Çin Ticari Vize İşlemleri

Çin’e iş gerekçesiyle seyahat edecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür Çin ticari vize. Ticari vize, iş gerekçesi ile gidenler yanı sıra kongre, fuar, eğitim ve seminer gibi gerekçelerle gidilmesi halinde de alınması gerekirken, Çin ticari vize (F) alabilmek için Çin ‘de ziyaret edilecek olan firmadan davetiye yazısı alınmalıdır. Davetiye yazısı başvuru evrakları arasında bulundurulması gerekirken, Çin ticari vize işlemleri için kişisel veya grup halinde başvuru yapabilirsiniz. Çin Başkonsolosluğu Çin vizesi için direk olarak yapılan başvuruları kabul etmezken Çin vizesi için yetkili acenteler aracılığıyla Çin ticari vizesi işlemlerinde bulunabilirsiniz. Ayrıca ilk defa Çin Halk Cumhuriyeti vizesi alınacak olması halinde Çin Konsolosluğu yüksek oranda tek girişli Çin vizesi verecektir. Tek ve çift girişli Çin vizesinin geçerlilik süresi ise 3 aydır. 3 ay geçerli olan Çin vizesi ile Çin Halk cumhuriyetinde en fazla 30 gün kalınabilecektir. Çin vize ihlali yapmamaya özen gösterilmeli aksi takdirde Çin mevzuatına göre para, hapis cezası alabilir, Çin’e yeni bir giriş yapma olasılığınızı azaltabilirsiniz. 6 ay veya 1 yıl süreli alınacak olan Çin vize işlemleri için ekspres vize uygulaması ise bulunmaz.

Çin Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çin vizesi başvurularında 04.12.2017 tarihinden itibaren geçelri olmak üzere parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi randevusu tarafımızdan yapılabilmektedir. Parmak izi verildikten itibaren 5 yıl geçerliliği vardır. 1 yıllık Çok Girişli Çin Ticari Vizesi için başvuru sahibinin pasaportunda en az 2 Çin vizesinin bulunması zorunludur. Çin vizesi başvuruları hakkında verilecek kararlar Çin Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

 • Vize başvuru formu-Çin Ticari Vize müracaatı için Çin Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formu’nun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin gereklerini kanıtlayıcı belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.
 • Ticari Davetiye-Ticari vize ile Çin’e ticari seyahat etmek isteyen Türkiye umumi pasaport ya da üçüncü ülke umumi pasaporta sahip kişilerin 15.02.2016 tarihinden itibaren ‘’Yetkilendirilmiş Kurumlardan Davetiye Mektubu’’, ‘’Davetiye Onay Mektubu’’ ya da ‘’Yabancı Uzman Davetiye Mektubu’’ belgelerinin aslını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Davet eden firmanın antetli kağıdına yazılmalı ve davet edilen firmanın ya da şahsın unvanı, adresi, telefon numarası belirtilmeli.
 • Davet edilen şahsın pasaportundaki kişisel bilgiler, mesleki görevi, seyahatin sponsoru ve konaklama bilgileri.
 • Talep edilen vizenin başlangıç-bitiş tarihleri ve birden çok seyahat olacaksa tarih aralığı belirtilmeli.
 • Fuar/sergi ziyareti ise giriş bileti, katılımla ilgili belgeler veya fuar standına ilişkin belge.
 • Pasaport-Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Varsa eski Pasaport, yoksa eski pasaportun olmadığına ya da kaybolduğuna dair yazılmış dilekçe olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf-Çin Ticari Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Çin Ticari Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 33mm genişlik ve 48mm yüksekliğe sahip olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir. 2 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.
 • Vize Talep Dilekçesi-Çin Ticari Vize başvurusu sahibinin ticari vize talebini açıklayan bir dilekçe yazılmalıdır.
 • Çin ticari vizesi dilekçesinin noter onaylı olması gerekmektedir.
 • Şirketin Orijinal Faaliyet Belgesi -Ticaret Odası’ndan son 3 ay içinde alınmış belge evraklara eklenmelidir.
 • Vergi Levhası Fotokopisi-Bulunulan yıldan bir önceki yıla ait vergi ödemeleri detayları olmalıdır.
 • Ticaret Sicil Gazete Fotokopisi -Son 3 ay içerisinde eğer adres değişikliği varsa yeni adres ile olan Ticaret sicil gazetesi de evraklara eklenmelidir.
 • İmza Sirküleri Fotokopisi-Şirket adına imza atma yetkisi olan kişilere ait.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi -Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.
 • Noter onaylı beyanname (şirket yetkilisi tarafından kişinin çalıştığına dair beyanname)
 • En az 5.000 USD bakiyeli banka hesap dökümü aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı.
 • Çin’deki firmanın ticari lisansı, şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi ve Çin’deki firmanın ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD.

 

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize Nedir?

Ticari vize iş, toplantı, seminer, konferans gibi bir içerikle yurtdışına çıkacak olan kişilerin alması gereken bir vize türüdür.
 

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize Almak Daha mı Kolay?

Çin ticari vize işlemleri evrak ve dokümanların eksiksiz ve doğru bir şekilde toparlanmasıyla oluşan bir süreçtir. Evrak ve belgeler Çin Konsolosluğu’nun önceliklerine göre bir araya getirilmesi gerekirken, ticari vize alabilmek için ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısı olması gerekecektir Çin Konsolosluğu davetiye yazınızın olmaması halinde ticari vize işlemlerini kabul etmeyecektir. Çin ziyaret edilecek olan firmadan alınmış davetiye yazısı vize işlemlerinizin sorunsuz geçmesini sağlarken Çin ticari vize alımınız kolaylaştıracaktır.
 

Çin Konsolosluğu, Şirketi Olan Herkesin Çin Ticari Vize Alması Zorunlu mu?

Şirketi olan herkesin Çin ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacınızın içeriği ticari bir faaliyet ise, Çin ticari vize başvurularında bulunmalısınız. Bu şekilde alınmış olan vize ile başarılı bir seyahat gerçekleştirebilirisiniz.
 

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

Çin ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Çin turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, Çin ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir.
 

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa?

Çin ticari vize işlemlerinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir davetiye yazısı. Çin bulunan şirketten alınacak olan davetiye yazısının olmaması halinde ise ticari vize alma imkânınız bulunmayacaktır.

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org