Çin Ticari Vize İşlemleri

Çin’e iş gerekçesiyle seyahat edecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür Çin ticari vize. Ticari vize, iş gerekçesi ile gidenler yanı sıra kongre, fuar, eğitim ve seminer gibi gerekçelerle gidilmesi halinde de alınması gerekirken, Çin ticari vize (F) alabilmek için Çin ‘de ziyaret edilecek olan firmadan davetiye yazısı alınmalıdır. Davetiye yazısı başvuru evrakları arasında bulundurulması gerekirken, Çin ticari vize işlemleri için kişisel veya grup halinde başvuru yapabilirsiniz. Çin Başkonsolosluğu Çin vizesi için direk olarak yapılan başvuruları kabul etmezken Çin vizesi için yetkili acenteler aracılığıyla Çin ticari vizesi işlemlerinde bulunabilirsiniz. Ayrıca ilk defa Çin Halk Cumhuriyeti vizesi alınacak olması halinde Çin Konsolosluğu yüksek oranda tek girişli Çin vizesi verecektir. Tek ve çift girişli Çin vizesinin geçerlilik süresi ise 3 aydır. 3 ay geçerli olan Çin vizesi ile Çin Halk cumhuriyetinde en fazla 30 gün kalınabilecektir. Çin vize ihlali yapmamaya özen gösterilmeli aksi takdirde Çin mevzuatına göre para, hapis cezası alabilir, Çin’e yeni bir giriş yapma olasılığınızı azaltabilirsiniz. 6 ay veya 1 yıl süreli alınacak olan Çin vize işlemleri için ekspres vize uygulaması ise bulunmaz.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iş ve ticari amaçla yapılacak ziyaretler için online vize başvurusu ve randevu sistemine geçildiğini bildirdi. Online başvuru işlemleri Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

Son dönemde Çin vize başvuru uygulamasında yapılan değişikler başvuruda bulunacak kişi ve kurumlarda karışıklığa sebep olmuştur. Çin ticari vizesi uygulamasında talep edilen belgelerde bir değişiklik olmayıp sadece davet mektubu ile ilgili aşağıdaki durumlara göre değişiklik göstermektedir.

 • Küçük ölçekli işletmeler Barkodlu belediye davetiyesi temin edip başvuruda bulunmalıdırlar. Belediye davetiyesi ile yapılan başvurular 7-10 işgünü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • Küçük ölçekli işletmelerin belediye davetiyesi temin edememesi durumunda Çin’den davet eden firma tarafından getireceği davet mektubu ile başvuru yapabilirler. Ancak bu durumda vize başvuru işleminin sonuçlanma süresi belirsiz olacaktır. Başvuru fişi TBD (Tarihi Belli Değil) şeklinde kesilecek ve Konsolosluk veya Büyükelçilik gerekli incelemeleri yaptıktan sonra vizeyi onaylayacaktır. Bu süreç 2 ay olabileceği gibi 6 aya kadar sürme ihtimali söz konusudur.
 • Başvuru yapacak firma Türkiye’de büyük bir firma ise belediye davetiyesi sunmasına gerek kalmayacaktır. Çin’deki davet eden firmadan alacağı davet mektubu yeterli olacaktır. Yine bu firmalarda çalışan kişiler firma davetiyesi ile başvurabilirler.

Çin Ticari Vize için Gerekli Evraklar

Çin vizesi başvurularında 04.12.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi randevusu tarafımızdan yapılabilmektedir. Parmak izi verildikten itibaren 5 yıl geçerliliği vardır. 1 yıllık Çok Girişli Çin Ticari Vizesi için başvuru sahibinin pasaportunda en az 2 Çin vizesinin bulunması zorunludur. Çin vizesi başvuruları hakkında verilecek kararlar Çin Konsolosluğu’nun inisiyatifinde bulunmaktadır.

 • Vize başvuru formu-Çin Ticari Vize müracaatı için Çin Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formu’nun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin gereklerini kanıtlayıcı belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.
 • Ticari Davetiye-Ticari vize ile Çin’e ticari seyahat etmek isteyen Türkiye umumi pasaport ya da üçüncü ülke umumi pasaporta sahip kişilerin 15.02.2016 tarihinden itibaren ‘’Yetkilendirilmiş Kurumlardan Davetiye Mektubu’’, ‘’Davetiye Onay Mektubu’’ ya da ‘’Yabancı Uzman Davetiye Mektubu’’ belgelerinin aslını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Pasaport. Seyahat sonrası ne az 6 ay geçerliliği ve varsa eski pasaportlar.
 • Davetiye. Çin’deki şirketin e-mail ile gönderdiği İstanbul Konsolosluğu’na hitaben yazdığı davetiye
 • Çin’deki şirketin ticari lisansı ve şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi. Ayrıca şirketin ticaret hacmi kaydı en az 10.000 USD.
 • Fotoğraf. 2 adet 33x48 mm ölçülerinde arka fonu beyaz güncel fotoğraf.
 • Güncel tarihli şirket evraklar. Orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi fotokopisi.
 • Nüfus kayıt örneğinin aslı ve kimlik fotokopisi.
 • Vize talep dilekçesi. Şirket sahibi tarafından noter onaylı olmalıdır.
 • Noter onaylı beyanname. Şirket yetkilisi tarafından kişinin çalıştığına dair beyanname.
 • Sabıka sicil kaydı. E-devlet üzerinden alınabilmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi.
 • SGK hizmet dökümü
 • Banka hesap dökümünün aslı, en az 3 aylık kaşeli ve imzalı en az 5.000 USD bakiyeli.

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize Nedir?

Ticari vize iş, toplantı, seminer, konferans gibi bir içerikle yurtdışına çıkacak olan kişilerin alması gereken bir vize türüdür.

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize Almak Daha mı Kolay?

Çin ticari vize işlemleri evrak ve dokümanların eksiksiz ve doğru bir şekilde toparlanmasıyla oluşan bir süreçtir. Evrak ve belgeler Çin Konsolosluğu’nun önceliklerine göre bir araya getirilmesi gerekirken, ticari vize alabilmek için ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısı olması gerekecektir Çin Konsolosluğu davetiye yazınızın olmaması halinde ticari vize işlemlerini kabul etmeyecektir. Çin ziyaret edilecek olan firmadan alınmış davetiye yazısı vize işlemlerinizin sorunsuz geçmesini sağlarken Çin ticari vize alımınız kolaylaştıracaktır.

Çin Konsolosluğu, Şirketi Olan Herkesin Çin Ticari Vize Alması Zorunlu mu?

Şirketi olan herkesin Çin ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacınızın içeriği ticari bir faaliyet ise, Çin ticari vize başvurularında bulunmalısınız. Bu şekilde alınmış olan vize ile başarılı bir seyahat gerçekleştirebilirisiniz.

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

Çin ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Çin turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, Çin ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir.

Çin Konsolosluğu, Çin Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa?

Çin ticari vize işlemlerinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir davetiye yazısı. Çin bulunan şirketten alınacak olan davetiye yazısının olmaması halinde ise ticari vize alma imkânınız bulunmayacaktır.

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org