Çin Evrak Tasdik İşlemleri

Çin Evrak Tasdik İşlemleri

Çin Evrak Tasdik İşlemleri sayfasına hoş geldiniz. Bir evrakın üzerindeki imzanın gerçek olduğunu, belge üzerinde imzası olan kişinin buna yetkisi olduğunu, belgenin yasal ve orijinal olduğunu, resmi bir nitelikte olduğunu ve uluslararası geçerliliği olduğunu kanıtlamak amacıyla yapılan işleme evrak tasdik işlemi denir. Çin vize başvurusu için Evrak tasdiki işlemi, her ülke için ayrı prosedürler işlenerek yürütülür. Evrak tasdik işlemi, şahsi belgeler ve ticari belgeler üzerine uygulanabilir. Çin evrak tasdik işlemleri, bazı prosedürler üzerine yürütülür ve 7 iş günü çerisinde uygulanır. Çin'e iletilmesi gereken ya da vize işlemlerinde kullanılacak evrak tasdiki isteyen belgeler, 7 iş gününde kullanılacak duruma getirilir. Evrak tasdiki işlemleri, şahsi ve ticari evraklar olarak 2 ayrı kategoride yapılır. Ticari ve şahsi evrakların neler olduğu, aşağıda listelenmiştir.

  • Şahsi (kişisel) Evraklar: Adli sicil kaydı, öğrenci belgesi, nüfus kaydı örneği, pasaport, kimlik, diploma, kişisel banka hesap dökümü, tapu, doğum ve ölüm belgeleri.
  • Ticari Evraklar: Şirket faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, şirket banka hesap dökümü, atama ve referans mektupları.

Çin vizesi evrak tasdik işlemlerinde kullanılacak belgelerin tümü, yeminli bir tercüman tarafından Çince ya da İngilizceye çevrilerek noter tarafından onaylanmalıdır. Daha sonra tasdik edilecek evrak, İstanbul Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü'ne iletilmeli ve evrak tasdiki yaptırılmalıdır. Evrak tasdik işlemi yapılan her belgenin bir fotokopisi alınmalıdır.

Çin Evrak Tasdik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Çin vizebaşvurusu için evrak tasdik işlemleri içinde şahsi ve ticari olmak üzere 2 farklı türde tasdik işlemi vardır. Aşağıda bu türleri detaylı bir şekilde açıklayalım.

Şahsi Evraklar İçin Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Adli sicil kaydı, öğrenci belgesi, nüfus kaydı örneği, pasaport, kimlik, diploma, kişisel banka hesap dökümü, tapu, doğum ve ölüm belgeleri gibi Çin'e vize için şahsi evrak tasdik işlemi, kişinin kendisi tarafından Çin Konsolosluğu'na Çin vize başvurusu için başvurularak yapılabilir. Eğer kişinin buna vakti yoksa, noter onaylı bir vekaletname hazırlanarak başka bir kişi esas başvuru sahibi adına Çin'e vize için gerekli belgeler için evrak tasdik işlemlerini yaptırabilmektedir. Bu işlem için başvuru sahibinin kimlik fotokopisi, noter onaylı vekaletname ve evrak tasdiki yaptırılacak belgelerin asıllarıyla birlikte fotokopi nüshaları sunulmalıdır.

Evrak tasdik işlemi, firmalar aracılığıyla da (aynı prosedürlerden geçildiği takdirde) yapılabilir. Evrak tasdik işlemi için bibaşvuru formu bulunmaktadır ve başvuru sahibi bu başvuru formunu internet aracılığıyla doldurabilir. Çin şahsi evrak tasdiki işlemleri, 7 iş günü süresinde tamamlanır.

Ticari Evraklar İçin Evrak Tasdik İşlemi Nasıl Yapılır?

Ticari evrakların evrak tasdiki işlemleri, başvurunun asıl sahibi tarafından yapılabildiği gibi, bu işlem için 2 seçenek daha vardır. Ticari evrakların tasdiki, şirketin imza sirküleriyle birlikte bir 3. şahıs tarafından tamamlanabilir. Ya da yetkili bir kuruma vekalet verildiği takdirde, bu kurum da kişi için ticari evrak tasdik işlemlerini yaptırabilir. Evrak tasdiki için doldurulacak başvuru formuna internetten ulaşılabilir ve evrak tasdiki yapacak kişi bu formu online olarak doldurabilir. Ticari evrak tasdiki işlemi, şirketin imza sirküleri, yetkili kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi, yetki belgesinin aslı, evrak tasdiki işlemi yapılacak belgelerin orijinalleri ve fotokopileri sunulduğu takdirde yapılabilir.

Çin Evrak Tasdik İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Çin evrak tasdik işlemleri yapılırken Türkiye ve Çin arasındaki ilişkilere zarar verici nitelikte olmaması gerekmektedir.
  • Çin vize başvurusu için Çin vize randevu işlemleri online yapılabilmektedir.
  • Evrak tasdiki uygulanması gereken belgeler şayet iki sayfadan fazlaysa, birtakım işlemler uygulanarak sayfalar birleştirilmelidir. (Mühür mumu kullanarak mühürleme, sayfa birleşim noktalarına mühür uygulama, kabartmalı mühür gibi).
  • Çin yetkili mercileri tarafından duyurulan açıklamaya göre, evlilik belgesi kaydında kullanmak üzere temin edilecek bekarlık belgesi, temin edildiği tarih sonrasında 6 ay geçerlidir.
  • Çin Halk Cumhuriyeti'nde evlat edinme işlemleri için başvuracak kişilerin evlilik belgesi, sağlık raporu ve sabıka kaydı belgeleri, noter onayı aldıktan sonra 6 ay geçerlidir.
  • Çin Konsolosluğuna ulaştırılan evrak tasdiki isteyen belgeler, konsolosluk yetkilileri tarafından incelenirken, evraklarda yasal olmaya bir durum, evraklarda bir hata ve yerel noter işlemlerinde bir hata olduğu gözetilirse, evrak tasdiki uygulanmaz.
  • Çin Konsolosluğu vize başvurusu için gerekli görürse, evrak tasdiki işlemleri için ek evraklar talep edilebilmektedir.
  • Çin Konsolosluğu'nda Çin evrak tasdik işlemleri yapılmış belgeler üzerinde sonradan bir değişim yapılırsa, o evrakın tasdiki artık geçersiz sayılır.