Çin Ziyaret Vizesi İşlemleri

Çin ziyaret (akraba) vizesi, Çin’de bulunan akraba veya tanıdık kişilerin ziyaret edilebilmesi için alınması gereken bir Çin Halk Cumhuriyeti vizesidir. Çin akraba ziyareti vizesi, alabilmek için Çin’de bulunan ve ziyaret edilecek olan şahıstan davet mektubu alınması gerekirken, davet mektubunun alınamaması halinde Çin ziyaretçi vizesi alma ihtimaliniz bulunmayacaktır. Yine aynı şekilde Çin akraba ziyareti vizesi işlemlerinde bulunulacak olunması halinde Çin’de bulunan akrabalardan davet mektubu ve akrabalık ilişkisinin noter tasdiki, Çin’de çalışan yahut öğrenim görmekte olan veya iş arkadaşlarının ziyaret edilebilmesi için ev sahibi tarafından imzalanmış davet mektubu ve ev sahibinin Çin’de ki şirketinden yahut kurumundan istihdam veya öğrenim belgesinin alınması zorunludur. Çin’e böyle bir amaçla gidiyorsanız bu bilgileri göz önünde bulundurabilir, alacak olduğunuz davetiye ile Çin ziyaretçi vizesi işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Uzun süreli Çin S1 ve kısa süreli S2 ziyaret vizesi Çin’de bulunan aile, akraba, arkadaş ziyareti yapılabilmesi için gerekli olan bir vizedir. Çin S1 ve S2 ziyaret vizesi alabilmek için Çin’de ikameti bulunan akraba ya da tanıdıklardan davetiye almak gerekmektedir.

Uzun süreli S1 vizesi ziyaret amacıyla 180 günden fazla ikamet etmek amacıyla Çin’de eğiti gören, çalışan, ikameti olan yabancı uyruklu kişilerin anneleri, babaları, eşleri, on sekiz yaşın altındaki çocukları ya da özel bir durum için Çin’e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu bir vize türüdür. Çin’e giriş yapıldıktan sonra 30 gün içinde ikamet için başvuru yapılması gereklidir.

Kısa süreli S2 vizesi ziyaret amaçlı 180 günden az kalmak koşuluyla Çin’de çalışan, eğitim alan, ikameti bulunan yabancı uyruklu kişilerin, eşleri, çocukları, çocuklarının eşleri, anne babaları, kardeşleri ya da özel bir iş için Çin’e gitmesi gereken kişilerin başvurduğu bir vize türüdür.

S2 vizesi, Çin’e bulunan arkadaş, akraba ya da tanıdıkları ziyaret amaçlı alınması gerekli olan bir vizedir. S2 ziyaret vizesi sahibi olabilmek için Çin’de bulunan ve ziyaret edilecek kişiden davet mektubu gerekmektedir. Davet mektubunun temin edilmemesi durumunda vize alınma ihtimali bulunmamaktadır. Uzun süreli ve kısa süreli ziyaret vizesi için Çin’de bulunan akrabalardan davet mektubu ve akrabalık ilişkilerini gösteren noterden tasdik onaylı evrak zorunludur.

S1 Çin Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Uzun süreli S1 ziyaret vizesi ile seyahat etmeyi planlayan kişilerin hazırlaması gereken evrak listesi şu şekildedir:

 • Pasaport. Geçerlilik süresi en az altı ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf. 2 adet güncel olmak şartıyla aka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 • Adli Sicil Arşiv Kaydı sorgulatılmalı ve 'Sicil Kaydı Yoktur' yazısının adlı ibraz edilmelidir. Adliyeden son 3 ay içinde alınmış olmalıdır.
 • İkametgâh Belgesi. Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişiler ıslak imzalı ve mühürlü ikametgâh belgesi almalıdır.
 • Davetiye-Davetiye mektubunda Çin'e davet eden kişinin ad ve soyadı, telefon adres ve imzası olmalıdır. Davet edilen şahsın Çin'e gidiş amacı, varış tarihi, Çin'deki ikamet adresi, ikamet süresi ve davet eden şahısla olan yakınlık durumu, giderlerin kaynağı belirtilmelidir. Çin’e davet eden şahsın nüfus cüzdan veya pasaport fotokopisi ve ikamet tezkere fotokopisi evraklara eklenmiş olmalıdır.
 • Akraba İlişkisini Gösterir Belge. Başvuran şahıs ile davet eden şahıs arasındaki akraba ilişkisini gösteren belgelerden evlilik cüzdanı, doğum belgesi, emniyet kurumunun vermiş olduğu akraba ilişkisi gösteren belge ya da akraba ilişkisini gösterir noter evrakının aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
 • Banka Hesap Cüzdanı. Banka hesabında en az 5.000 USD bakiye olması gereklidir. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle beraber hesap dökümü alınmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi. Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilerin ve davet eden kişilerin Nüfus Cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına koyması gerekmektedir.

S2 Çin Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

Kısa süreli ziyaret nedeniyle seyahat etmek isteyen kişiler için gerekli olan S2 ziyaret vizesi evrakları şu şekildedir:​

 • Pasaport: Geçerlilik süresi en az 6 ay ve boş vize sayfası bulunan pasaportun aslı ve pasaportun fotoğrafının bulunduğu sayfanın fotokopisi.
 • Fotoğraf: 2 adet güncel olan arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 • Davet eden kişi (çalışma, eğitim gibi sebeplerden dolayı ülkede ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin) pasaport, ikamet belgesinin fotokopisi.
 • Davette bulunan kişinin gönderdiği davetiye mektubu. Davetiyenin üzerinde belirtilmesi gerekenler şunlardır:
 1. Davet edilen kişinin bilgileri. Adı, soyadı, cinsiyeti, doğum tarihi.
 2. Davet edilen kişinin ziyaretine ilişkin bilgiler. Çin’e gitme amacı, gidiş dönüş tarihi, ülkede ziyaret edeceği yer ve davet eden kişiyle yakınlık ilişkisi, masrafların karşılanacağını gösteren belgeler.
 3. Davet eden kişinin bilgileri. Davet eden kişinin adı, soyadı, telefonu, adresi, imzası.
 • Vize başvuru sahibi ile davet eden kişinin akrabalık durumunu gösteren belge. Emniyet kurumunun verdiği akrabalık ilişkisini gösteren belge ya da akrabalık durumunu gösteren noterden tasdikinin aslı ve fotokopisi.
 • Adli Sicil Kaydı. Sicil kaydı yoktur yazısının ibraz edilmesi gerekmektedir. Adliyeden alınacak sabıka kaydı son 3 ay içinde alınmış olmalıdır.
 • Banka hesap cüzdanı: Banka hesabında en az 5.000 USD olması gerekmektedir. Banka hesap defteri veya banka mevduatı.
 • Özel işlerin olması durumunda Başkonsolosluk yetkilisinin talep ettiği kişisel belgelerin sağlanması gerekmektedir.

Çin Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Ziyaretçi Vizesi Ne Demektir?

Çin Ziyaretçi vizesi, Çin’de bulunan akraba, aile yahut arkadaş ziyaretinin gerçekleşebilmesi için alınan bir vizedir. Böyle bir içerikle Çin’e gidilmesi halinde Çin ziyaretçi vizesi başvurularında bulunulması gerekecektir. Çin ziyaretçi vizesi alabilmek için Çin’de bulunan akraba yahut tanıdık kişilerden davetiye gelmesi ise zorunludur.

Çin Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Konsolosluğu doğrudan yapılacak olan Çin aile, akraba ve özel ziyaret vizesi başvurularını kabul etmemektedir. Çin vize işlemleri için yetkili acenteler aracılığıyla Çin vizesi başvurularında bulunulabilirken eksiksiz ve doğru biçimde bir araya getirilmiş başvuru evrakları ile Çin ziyaretçi vizesi alınabilecektir. Çin ziyaretçi vizesi başvurularına, yenilenmiş ve seyahat son eriş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaportlar kullanılmalıdır. Ayrıca başvuru işlemleri için verecek olduğunuz pasaportun en az 2 boş sayfası olması ise zorunludur. Bu bilgileri Çin Konsolosluğu göz önünde bulunduracaktır. Yıpranmış veya hasar görmüş pasaportlarla yapılan başvuru işlemlerini ise Çin Konsolosluğu kabul etmemektedir.

Çin Ziyaret Vizesi Kaç Günde Alınır?

Çin ziyaret vizesi, evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda Çin Konsolosluğu evrakların değerlendirilebilmesi için ek süreye ihtiyaç duyarken bu durum Çin ziyaretçi vizesinin açıklanma süresini belirleyecektir. Olasılıkların göz önünde bulundurulması halinde ise, Çin ziyaretçi vizesi 7 ila 10 iş günü arasında alınabilecektir. Ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilirken. Yine bu ihtimal vize alım süresinin belirlenmesini sağlayacaktır.

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org