Çin Turistik Vize İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre; 15.02.2016 tarihinden itibaren turizm amaçlı Çin’e seyahat eden kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek. Turistik amaçlı Çin seyahatleri öncesinde sadece grup vize başvuruları kabul edilecektir.  Çin’e 6 aydan daha kısa bir süre seyahat gerçekleştirecek olan yabancıların alması gereken vize türüdür Çin turistik vize. Çin turistik vize yani Çin F vizesi kısa süreli seyahatler, ziyaretler, iş gezisi ve araştırma gerekçesi ile gidenler Çin turist vizesi için başvuru yapmalıdır. Ayrıca Çin Başkonsolosluğu, 1Eylül tarihinden itibaren tüm F vizeleri, M vize olarak kabul edecek ve değiştirecektir.  Çin turist vizesi başvuruları Çin Konsolosluğuna direk olarak gerçekleştirilemeyecektir. Şöyle ki, Çin turist vizesi başvuruları Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Çin vize işlemleri yetkili acenteler aracılığıyla yapılabilecektir. Çin turist vizesi ile Çin’de ticari faaliyetler bulunulması Çin mevzuatınca suç sayılacaktır.

Çin Turistik Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Pasaport-Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Varsa eski Pasaport, yoksa eski pasaportun olmadığına ya da kaybolduğuna dair yazılmış dilekçe olmalıdır

Vize başvuru formu-Çin Turistik Vize müracaatı için Çin Vize Başvuru Formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Başvuru Formu’nun dikkatli ve eksiksiz doldurulmasına ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin gereklerini kanıtlayıcı belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Biyometrik fotoğraf-Çin Turistik Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Çin Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 33mm genişlik ve 48mm yüksekliğe sahip olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir. 2 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.

Vize Talep Dilekçesi-Çin Turistik Vize başvurusu sahibinin turistik vize talebini açıklayan bir dilekçe yazılmalıdır.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydı-Adliye Sarayından mutlaka Adli Sicil Arşiv Kaydı sorgulatılmalı ve 'Sicil Kaydı Yoktur' yazısı ibraz edilmelidir.

İkametgâh Belgesi -Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişiler muhtarlıktan alınmış ıslak imzalı ve mühürlü ikametgâh belgesi almalıdır.

Banka Hesap Cüzdanı-Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle beraber hesap dökümü alınmalıdır.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi -Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.

Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu -Çin seyahatiniz için hazırladığınız belgelerde yer alan gidiş ve dönüş tarihlerini kapsamalıdır. 


Kişi Şirket/Kurum Çalışanı ise;  

Çin Turist Vizesi için başvuru sahibinin son 3 aya ait Maaş Bordrosu,  SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü. Resmi İzin Yazısı imzalı ve kaşeli olmalıdır.
Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı - Faaliyet Belgesi (son 3 yıl içerisinde alınmış olmalı) 
Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgilerini beyan etmelidir.
Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi-şirkette isim ve unvan değişikliği varsa gazete bu bilgileri içermelidir. 
İmza Sirküleri fotokopisi- Şirkette imza atma yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.

 

Kişi Şirket Sahibi ise; 

Şirketin Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı
Şirketin Faaliyet Belgesi - son 3 yıl içerisinde alınmış olmalıdır.
Şirketin Vergi Levhası fotokopisi- son yıla ait vergi beyanı bilgilerini beyan etmelidir.
Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi-şirkette isim ve unvan değişikliği varsa gazete bu bilgileri içermelidir. 
İmza Sirküleri fotokopisi- Şirkette imza atma yetkisi olan kişilerin imza yetkisini göstermelidir.

 

Kişi Emekli ise;

Emekliliğini gösterir belgeler- Banka hesap özeti, emekli maaş cüzdanı, varsa emeklilik kartı fotokopisi. 
 

Kişi Çiftçi ise;

Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi. 
 

Kişi Öğrenci ise;

Güncel tarihli Öğrenci Belgesi aslı ve fotokopisi
Başvuru sahibinin masrafları bir başkası tarafından karşılanıyor ise (anne, baba, akraba, vb.), o kişiye ait finansal ve mesleki belgeler dosyaya eklenmelidir. 

 

Reşit olmamış (18 yaş altı) ise; 

Yasal velisini gösterir belgeler; Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.  
Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname) 
 

Vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin evraklarına, JW202 formu (Kabul Bildirisi) aslını ve ekonomik durumlarını gösterir belgeyi (eğitim durumuna göre 2500 usd/yıl) eklemeleri gerekmektedir. Ayrıca başvuruda bulunan kişilerin konsolosluk görevlisi ile mülakat yapmaları gerekmektedir.

Çin Turistik Vize Başvuru işlemleri

Çin turistik vizesi başvuruları, Çin Başkonsolosluğu’nun oluşturduğu önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp organize edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Çin turistik vize için gerekli evraklar doğru bir şekilde toparlanmalı, Çin vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Çin vize başvuru formunuz olmadan yapacak olduğunuz başvuruları ise Çin Konsolosluğu kabul etmeyecektir. İdeal bir şekilde düzenlenmiş başvuru evrakları ile Çin Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine başvurunuzu yapabilirsiniz Çin turistik vize başvurularında son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat bitim tarihinden 6 ay daha geçerliliği olan pasaportlarınız tercih edilmelidir. 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla gerçekleştirilen vize başvuru işlemleriniz ise Çin Konsolosluğu kabul etmeyecektir.

Çin Turistik Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vizesi, Çin Başkonsolosluğunun başvuru dosyanızı değerlendirme süresine, başvuru sahiplerinin evraklarını ne kadar sürede hazır hale getirmesine göre değişebilecektir. Çin Başkonsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru dosyalarını değerlendirmek için ek sürelere ihtiyaç duyabilecektir. Çin vizesi, işlemlerinizin normal seyrinde gitmesi halinde 7 ila 10 iş günü gibi bir süre zarfında alınabilecektir. Ayrıca Çin ekspres vize uygulaması bulunurken, Çin ekspres vizesi ile Çin vizenizi söz konusu tarihten daha kısa bir sürede alabilirsiniz. Çin ekspres vize ücretleri ile normal Çin vizesi ücretlendirmeleri birbirinden farklıdır.

Çin Vizesi Kalktı mı?

Çin’e vize kalkmamıştır. Çin seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Çin vize işlemlerinde bulunmaları gerekirken, iki ülke resmi pasaport sahibi kişiler 30 günü aşmama koşulu ile Çin vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Çin Vizesi Ücreti?

Çin turistik vize ücreti seyahatinizin süresine, mesleğinize ve yaşınıza göre değişiklik gösterecektir. Çin vize ücretlerini seyahatinizin içeriği ve tarih aralıkları belirleyecektir.

 

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org