Çin Turistik Vize İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre; 15.02.2016 tarihinden itibaren turizm amaçlı Çin’e seyahat eden kişilerin başvuruları kabul edilmeyecek. Turistik amaçlı Çin seyahatleri öncesinde sadece grup vize başvuruları kabul edilecektir. Çin’e 6 aydan daha kısa bir süre seyahat gerçekleştirecek olan yabancıların alması gereken vize türüdür. Çin turistik vize yani Çin F vizesi kısa süreli seyahatler, ziyaretler, iş gezisi ve araştırma gerekçesi ile gidenler Çin turist vizesi için başvuru yapmalıdır. Ayrıca Çin Başkonsolosluğu, 1Eylül tarihinden itibaren tüm F vizeleri, M vize olarak kabul edecek ve değiştirecektir. Çin turist vizesi başvuruları Çin Konsolosluğuna şahsen başvuru yapılarak veya Çin Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Çin vize işlemleri yetkili acenteler aracılığıyla yapılabilecektir. Çin turist vizesi ile Çin’de ticari faaliyetler bulunulması Çin mevzuatınca suç sayılacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Çin Halk Cumhuriyeti Çin’e turistik amaçla seyahat etmek isteyen kişiler için turistik vizenin kaldırıldığını duyurmuştur. Buna istinaden Çin’e turist vizesi yerine, grup vizesi alınması zorunluluğu getirildi. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 15 Şubat 2016’da yapılan açıklamaya göre bireysel turistik vize başvurularını kaldırdığını duyurmuştu. Çin’e seyahat edecek kişilerin turist vizesi yerine, grup vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Çin grup vizesine başvuru yapabilmek için en az 5 kişi gerekmektedir.

Çin Turistik Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Çin turistik (grup) vizesi başvuruları için gerekli evrak listesi aşağıda bulunmaktadır. Gereken bu evrakları hazırlayıp Çin turistik (grup) vizesi başvurusu yapıldıktan sonra Çin Konsolosluğu’nun vize işlemlerini olumlu olarak sonuçlandırması durumunda verilecek Çin turist (grup) vizesi tek girişli vize olmaktadır.

 • Vize başvuru formu. Çin turistik (grup) vizesi başvurusu için Çin Vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Başvuru formunun dikkatli ve eksiksiz doldurulması ve formda beyan edilen bilgilerin seyahatin amacını kanıtlayan belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir.
 • Pasaport: En az 6 ay süresi olan ve iki boş sayfasının olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 2 adet 33x48 mm ölçülerinde arka fonu beyaz, önden çekilmiş ve gözlük kullanılmayan biyometrik fotoğraf. Fotoğraf bu standartlara uygun olarak hazırlanmalıdır.
 • İkametgah belgesi.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 • Adliyeden alınan sabıka sicil kaydı yoktur yazısı ibraz edilmelidir.
 • Son 6 ay içerisinde Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf Odası’ndan alınan faaliyet belgesinin aslı, şahıs şirketi ise vergi dairesinden alınan ıslak imzalı vergi mükellefiyet yazısı.
 • Limited şirket veya anomim şirket ise ayrıca ticaret sicil gazetesi fotokopisi.
 • Şirket antetli kağıdı üzerine basılmış kaşe ve imzalı dilekçenin aslı.
 • Firma sahibi ise e-devletten alınan 4B SGK hizmet dökümü, çalışan ise 4A SGK hizmet dökümü.
 • Vergi Levhası fotokopisi (2016 yılı olmalıdır)
 • Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle hesap dökümü alınmalıdır.
 • Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu: Çin seyahati için hazırlanan belgelerde yer alan gidiş ve dönüş tarihlerini kapsamalıdır.

Çin Turistik Vize Başvuru işlemleri

Çin turistik vizesi başvuruları, Çin Başkonsolosluğu’nun oluşturduğu önceliklere göre evrakların eksiksiz ve doğru şekilde toparlanıp organize edilmesiyle başlayan bir süreçtir. Çin turistik vize için gerekli evraklar doğru bir şekilde toparlanmalı, Çin vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmalı ve vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Çin vize başvuru formunuz olmadan yapacak olduğunuz başvuruları ise Çin Konsolosluğu kabul etmeyecektir. İdeal bir şekilde düzenlenmiş başvuru evrakları ile Çin Konsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerine başvurunuzu yapabilirsiniz Çin turistik vize başvurularında son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat bitim tarihinden 6 ay daha geçerliliği olan pasaportlarınız tercih edilmelidir. 10 yıldan daha eski olan pasaportlarla gerçekleştirilen vize başvuru işlemleriniz ise Çin Konsolosluğu kabul etmeyecektir.

Çin Turistik Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çin vizesi, Çin Başkonsolosluğunun başvuru dosyanızı değerlendirme süresine, başvuru sahiplerinin evraklarını ne kadar sürede hazır hale getirmesine göre değişebilecektir. Çin Başkonsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru dosyalarını değerlendirmek için ek sürelere ihtiyaç duyabilecektir. Çin vizesi, işlemlerinizin normal seyrinde gitmesi halinde 7 ila 10 iş günü gibi bir süre zarfında alınabilecektir. Ayrıca Çin ekspres vize uygulaması bulunurken, Çin ekspres vizesi ile Çin vizenizi söz konusu tarihten daha kısa bir sürede alabilirsiniz. Çin ekspres vize ücretleri ile normal Çin vizesi ücretlendirmeleri birbirinden farklıdır.

Çin Vizesi Kalktı mı?

Çin’e vize kalkmamıştır. Çin seyahatinde bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Çin vize işlemlerinde bulunmaları gerekirken, iki ülke resmi pasaport sahibi kişiler 30 günü aşmama koşulu ile Çin vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Çin Vizesi Ücreti?

Çin turistik vize ücreti seyahatinizin süresine, mesleğinize ve yaşınıza göre değişiklik gösterecektir. Çin vize ücretlerini seyahatinizin içeriği ve tarih aralıkları belirleyecektir.

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org