Çin Hakkında Genel Bilgiler

Çin Hakkında Genel Bilgiler

Çin hakkında genel bilgiler vermek istersek; Çin Halk Cumhuriyeti, dünya çapında en gelişmiş ülkelerden biri olan bir Uzakdoğu ülkesidir. Çin Halk Cumhuriyeti, dünya üzerinde en yüksek nüfusa sahip ülke olmasıyla beraber, süper güç olmaya da aday bir ülkedir. Ayrıca, bugün kullanılan birçok ürün, dünya üzerinde ilk kez antik Çin'de ortaya çıkmıştır. Dünya harikalarından biri olan Çin Seddi, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yoğun şekilde turist çekmektedir. Uluslararası önem taşıyan Yasak Şehir, dünya kültür mirası olan Yazlık Saray'da Çin Seddi gibi turistlerin ilgisini çekmektedir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin yemek kültürü, zengin bir baharat çeşitliliği barındırır. Kıtasal olarak Muson iklimi hakimdir. Yoğun nüfus, ilgi çekici şehir planları ve tarihi mirasıyla Çin, turistik gezi yapmak isteyen kişilerin mutlaka düşünmesi gereken bir ülkedir. Birçok farlı kültürü, ilginç yemekleri, hayvan çeşitliliği ve daha birçok şey için mutlaka ziyaret edilmesi gereken Çin Halk Cumhuriyeti için ticari, turistik, aile ziyareti vizesi başvuruları, Türk vatandaşları için oldukça kolaydır. Çin vize başvurusu yapmak isteyen kişiler için bazı kolaylıklar mevcuttur. Çin vizesi (Çin ticari vize, Çin Turistik Vize, Çin Ziyaret Vizesi vb.) işlemleri, İstanbul Çin Başkonsolosluğu ve Ankara Çin Büyükelçiliği'nden yetki almış vize danışmanlık kuruluşları yardımıyla kolayca yapılabilir. Başvuru sahibinin yapması gereken tek şey, Çin vize başvurusu belgelerini hazırlayıp yetkili kişiye teslim etmektir. Çin vize başvurusu sonuçları, ortalama olarak 7 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Çin Hakkında Genel Bilgiler: Eyalet Bilgisi ve Yapısı

Çin Hakkında genel bilgiler vermeye devam edersek; Çin Halk Cumhuriyeti, eyalet sistemiyle yönetilir. Çin'de bulunan 23 eyaletten önem taşıyanlar; başkent Pekin, Sanghay ve Guangzhou'dur.

Çin'in 2. En büyük şehri olan Pekin, aynı zamanda başkenttir. Çin'in eğitim şehri olarak da tanımlanabilecek Pekin, kültürel anlamda oldukça önemlidir. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin mutlaka araştırması gereken Pekin, uluslararası önemi olan birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Çin'de bulunan üniversitelerin birçoğu, 65 farklı ülkede geçerli olarak öğrencilere diploma vermektedir. Çin'de eğitim görmek için Çin öğrenci vizesi almak yeterli olacaktır. Üniversite dışında başka uzmanlık alanları için de önemli kuruluşlara sahip Pekin, Çin'de eğitimin başkenti olarak nitelendirilebilir.

Birçok fuara ev sahipliği yapan Guangzhou, Çin'in bir üretim devi olmasında etkin role sahip bir şehirdir. Her yıl neredeyse her ülkeden iş adamlarına kapılarını açan Guangzhou, dünya ekonomisinde de önemli bir role sahiptir. Çin'e fuar katılımı, iş anlaşması gibi sebeplerle gidecek kişiler, mutlaka Guangzhou'ya gitmelidir. Çin ticari vizebaşvuruları aracı kurumlarla yapıldığından, ülkeye seyahat etmek oldukça kolaydır.

Sanghay, dünya çapındaki en büyük kargo limanına ev sahipliği yapar. Ülke'de ithalat ve ihracat için bir giriş kapısı niteliğindeki Sanghay, dünya ekonomisi üzerinde oldukça etkli bir kenttir. Aynı zamanda uluslararası ticari fuarların çoğu, Sanghay'da gerçekleşir. Gerçekleşen bu fuarlara katılım yapmak için Çin ticari vize alınması yeterlidir.

Çin, yıl içinde birçok festivalin gerçekleştiği bir ülkedir. Özellikle festival zamanlarında Çin'de bulunmak oldukça eğlencelidir. Çin'e turistik gezi yapanların çoğu, festival ve tatillerde Çin'de bulunmayı tercih etmektedir. Festivallere, bayramlara ve kutlamalara katılmak amacıyla Çin Hak Cumhuriyeti seyahati gerçekleştirecek kişiler, Çin turistik vizebaşvurusunda bulunmalıdır.

2022 Çin Bayram Tarihleri

1-3 Ocak

Yeni Yıl

31 OcakÇin Yeni Arifesi

12 Şubat

Çin Yeni Yılı

8 Mart

Dünya kadınlar Günü

3-5 Nisan

Kingming Festivali

1 Mayıs

İşci Bayramı

25 Haziran

Duanvu Festivali

1 Temmuz

Çin Komunist Partisinin Kuruluşu

1-7 Ekim

Ay Festivali ve ayrıca Çin Kuruluş Yıldönümü

Çin Hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Çin vizesi ve Çin Konsolosluklarına dair tüm bilgileri bulabilirsiniz.