolaylık sağlamak amacıyla vize prosedürlerinde değişiklik yaptığını açıklamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle online vize başvurusu ve randevu sistemine geçildiğini duyurmuştur. Çin ticari vizesi için online başvuru Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesinden yapılacaktır.

Çin Büyükelçiliği tarafından yayınlanan duyuruya göre; Çin ticari vize başvuruları için randevu günü online sistem üzerinden alınabilecek ve vize başvuru formu online doldurulabilecektir. Çin Büyükelçiliği, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren ticari vize işlemlerinde online başvuru formu doldurma ve internetten randevu alma sisteminin hizmete açıldığını bildirmiştir.

Çin Vizesi

Çin Turistik vize, Çin Ticari vize ve Çin aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi için başvurular Çin vizesi için konsolosluğa şahsen başvuru yapılabilirken konsolosluk tarafından yetki verilmiş başvuru merkezlerine yapılabilmetedir. Çin Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin seyahat amacı ne olursa olsun kişiden Çin’ den alınmış davetiye belgesini başvuru işlemleri sırasında ibraz edilmesini zorunlu bulurken, Turistik amaçlı Çin Halk Cumhuriyeti seyahatinde bulunacak kişilerin Çin turizm acentalarından alınmış davetiye belgesini orijinal olarak sunmaları gerekecektir. Yine Çin ticari vize, Çin aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri içinde Çin Halk Cumhuriyeti devletinden gelecek davetiye belgesinin orijinal olarak ibraz edilmesi zorunludur. Çin aile, akraba, arkadaş ziyareti vizesi başvuruları için hazırlanacak davetiye belgesi davet gönderen kişi tarafından ilgili Çin belediyesi tarafından onaylatılmalıdır. Çin Belediyesi tarafından onaylanan davetiye belgesi; davet gönderen kişinin Çin Halk Cumhuriyeti adres ve iletişim bilgilerini içermeli ekte ise kişinin Çin Pasaportu, Çin Oturum Kartı ve Çin Halk Cumhuriyeti Kimlik Kartı ile birlikte hazırlanmalıdır.Çin Başkonsolosluğu İstanbul Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere 10.00 ila 12.00 saatleri arasında vize başvuruları kabul etmektedir. Bu hususta Çin Konsolosluklarına vize müracaatında bulunacak Suriye, Irak, İran ve Konsolosluğa şahsen gitmesi gereken kişiler yukarıda belirtilmiş Konsolosluk vize kabul saatlerini göz önünde bulundurarak işlemlerini sürdürebilirler. Yeniden hatırlatmak gerekirse Kısa süreli Çin vizesi için başvuruda bulunacak kişiler direk olarak Konsolosluğa müracaatta bulunamazlar.

Çin Konsolosluğu 1 Eylül tarihinden itibaren tüm Çin F vizelerini M vize olarak değiştirecektir. Türkiye’den Çin vizesi için başvuruda bulunacak olan yabancı uyruklu vize başvuru sahiplerinin en az 1 yıllık ikamet izni olup ve ikamet izninin en az 6 geçerliliği bulunmalıdır. Türkiye’den yapılacak olan Çin vizesi başvuruları için resmi davetiye istenen ülkeler, (Nijerya, Pakistan, Fransa, Gana, Irak, Hindistan, Kongo)

Çin vizesi için Türkiye’den başvuru yapamayan ülkeler: Vatikan, Kosova, KKTC, İran, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan, Bangladeş, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan, Mali, Cezayir, Lübnan, Mısır, Libya, Somali

Ekspres Çin vizesi uygulaması yeni bir karar alınıncaya dek kaldırılmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti' nden Hong Kong ve Makau’ ya geçiş yapılacak olunması halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hong Kong ve Makau vizelerini almaları gerekmeyecektir. Ancak alınacak olan tek girişli Çin vizesi kişi sadece Çin Halk Cumhuriyeti' ne, Makau' ya veya Hong Kong' a seyahat edebilecektir. Bu sebeple Hong Kong, Makau veya Çin Halk Cumhuriyeti' ne birlikte seyahat gerçekleştirecek kimselerin Çift girişli veya Çok girişli Çin vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur.

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Uygulamaları

Çin vizesi, Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen ya da başka bir ülkeye gitmek üzere Çin topraklarından transit geçen kişilere verilen izindir.

Çin Halk Cumhuriyeti, ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat amaçlarının belirgin bir şekilde anlaşılması maksadıyla çok sayıda Çin vize tipi belirlemiştir.

Toplam 16 adet Çin vizesi türü bulunmaktadır: C, D, F, G, J1, J2, L, M, Q1, Q2, R, S1, S2, X1,X2,Z

1 Eylül 2013 tarihinde uygulanmaya başlanan genelge ile başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmiş Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin’de bulunan akrabalarını ziyaret etmesi durumuna ilişkin Q Tipi Çin Vizesi uygulanmaya başladı.

Genelgede ayrıca diğer ülkelerin vatandaşı olup Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek isteyen üst düzey kalifiye kişilerin ülkeye girişini kolaylaştırmak için R Tipi Çin Vizesi uygulamasına yer verildi.

Bu genelgenin uygulamaya girmesi ile eş zamanlı olarak Çin Halk Cumhuriyeti giriş-çıkış işlemlerine ilişkin 1986 tarihli genelge feshedilmiştir.

Çin Vize Uygulaması

Çin vizesi kişilerin kimlikleri, seyahat amacı ve pasaport tipine göre değişiklik göstermektedir. Çin Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilerin pasaport türüne bağlı olarak Çin Diplomatik vizesi, Çin Hizmet vizesi ya da Normal Çin vizesi vermektedir.

Çin Konsolosluğu tarafından uygulanan Normal Çin Vizesi “C, D, F, G, J1, J2, L, M, Q1, Q2, R, S1, S2, X1, X2, Z” tipleri olmak üzere 16 farklı kategoriden oluşmaktadır. Bu vize tiplerinden herhangi birine başvuruda bulunmayı planlayan kişiler, Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapacakları seyahatin amacına uygun vize tipini seçmeli ve bu vize tipi için talep edilen başvuru evraklarını Çin vizesi başvuru işlemleri esnasında ibraz etmelidir.

Çin Vizesi Ücreti

Çin vize ücreti Çin’in Türkiye’deki diplomatik misyonu olan Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Çin Konsolosluğu vize departmanı Çin vizesi ücretini Çin’e yapılacak ziyaretin amacı, süresi, ülkeye giriş sayısı ve vize kategorisine göre belirler ve ücretler bu kriterler doğrultusunda farklılık gösterebilmektedir. Ziyaret amacına göre vize kategorisi de belirlenmektedir. Çin’e tek, çift veya çok girişli vize talepleri seyahat amacının turistik veya ticari olmasına göre değişebilmektedir.

Kısa süreli Çin vizesi başvuruları Çin Konsolosluğunun akredite ettiği seyahat acenteleri tarafından yapılmaktadır. Çin Konsolosluğuna kısa süreli Çin vize başvurularında şahsen gitme zorunluluğu yoktur ancak 1 yıl veya daha uzun süreli seyahat amaçlarını kapsayan başvurularda konsolosluktan randevu alınarak işlem yapılabilmektedir. Çin’de uzun süreli çalışma, uzun süreli eğitim ve öğrenim gibi amaçlarla yapılacak seyahatler uzun süreli vize alınmasını gerektirmekte olup konsolosluğa veya yetkili seyahat acentesine doğrudan müracaat edilmektedir.

Çin vize ücretleri konsolosluğun belirlendiği harç ücreti ve seyahat acentelerinin koordinasyon bedellerini içermektedir. Koordinasyon bedellerini oluşturan unsurlar Çin vizesi başvuru sahibinin seyahatinin içeriğine göre evrakların hazırlanacak olması göz önünde bulundurularak belirlenebilmektedir. Yetkili seyahat acentelerinin koordinasyon işlemleri, seyahat ve sağlık sigortası hazırlanması, otel ve konaklamaya dair rezervasyonların yapılması, uçak rezervasyonlarının ayarlanması, form ve dilekçelerin Çin Konsolosluğunun belirlediği kriterlere göre hazırlanması, bazı durumlarda noter tasdik işlemleri ve evrak takibi gibi karışık vize prosedürlerinin düzenlemesini içermektedir.

Çin Vizesi Parmak İzinden Muaf Olanlar

Çin kanun ve yönetmeliklerine göre, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Türk vatandaşları dahil olmak üzere tüm vize işlemlerinde, başvuru sahiplerinden 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere parmak izi almaya başlamıştır.
Aşağıdaki belirtilen kişiler parmak izinden muaf tutulacaktır:

1. 14 yaşın altındaki ve70 yaşın üzerindeki kişiler;
2. Diplomatik pasaportu, hususi pasaportu ve hizmet pasaportuna sahip kişiler;
3 .5 yıl içinde aynı pasaportla, aynı büyükelçiliğe veya konsolosluğa vize başvurusu yapan ve parmak izi alınmış kişiler;
4 Parmak izi alınamayacak derecede bedensel engelli bulunan kişiler.

Çin Vizesi Türleri

C Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti vizesi için başvuruda bulunan uluslararası tren taşımacılığı görevlileri, uluslararası hava araçları mürettebatı, uluslararası gemi mürettebatı mürettebat, havacılık, denizcilik görevlileri ve bu kişilerin aileleri ile uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araç sürücülerini kapsayan Çin Vizesi türüdür.

D Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’nde kalıcı olarak ikamet etmek isteyen kişilere verilen Çin oturum vizesidir.

F Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’ne iş görüşmeleri, ziyaret, araştırma gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişileri kapsayan Çin vizesi çeşididir.

G Tipi: Üçüncü bir ülkeye gitmek üzere Çin topraklarını transit geçmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken Çin vizesi türüdür. Çin üzerinden bir üçüncü ülkeye geçişlerde havaalanı sınırlarından çıkılmadığı sürece 24 saate kadar vize alınmasına gerek bulunmamaktadır. Havaalanından çıkılmasını veya 24 saatten daha uzun süreyle konaklamayı gerektiren transit vize alınması gereklidir. 24 saatten az kalınması durumunda Türk vatandaşlarından vize talep edilmemektedir.

J1 Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’nde uzun süreli faaliyet yürüten medya kuruluşlarının çalışanı konumunda olup, Çin’de uzun süreli (180 günden fazla) ikamet etmesi gereken gazetecilere verilen Çin vizesi türüdür.

J2 Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’ne kısa süreli haber yapmak üzere seyahat eden gazetecilere yönelik Çin vizesi türüdür. Gazetecilerin 180 günden kısa olan Çin seyahatlerine ilişkin kullanılmaktadır.

L Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’ne turistik gezi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin müracaat etmesi gereken Çin vizesi türüdür.

M Tipi: Çin'e ticari faaliyet sebebi ile seyahat etmek isteyen şahısları kapsayan Çin vizesi türüdür.

Q1 Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’ne aile birleşimi maksadıyla (sürekli ikamet) seyahat eden Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşının aile fertlerine ve aynı sebeple Çin’e seyahat eden Çin Halk Cumhuriyeti oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının aile fertlerine verilen Çin vizesi tipidir.

Q2 Tipi: Çin vatandaşı ve Çin’de devamlı ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Çin Halk Cumhuriyeti’ne 180 günden daha kısa süreli seyahat etmek amacıyla vize başvurusunda bulunan aile fertlerine verilen Çin vizesidir.

R Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’nin ihtiyaç duyduğu uzmanlara ve üst düzey yetenek sahibi kişilere yönelik uygulanan Çin vizesidir.

S1 Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’nde uzun süreli (180 günden fazla) eğitim, çalışma gibi nedenlerle ikamet eden kişilerin aile bireylerini (eşleri, anne-babaları, On sekiz yaşını henüz doldurmamış çocukları, eşlerinin anne-babaları) ve kişisel sebeplerden dolayı Çin’de ikamet etmesi gereken kişileri kapsayan Çin vizesi türüdür.

S2 Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’nde kısa süreli (180 günden az) çalışma, eğitim gibi sebeplerle ve kişisel sebepler dolayısıyla ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının aile bireylerine (eşleri, anne-babaları, çocukları, çocuklarının eşleri, kardeşleri, büyükanne-büyükbabaları,eşlerinin büyükbaba-büyükannesi, torunları, eşlerinin torunları, eşlerinin anne-babaları) verilen Çin vizesidir.

X1 Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’nde 180 günden daha uzun süre konaklam gerektiren eğitim programlarına katılan öğrencilere verilen Çin vizesi tipidir.

X2 Tipi: Çin sınırları içerisinde 180 günden daha kısa süreli öğrenim görmek amacıyla Çin’e seyahat eden öğrencilere verilen Çin vizesi türüdür.

Z Tipi: Çin Halk Cumhuriyeti’ne çalışmak için gitmek isteyen kişileri kapsayan Çin çalışma vizesidir.

 

Not: Çin Halk Cumhuriyeti Diplomatik (Kırmızı ve Siyah) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili olan kişilere seyahat amaçlarına ve sahip oldukları pasaportun niteliğine göre farklı vize tipleri sunmaktadır.

Çin Vizesi Başvuru Formu

Çin vize işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Çin seyahatinde bulunacak Bordo Pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının seyahatleri öncesi Çin vizelerini edinmiş olmaları mecburidir.

Çin vizesi başvuruları için Çin Halk Cumhuriyeti’ nden gelecek davetiye belgesi orijinal olma mecburiyetindedir.

Çin Başkonsolosluğu İstanbul ve Çin Büyükelçiliği Ankara’ nın görev ve hizmet alanında bulunan şehirler birbirinden farklılık göstermektedir. Çin Büyükelçiliği Ankara görev ve yetki alanında bulunan şehirlerde ikamet etmekte olan kişiler Çin vizesi için müracaatlarını Başkonsolosluğa bağlı akredite kuruluşlardan gerçekleştiremezler.

Çin vize başvuru için kullanılacak olan fotoğraflar ‘’vesikalık’’ özellikte olması gerekmektedir. Biometrik fotoğraflarla yapılan Çin vizesi müracaatları kabul edilmeyecektir. Bu sebeple Çin vizesi başvuruları için sunulacak fotoğrafları maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalı, kişinin güncel halini temsil etmeli, beyaz fon üzerine çekilmesi gereken fotoğraf 33x48 mm ölçülerinde olmalıdır.

Çin ticari vizesi için hazırlanacak başvuru evrakları arasında ibraz edilmesi gereken şirket evrakları bir takım özellikleri bulundurmak zorundadır. Çin ticari vize işlemleri için başvuru sahibinin bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesi orijinal ve güncel tarihli olarak sunulmalıdır. Ayrıca yine kişinin şirketine ait sunulacak bir evrak olan vergi levhası ise bulunulan yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanını içermek mecburiyetindedir.

Çin vize işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış en az 6 ay geçerli ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaportlar kullanılmalıdır.

Çin Başkonsolosluğu İstanbul, Çin büyükelçiliği Ankara pazartesi, Çarşamba ve Cuma günler olmak üzere vize başvurularını kabul etmektedir. Bu sebeple Salı ve Perşembe günü yapılacak Çin vizesi müracaatları kabul edilmeyecektir.

Çin vize işlemleri için Pazartesi yapılan müracaatlar bir sonraki hafta Pazartesi, Çarşamba günü yapılan Çin vizesi müracaatları yine bir sonra ki hafta Çarşamba Cuma günü yapılacak Çin vizesi müracaatları ise bir sonraki hafta Cuma günü neticelenecektir.

Çin seyahatinde bulunacak kimseler Çin vizesi için başvurularına bu ülkeye olan seyahatlerinden en az 15 gün önce başlamış olmaya özen göstermelidirler.

Çin Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

İkamet ettiğim yer Bursa. Çin vizesi için nereye başvuruda bulunmalıyım?

Bursa’da ikamet eden kişiler Çin vizesi için Çin Başkonsolosluğu İstanbul’a başvuruda bulunmalıdır. Uzun süreli Çin vize türleri için konsolosluğa şahsen başvurabilme seçeneği sunulmakta olup kısa süreli Çin vize türleri için konsolosluğa şahsen başvurabilme seçeneği sunulmamaktadır. Çin Konsolosluğu kısa süreli Çin vize türleri için başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acentalar aracılığıyla yapılması durumunda kabul etmektedir.

Çin vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

Çin vizesi için gerekli belgeler başvurulacak Çin vizesinin türüne ve başvuran kişinin bulunduğu duruma göre değişmektedir. Bu sebeple Çin vize başvurusu için başvurmak istediğiniz vize türü ve bulunduğunuz duruma göre hazırlamanız gereken belgeler hakkında bilgi almalısınız.

Çin vizesi için başvuruların bir yetkili acenta aracılığıyla yapılması gerekli midir?

Başvurulacak Çin vize türü kısa süreli Çin vizesi ise bu tür Çin vizesi için başvurular Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan bir acenta aracılığıyla yapılmalıdır. Başvurulacak Çin vize türü uzun süreli Çin vizesi ise başvuru için bu koşul aranmamakta ve Çin Konsolosluğuna doğrudan başvurma seçeneğiniz olmaktadır.

Çin vizesi ücreti nedir?

Çin vizesi için başvurulacak Çin vizesinin türü ve planlanan seyahatin içeriğine göre farklı ücretler uygulanmaktadır. Bununla birlikte Çin vize işlemleri için uygulan bu ücretler sabit olmayıp belirli zamanlarda değişebilmektedir. Çin vize ücretleri hakkında güncel bilgiler için planladığınız seyahate yakın bir tarihte bilgi almanız önerilir.

Çin vizesi için gereken fotoğraf ölçüsü nedir?

Çin vizesi için fotoğraf ölçüsü 33x48 mm olmalıdır. Fotoğrafta başın ölçüsü 15-22 mm genişliğinde ve 28-33 mm yüksekliğinde olmalıdır. Başın üst kısmı ile fotoğrafın üst kısmı arasındaki genişlik 3-5 mm arasında olmalıdır.

Çin vizesi ne kadar sürede çıkar?

Evrakların eksiksiz olarak teslim edilip Çin vize işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesiyle Çin Konsolosluğunun vize işlemlerini olumlu olarak sonuçlandırması halinde Çin vizesi ortalama olarak 7-10 iş günüde çıkar. Ancak vize işlemlerinin Çin Konsolosluğunun çalışmadığı hafta sonları veya resmi tatil günlerinde denk gelmesi, konsolosluğun yoğun olması, konsolosluğu ek evrak getirilmesini isteme veya mülakata çağırma şeklinde ek talepler istemesi gibi farklı durumların olması halinde vize işlem süresi uzayabilmektedir.

Turistik Çin vizesi için pasaportumun geçerlilik süresi en az ne kadar olmalıdır?

Turistik Çin vizesi için pasaportun geçerlilik süresi planlanan Çin seyahati sonrası en az 6 ay olmalıdır. Pasaportunuzun son 10 sene içinde çıkarılmış olması da gereklidir. Çin vizesine başvurmadan önce pasaportunuzun bu kriterleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeniz önerilir.

Bu web sitede aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Çin Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Ziyaret ettiğiniz cinkonsoloslugu.com web sitesi, konsolosluk ya da büyükelçiliğin resmi sitesi olmayıp bu sitede yazılmış olan bilgilerin resmiyeti yoktur. Bu web sitesi vize çalışanlarının tecrübeleri baz alınarak kurulmuş olup kuruluş amacı insanlara faydalı olmaktır. Knight SP, Google optimizasyon metotları kullanımı ile çeşitli internet alan adları alan bir firmadır. Firma, bu alan adları ile bilgiler sağlayarak turizm, danışma gibi çeşitli şirketlere reklam sunup bu şirketlerle stratejik ortaklıklar kurmaktadır. Bu web sitesinde yazılmış olan bilgilerin yanlış olduğunu anlamanız durumunda bu yanlışların düzeltimi için lütfen info@knightsp.com adresine bildiriniz.

Çin Büyükelçiliği Ankara hangi illerde ikamet eden kişilerin Çin vizesi başvurularını kabul etmektedir?

Çin Büyükelçiliği Ankara; Kars, Mardin, Zonguldak, Trabzon, Elazığ, Erzurum, Adana, Eskişehir, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Bolu, Ankara, Giresun, Aksaray, Kastamonu, Amasya, Antalya, Artvin, Rize, Ardahan, Aydın, Bartın, Batman, Sakarya, Bayburt, Bingöl, Hatay, Bitlis, Burdur, Çankırı, Corum, Hakkâri, Denizli, Erzincan, Diyarbakır, Iğdır, Düzce, Konya, Isparta, Gümüşhane, Samsun, Mersin (İçel), Siirt, Karabük, Tunceli, Karaman, Gaziantep, Kilis, Kırıkkale, Sinop, Kayseri, Kırşehir, Şırnak, Kütahya, Kahramanmaraş, Malatya, Muğla, Şanlıurfa, Muş, Nevşehir, Van, Niğde, Ordu, Uşak, Osmaniye, Sivas, Tokat, Yozgat, Bilecik illerinde ikamet eden kişilerin Çin vizesi başvurularını kabul etmektedir.

Hususi pasaport sahibi kişilerin Çin seyahati öncesi Çin vizesi almaları gerekli midir?

Hususi pasaport (yeşil pasaport) sahibi kişiler 30 güne kadar olan seyahatler için Çin vizesinden muaf olup bu kişilerin Çin’e gerçekleştirecekleri seyahat 30 günü aşacaksa Çin’e gitmelerinden önce Çin vizesi almaları gerekmektedir.

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org