Çin Ziyareti Vizesi İşlemleri

Çin ziyaret (akraba)vizesi, Çin’de bulunan akraba veya tanıdık kişilerin ziyaret edilebilmesi için alınması gereken bir Çin Halk Cumhuriyeti vizesidir. Çin akraba ziyareti vizesi, alabilmek için Çin’de bulunan ve ziyaret edilecek olan şahıstan davet mektubu alınması gerekirken, davet mektubunun alınamaması halinde Çin ziyaretçi vizesi alma ihtimaliniz bulunmayacaktır. Yine aynı şekilde Çin akraba ziyareti vizesi işlemlerinde bulunulacak olunması halinde Çin’de bulunan akrabalardan davet mektubu ve akrabalık ilişkisinin noter tasdiki, Çin’de çalışan yahut öğrenim görmekte olan veya iş arkadaşlarının ziyaret edilebilmesi için ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu ve ev sahibinin Çin’de ki şirketinden yahut kurumundan istihdam veya öğrenim belgesinin alınması zorunludur. Çin ziyaret vizesi, maksimum 90 geçerli olan kısa süreli bir vizedir. Çin’e böyle bir amaçla gidiyorsanız bu bilgileri göz önünde bulundurabilir, alacak olduğunuz davetiye ile Çin ziyaretçi vizesi işlemlerinize başlayabilirsiniz. 
 

Çin Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar
 

Pasaport-Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Varsa eski Pasaport, yoksa eski pasaportun olmadığına ya da kaybolduğuna dair yazılmış dilekçe olmalıdır

Vize Talep Dilekçesi-Çin Turistik Vize başvurusu sahibinin turistik vize talebini açıklayan bir dilekçe yazılmalıdır.

Adli Sicil ve Arşiv Kaydı-Adliye Sarayından mutlaka Adli Sicil Arşiv Kaydı sorgulatılmalı ve 'Sicil Kaydı Yoktur' yazısı ibraz edilmelidir. Adliyeden son 3 ay içinde alınmış olmalıdır.

İkametgâh Belgesi -Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişiler muhtarlıktan alınmış ıslak imzalı ve mühürlü ikametgâh belgesi almalıdır.

Davetiye-Davetiye mektubunda Çin'e davet eden kişinin ad ve soyadı, telefon adres ve imzası olmalıdır. Davet edilen şahsın Çin'e gidiş amacı, varış tarihi, Çin'deki ikamet adresi, ikamet süresi ve davet eden şahısla olan yakınlık durumu, giderlerin kaynağı belirtilmelidir. Çin’e davet eden şahsın nüfus cüzdan veya pasaport fotokopisi ve ikamet tezkere fotokopisi evraklara eklenmiş olmalıdır.

Akraba İlişkisini Gösterir Belge-Başvuran şahıs ile davet eden şahıs arasındaki akraba ilişkisini gösterir belgelerden evlilik cüzdanı, doğum belgesi, emniyet kurumunun vermiş olduğu akraba ilişkisi gösterir belge ya da akraba ilişkisini gösterir noter evrakı vb. aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

Banka Hesap Cüzdanı-Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle beraber hesap dökümü alınmalıdır.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi -Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin ve davet eden kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.

Uçak Bileti Rezervasyonu-Çin Halk Cumhuriyeti'ne seyahat edecek olan kişilerin gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonlarını evraklar arasına eklemesi gerekmektedir.

Not: Ayrıca başvuruda bulunan kişilerin konsolosluk görevlisi ile mülakat yapmaları gerekmektedir.
 

Çin Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Ziyaretçi Vizesi Ne Demektir?

Çin Ziyaretçi vizesi, Çin’de bulunan akraba, aile yahut arkadaş ziyaretinin gerçekleşebilmesi için alınan bir vizedir. Böyle bir içerikle Çin’e gidilmesi halinde Çin ziyaretçi vizesi başvurularında bulunulması gerekecektir. Çin ziyaretçi vizesi alabilmek için Çin’de bulunan akraba yahut tanıdık kişilerden davetiye gelmesi ise zorunludur.

 Çin Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Konsolosluğu doğrudan yapılacak olan Çin aile, akraba ve özel ziyaret vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Çin vize işlemleri için yetkili acenteler aracılığıyla Çin vizesi başvurularında bulunulabilirken eksiksiz ve doğru biçimde bir araya getirilmiş başvuru evrakları ile Çin ziyaretçi vizesi alınabilecektir. Çin ziyaretçi vizesi başvurularına, yenilenmiş ve seyahat son eriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaportlar kullanılmalıdır. Ayrıca başvuru işlemleri için verecek olduğunuz pasaportun en az 2 boş sayfası olması ise zorunludur.  Bu bilgileri Çin Konsolosluğu göz önünde bulunduracaktır. Yıpranmış veya hasar görmüş pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerini ise Çin Konsolosluğu kabul etmemektedir.

Çin Ziyaret Vizesi Kaç Günde Alınır?

Çin ziyaret vizesi, evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda Çin Konsolosluğu evrakların değerlendirilebilmesi için ek süreye ihtiyaç duyarken bu durum Çin ziyaretçi vizesinin açıklanma süresini belirleyecektir. Olasılıkların göz önünde bulundurulması halinde ise, Çin ziyaretçi vizesi 7 ila 10 iş günü arasında alınabilecektir. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilirken. Yine bu ihtimal vize alım süresinin belirlenmesini sağlayacaktır.

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org