Çin Başkonsolosluğu İstanbul

İstanbul Çin Başkonsolosluğu, Türkiye’de ülkesinin ticari menfaatleri koruyan ve geliştiren fakat diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir kurumdur.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri, antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Çin Başkonsolosluğun genel amacı ise, Türkiye’de ticari menfaatleri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, bulunan ülkenin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgilenmektir.

Haziran 2007 tarihi itibariyle, İstanbul Çin Başkonsolosluğu resmi ziyaret, öğrenci, iş ve turistik grup vize başvurularını konsoloslukça yetkilendirilmiş turizm acentesi kanalıyla yapılması halinde kabul etmektedir. İlgili hususlarda Çin Başkonsolosluğu İstanbul’a direk yapılacak vize başvurular kabul edilmeyecektir. Diğer Turizm acenteleri turistik grup vizesi için başvuru yapmak istedikleri takdirde ise, İstanbul Konsolosluğunun saptamış olduğu acente/acenteler saati dahilinde işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Adres

Memduhpaşa Yalısı, Mısırlı Caddesi, 6/8 Kireçburnu Mah. Sarıyer, İstanbul

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Telefon

+90 (212) 299 2634

Çin İstanbul Başkonsolosluğu E-mail İletişim

chinaconsul_ist_tr@mfa.gov.cn

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi, Çarşamba, Cuma

09.00 - 10.00 saatleri arası acente vize başvuruları içindir (Vize başvuruları acenteler vasıtasıyla kabul edilmektedir.)
10.00 - 12.00 saatleri arası Çin doğumlu Türk Vatandaşlarının vize başvuruları, Onay/tasdik işlemleri, Çin vatandaşlarının Çin pasaportu ve evrak başvuruları içindir.
15.00 - 16.30 saatleri arasında ise pasaport ve evrak dağıtımı yapılmaktadır.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul, Kırklareli, Edirne, Bursa, İzmir, Tekirdağ, Yalova, Manisa, Kocaeli, Çanakkale, Balıkesir illerinde ikamet eden Türk vatandaşları Çin vize işlemleri için Çin İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler. Türkiye’de ikamet eden Çin vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Çin İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Çin Konsolosluğundan Randevu Alma

Çin Konsolosluğunun vize için uyguladığı randevu preosedürü başvurulacak Çin vizesinin sağladığı kalış süresine göre değişmektedir. Kısa süreli Çin vizeleri için randevu almaya gerek yoktur. Ancak uzun süreli öğrenci vizesi ve çalışma vizesi gibi uzun süreli Çin vizeleri için randevu almak gerekmektedir. Uzun süreli Çin vizesine başvuru için gereken evrakları teslim etmenizden sonra mülakat tarihi konsolosluk tarafından belirtilir. Belirtilen tarihte mülakat için Çin Konsolosluğunda olmanız gerekmektedir. Çin konsolosluğu gerek görmesi halinde kısa süreli vize başvuruları için de başvuru sahibini mülakata çağırabilmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvurusu

Çin vizesi için başvuru prosedürü başvuruda bulunma istediğiniz vizenin türüne göre değişmektedir. Turistik vize ve ticari vize de dahil bütün kısa süreli Çin vizeleri için başvurular yalnızca konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acentalar aracılığıyla kabul edilmekte olup konsolosluğa doğrudan yapılacak olan başvurular kabul edilmemektedir. Bu tür vize başvuruları yetkili acenteler aracılığıyla gerçekleştirildiğinden kısa süreli Çin vizeleri için ücret bilgisini de ilgili seyahat acentelerinden almanız mümkündür. Uzun süreli Çin vize türleri içinse bireysel olarak konsolosluğa doğrudan başvurabilme seçneğiniz vardır. Çin vize başvuruları için gereken evrak listesini eksiksiz ve doğru olarak göndermelisiniz. Eksik ya da yanlış bilgi içeren evrak göndermeniz başvuru işlemlerinizin uzamasına ya da olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olabilmektedir. Çin vize başvurusu için verilen başvuru formunu eksiksiz, doğru, net bir şekilde doldurmanız gerekli olup vize başvuru formunun bu duruma uymaması vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasına yol açmaktadır. Konsolosluk başvuru sonrası gerek görmesi halinde sizden ek evrak isteyebilir ve mülakata çağırabilir. Çin konsolosluğu vize başvurunuzun sonucunu olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirebilecek tek yetkili kurumdur.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Çin vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir.

Çin vize başvuru formu için

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Vize Çıkış Süresi

Çin vize başvurularınızın sonuçlanma süresi ortalama 7-10 iş günüdür. Ancak, Çin Konsolosluğunun ek evrak istemesi veya başvurulardan dolayı yoğun olması gibi başvurunuz ile ilgili özel bir durum olması halinde Çin vizesinin çıkış süresi uzayabilmektedir. Çin vize başvurularınızı seyahatinizden en az 1 ay önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu'na Nasıl Gidilir?

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Sarıyer ilçesinin Tarabya Mahallesinde bulunup deniz kenarında olmamakla birlikte deniz kenarına yakın bir yerde bulunmaktadır. Çin İstanbul Başkonsolosluğuna gitmek için 25A, 25E, 25Y, 40, 40B, 42T numaralı İETT otobüslerinden birisine binmelisiniz. Bu otobüslerle gittiğinizde deniz kenarında bulunan Tarabya İskelesi durağında ininiz. İneceğiniz Tarabya İskelesi durağının karşısında ya da solunda göreceğiniz Hamam Sokağı'na (Ali Rıza Çarmıklı Yokuşu Sokağı) giriniz. Bu sokağı takip edip Ahi Çelebi Caddesi'ne çıkacaksınız. Bu caddeyi takip edip Çoban Çeşme Sokağı'na giriniz. (Ahi Çelebi Caddesi'ne çıktıktan sonra 3. sol). Çin İstanbul Konsolosluğu bu Çoban Çeşme Sokağı'ndadır. Bu sokakta Çin Halk Cumuriyeti bayrağıyla birlikte gördüğün beyaz bina Çin İstanbul Başkonsolosluğudur.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu Harita

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org