Çin Büyükelçiliği Ankara

Çin’in Türkiye Cumhuriyeti üzerinde en yüksek ve yetkili makamı olan Ankara Çin Büyükelçiliği, Türkiye’de yaşayan Çin vatandaşlarının menfaatleri ve konsolosluk işlemlerini yürütmekle görevlidir. Çin Ankara Büyükelçiliği, Türk vatandaşlarına Çin için vize işlemleri ve Çin’e vize almak konularında yardımcı olmaktadır. Ayrıca, Türkiye ve Çin arasındaki diplomatik, sosyal, siyasi ve diğer alanlardaki ilişkileri korumak ve yükseltmekle birlikte, kendi ülkesinin menfaatleri üzerine çalışmalar da yapmaktadır. Büyükelçilik, vize işlemlerinin vatandaşlar için kolaylaşması adına, bazı vize danışmanlık şirketlerini şahıslar adına başvuru yapabilmeleri için yetkilendirmiştir. Böylece vatandaşlar, vize işlemleri için uzun ve karmaşık işlemlerden geçmek zorunda kalmaz. Büyükelçilik, vize işlemlerinin yanı sıra, Türkiye’de oturan Çin vatandaşları için konsolosluk hizmetleri sağlar. Fakat Türkiye’de bulunan Çin Konsoloslukları için yetki bölgesi sınırı bulunduğundan, Çin Ankara Büyükelçiliği yalnızca yetki alanına giren illerde ikamet eden kişiler için hizmet vermektedir. Unutulmamalıdır ki, tüm Çin vizesi işlemleri için karar verme yetkisi Ankara Çin Büyükelçiliği ve onunla beraber İstanbul Çin Başkonsolosluğuna aittir. Çin Konsoloslukları Çin vize başvuru merkezi aracılığıyla vize başvurularını kabul etmektedirler.

  • Ankara Çin Büyükelçisi: Deng Li (邓 励)

Ankara Çin Büyükelçiliği Yetki Bölgesi

Çin Konsoloslukları, Türkiye’de yetki alanı prosedürüyle çalışır. Çin Ankara Büyükelçiliği aşağıdaki illerde yaşayan Türk ve Çin vatandaşları için hizmet vermektedir.
Ankara, Konya, Kırşehir, Afyon, Tokat, Sivas, Aksaray, Kütahya, Kayseri, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Karabük, Adana, Adıyaman, Amasya, Artvin, Aydın, Batman, Bilecik, Uşak, Bingöl, Bitlis, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kars, Kastamonu, Yozgat, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Mersin, Şanlıurfa, Muş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şırnak, Siirt, Sinop, Trabzon, Zonguldak, Tunceli, Van.

Çalışma Saatleri

Ankara Çin Büyükelçiliği, hafta içi her gün 08.30 ila 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Vize Bölümü, Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri saat 09.30-12.30 arasında Çin için vize başvurularını ve Çin vize başvuru formu kabul etmekte, saat 15.00-17.00 arasıysa pasaport yenileme işlemlerini kabul etmektedir. Çin Ankara Büyükelçiliği,, resmi tatil ve hafta sonu günlerinde kapalı olduğundan, hizmet sağlayamamaktadır.

Ankara Çin Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri 2020

1 Ocak 2020Yeni Yıl
24-30 Ocak 2020Çin Yeni Yılı
8 Mart 2020Dünya Kadınlar Günü
29 Nisan 2020Kingming Festivali
23 Nisan 2020Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs 2020İşçi Bayramı
4 Mayıs 2020Gençlik Günü
19 Mayıs 2020Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
24-26 Mayıs 2020Ramazan Bayramı
25 Haziran 2020Duanvu Festivali
1 Temmuz 2020Çin Komünist Partisinin Kuruluşu
15 Temmuz 2020Demokrasi ve Birlik Günü
31 Temmuz-1 Ağustos 2020Kurban Bayramı
30 Ağustos 2020Zafer Bayramı
1 Ekim 2020

Ay Festivali ve ayrıca Çin Kuruluş Yıldönümü

29 Ekim 2020 Cumhuriyet Bayramı

Ankara Çin Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Çin vize başvuruşları için talep edilen başvuru harçları, başvuru yapılacak vize kategorilerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca güncel vize ücreti, dönemsel olarak Çin ve Türkiye ilişkilerinin yönüne bağlı değişim gösterir. Vize ücretlerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Çin Büyükelçiliği Ankara Nerededir?

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org