Çin Çalışma Vizesi

Çin Çalışma Vizesi

Çin Z vizesi olarak da bilinen Çin çalışma vizesi, Çin Halk Cumhuriyeti'ne giderek orada sadece ticari faaliyetlerde bulunmak için değil ayrıca çalışmak da isteyen T.C. vatandaşlarının alması gereken bir vize türüdür. Çalışma vizesi, vize sahibine aynı zamanda oturum hakkı da tanır. Yalnız, çalışma vizesiyle oturum iznini aktif olarak kullanabilmek için, ülkeye vardıktan sonra bazı yasal prosedürlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çin çalışma (Z) vizesi, uzun süreli vize kategorisine giren bir vize türüdür. Çalışma vizesi başvurusunda bulunabilmek için başvuru sahibi ister bireysel olarak konsoloslukla iletişime geçebileceği gibi, bir vize danışmanlık ofisiyle de işlemlerini tamamlayabilir. Her iki durumda da mülakat yapılması zorunludur.

Çin Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Çin çalışma vizesi, Çin İstanbul Başkonsolosluğu ya da Çin Ankara Büyükelçiliğine doğrudan başvurularak alınabileceği gibi, bu konsoloslukların belirlediği akredite Çin başvuru merkezi kuruluşları aracılığıyla da alınabilir. Başvuru yapabilmek için öncelikle Çin'de çalışılacak şirketin başvuru sahibi için bir çalışma izni alması gerekmektedir. Dolayısıyla bu süreçte hem başvuranın hem de çalışacağı firmanın yetkilisinin hazırlaması gereken çalışma vizesi başvuru evrakları söz konusudur. Çin'de çalışılacak şirket, başvuru sahibi için bir çalışma izni alabilirse, başvuru sahibi kendi başvuru sürecini başlatabilir. Çalışma vizesi uzun süreli bir vize olduğundan dolayı başvuru sahibi mülakattan geçmek zorundadır. Başvuru sahibi konsolosluk tarafından verilen gün ve saatte konsoloslukta bulunarak sözlü değerlendirmeden geçmekle yükümlüdür. Vize başvurularını yalnızca Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilip karara bağlanır. Başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması durumundan aracı kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.

Çin Çalışma Vizesi İçin Gereken Başvuru Belgeleri

Çin çalışma vizesi başvurusu yapabilmek için öncelikle gerekli birtakım Çin'e vize için gerekli evraklar hazırlanması gerekir. Çalışma vizesi için ilk olarak Çin'deki kuruluşun hazırlaması gereken belgeler vardır. Şayet Çin'deki kuruluş başvuru sahibi için çalışma izni çıkarabilirse, başvuru sahibinin kendi belgelerini hazırlamasına sıra gelir.

Çin'de çalışılacak firmanın hazırlaması gereken belgeler; iş sözleşmesi, çalışana ödenecek maaş, çalışanın işe gireceği pozisyon olarak sıralanabilir. Başvuru sahibinin hazırlaması gereken belgelerse aşağıda sıralanmıştır.

  • Pasaport: Çalışma vizesi için başvuracak kişinin pasaportu konsolosluğa iletilmelidir.
  • Eski Pasaport: Tüm Çin vizesi başvurularında olduğu gibi bu başvuruda da şayet mevcutsa kişinin önceki pasaportu talep edilir. Daha önce kullanılmış bir pasaport yoksa bu durumu bir dilce yazarak açıklamak mecburidir. Dilekçe, İngilizce olarak yazılmalıdır.
  • Çin Çalışma (Z) Vize Başvuru Formu: Çalışma vizesi için önemli bir belge olan başvuru formu, İngilizce ve Çince olarak yazılabilir. Başvuru formunun içeriğinde belirtilecek tüm bilgiler başvuru sahibinin güncel durumuna ait olmalı ve çelişkili ifade içermemelidir. Başvuru formu başvuracak kişinin kendisi tarafından doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır.
  • Kimlik Fotokopisi: Başvuru sahibinin sahip olduğu kimliğin ön ve arka yüzünün fotokopisi alınmalı ve başvuru belgesi olarak sunulmalıdır.
  • Davetiye: Çalışma vizesi için iki adet davetiye söz konusudur. Bu davetiyelerden ilki yeşil, diğeri beyaz davetiye olarak adlandırılır. Çin belediye onaylı davetiye asıllarının sunulması gerekmektedir. Fotokopiler geçersizdir.
  • Çalışılacak Firma Bilgileri: Çalışılacak firmanın vergi levhası ve ayrıyeten Çin'e il kez gidiyorsa bu şirketin ID'si de sunulmalıdır
  • Fotoğraf: Vize başvurusu için biyometrik ölçülere uygun, arka planı beyaz 2 adet fotoğraf çekilmelidir.
  • İkametgah: Başvuru sahibinin ikamet adresinin içeren belge, orijinal şekliyle sunulmalıdır.
  • Adli Sicil Kaydı: Başvuruda bulunacak kişinin sabıka kaydı olmadığını kanıtlaması için bu belge talep edilir.

Çin Çalışma Vizesi İçin Önemli Detay

Ek olarak belirtmek gerekirse, 1 yıllık ve çok girişli bir vize talep ediliyorsa, başvuracak şahsın pasaportunda daha önce verilmiş 2 Çin vizesi olması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'den Çin çalışma vizesine başvuracak üçüncü ülke vatandaşları, yukarıdaki belgelere ek olarak T.C. oturum izni belgelerini sunmak zorundadır. Şayet Türkiye'den başvuru yapacak kişi daha öncesinde Çin vatandaşı ise, bu kişi mevcutsa önceki Çin pasaportunu ve Çin vizelerini sunmakla yükümlüdür

Çin Çalışma İzni Randevusu

Çalışma vizesi başvurusu yaparken konsolosluk tarafından verilen randevu tarihi, başvuru sahibinin mülakata girmesi ve parmak izi prosedüründen geçmesi için önemlidir. Parmak izi prosedürü, yalnızca sistemde bilgisi bulunmayan vatandaşlara yöneliktir. Eğer başvuru sahibi 2021 sonrası bir Çin vizesi almışsa, parmak izi halihazırda sistemde olacağından, bu prosedürden tekrar geçmek zorunda kalmaz. Ama yine de başvurularda başvuru sahibinin Çin Konsolosluğunda şahsen bulunması gerekmektedir. Çünkü başvuruda mülakat durumu söz konusu olduğundan, randevu gününde Konsolosluğa giderek mülakata girilmesi, başvuru sahibi için mecburidir.

Çin Çalışma Vizesi Başvurusunun Sonuçlanması Ne Kadar Sürer?

Çin çalışma vizesi başvuruları, 7 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Başvuru değerlendirme süreci, başvuru evraklarının konsolosluğa yönlendirilmesi ve Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmiş vize başvurusu harç ücretinin ödenmesi itibariyle başlar. Ücreti ödenmemiş başvurular, değerlendirmeye alınmaz. Başvurunun neticesinin ne olacağı yalnızca konsolosluklara bağlıdır. Bu sebeple başvuru sonuçlanma süresi zaman zaman uzayabilmektedir. Bu sebeple, seyahat tarihinde sıkıntı yaşanmaması adına, başvuruları seyahat tarihinden en fazla 1 ay önce yapılması gerekmektedir. Başvuru süresini uzatacak etmenler; konsolosluk çalışma yoğunluğu, başvuru belgelerinde hata, eksiklik, Çin Konsolosluğunun evrakları yetersiz bularak ek belge talep etmesi olarak sıralanabilir. Ayrıca resmi tatilleri ve hafta sonunu kapsayacak tarihlerde yapılan başvurularda doğal olarak daha uzun sürede değerlendirilir.

Çin Çalışma (Z) Vizesi Ücreti

Çin Çalışma (Z) vizesinin ücreti, Çin Konsolosluğu tarafından belirlenir. Çin vizesi ücreti, her dönemde sabit değildir. Çin ve Türkiye arasında oluşan diplomatik, sosyal ve kültürel ilişkiler doğrultusunda farklılıklar gösterebilir. Çin vizesi fiyatı, talep edilen vize kategorisine göre değişken olmakta ve kişinin mesleki durumuna göre de farklılaşmaktadır. Güncel vize başvuru ücreti, Çin Konsolosluğu'nun belirlemiş olduğu vize danışmanlık ofisleri aracılığıyla öğrenilebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çalışma vizesinin geçerliliği bitmesi halinde, vize süresinin uzatılması isteniyorsa, mevcut vizenin süresinin dolmasına 30 gün kala vize süresi uzatma başvuru yapılması gerekmektedir. Vizeyi uzatma başvurusu, aksaklık olmaması durumunda 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Çalışma izni süresini uzatma başvurusu olumsuz sonuçlandığı takdirde, kişinin mevcut geçerlilik süresi dolduğu gün itibariyle ülkeyi terk etmesi gerekmektedir.

Çalışma izni vasıtasıyla alınan oturum izninde belirtilen ikamet adresinin değiştirilmesi halinde, vize sahibi il 10 gün içerisinde bu durumu yetkili makamlara bildirmek zorundadır.Çin Konsolosluğu, Çin çalışma vizesi başvurusunda beyan edilecek Çin belediye onaylı davetiye oldukça önem verir. Şayet davetiye sunulmazsa, davetiyenin fotokopisi sunulur aslı gösterilmezse, davetiye konsolosluğun istediği kriterleri karşılayamıyorsa, başvuru değerlendirilmez. Çalışma vizesi vasıtasıyla alınacak oturum izninin geçerlilik süresi minimum 3 ay, maksimum 5 yıldır. 1 seneden daha uzun bir oturma hakkı talep ediliyorsa, sağlık raporu verilmesi gerekmektedir.

Çalışma vizesi alınarak oturum hakkına sahip olunabilir fakat yalnızca oturum izni alınarak Çin'de çalışmak yasa dışıdır.