Çin Seyahat Sağlık Sigortası

Çin Seyahat Sağlık Sigortası

Çin seyahat sağlık sigortasıTürk vatandaşlarına Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapacakları seyahatlerinden önce yapılan bir sigorta türüdür. Seyahat esnasında oluşabilecek risk durumlarına karşı sigortalıyı koruma altına alır. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlar Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapacakları 30 güne kadar seyahatlerde vizeden muaftır. Umumi pasaport sahibi vatandaşların Çin'e giriş yapabilmek için geçerli bir vizeye sahip olması gerekmektedir. Vize başvuru evrakları konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Diğer pek çok ülkede olduğu gibi Çin'in seyahat sağlık sigortası zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat seyahat anında oluşabilecek kaza, hastalık, sakatlanma ya da yaralanma gibi ihtimaller göz önünde bulundurulduğunda sigorta kapsamında seyahat edilmesi son derece önemlidir.

Seyahat sağlık sigortası olası sağlık problemlerinde devreye girerek, gerekli sağlık harcamaları karşısında kişinin maddi kayıp yaşamasını önlemektedir. Seyahat tarihleri boyunca geçerli bir sigorta ile seyahat etmeye dikkat edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası düzenlenirken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bunlardan birinde bile hata yapılması sigortanın geçersiz olmasına sebep olacaktır. Seyahat sağlık sigortası hakkında detaylı bilgi almak için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Çin Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Çin vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası Türkiye'ye çeşitli amaçlarla seyahat edecek Çin vatandaşları için düzenlenmektedir. Ülkemize seyahat eden yabancıların karşılaşabilecekleri olumsuzluklar karşısında koruma sağlamaktadır. Kaza, sakatlık, yaralanma ya da hastalık teşhisi konması durumlarında kişiyi güvence altına almaktadır. Türkiye'ye yapacakları 30 güne kadar seyahatlerinde resmi pasaport sahibi Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaftır. Umumi pasaport sahibi Çin vatandaşlarının giriş yapabilmesi için geçerli bir vizeye sahip olması gerekmektedir. 30 güne kadar yapacakları seyahatlerde tek girişli vizelerini Türkiye e-vize sisteminden almaları mümkündür.

Bu süreleri aşan Türkiye seyahatleri için dış temsilciliklere başvurmaları gerekmektedir. Vize başvurusunda poliçe ibraz etmesi gereken Çin vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası vize müracaatından önce yapılmalıdır. Diğer başvuru evrakları ile hazır olarak bulunmalıdır. Seyahat sağlık sigortasının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde geçersiz olacak ve seyahat esnasında oluşabilecek risk durumlarında hiçbir koruma sağlamayacaktır. Çin seyahat sağlık sigortası düzenlenirken dikkat dikkat edilmesi gereken hususlara yazının devamında yer verilmiştir. Detaylı bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Çin Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Çin seyahat sigortası sigortalı kişinin bilgileri ve seyahat bilgileri doğrultusunda düzenlenmektedir. Seyahat planına uygun olarak sigorta kapsamı seçilmektedir. Sigorta kapsamı gidilecek ülkelere göre belirlenmektedir. Ülkelerin sigorta gereksinimlerinde belirli ölçüde farklar görülmektedir. Bu sebeple seyahat sağlık sigortası yapılırken, seyahat planının doğru aktarılması oldukça önemlidir. Örneğin Schengen ya da Avrupa ülkeleri sigorta şartları ile ABD sigorta şartları aynı değildir. Schengen ülkelerinde 30.000 Euro teminatlı sigorta zorunluluğu bulunuyorken, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkelerde ise en az 50.000 USD teminatlı sigorta geçerli olmaktadır.

Sigortalı kişinin; adı, soyadı, T.C kimlik numarası, doğum tarihi, yeri, pasaport bilgileri, adres ve telefon bilgilerinin girişleri yapılmaktadır. Bazen daha az bilgi ile sigorta düzenlenebileceği gibi, kişinin uyruğuna bağlı ek bilgiler de istenebilmektedir. Bilgi girişlerinin hatasız bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde poliçe geçersiz olacaktır. Veri girişleri tamamlanan sigortanın süresi belirlenmektedir. Sigorta süresinin belirlenmesine ilişkin detaylı bilgi yazının devamında verilmiştir.

Tüm bu işlemlerin doğru bir şekilde yapılmasının ardından Çin seyahat sağlık sigortası işlemleri tamamlanmaktadır. Ödeme yapıldıktan sonra sigorta onaylanmaktadır. Sigortalı kişi ya da kişiler adına antetli kağıda poliçe düzenlenmektedir. Islak imzalı olarak kişiye teslim edilir. Poliçenin seyahat esnasında kişinin yanında bulunması gerekmektedir.

Çin Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

Çin seyahat sigortası süresi belirlenirken seyahat tarihi boyunca geçerli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası düzenlenirken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri sürenin doğru belirlenmesidir. Sigorta süresinin yanlış belirlenmesi sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Bu sebeple muhakkak uzman biri aracılığıyla yapılmalıdır. Sürenin doğru belirlenmemesi, seyahat esnasında geçersiz olmasına sebep olacaktır. Sigortanın geçersiz olması ise, kişinin zaman kaybı, maddi kayıp ve seyahat anında olumsuzluk yaşamasına neden olur. Çin seyahat sağlık sigortası seyahat başlangıç tarihinden 1 gün önce başlamalı ve dönüş tarihinden en az 1 gün sonra bitmelidir.

Seyahat sigortası 1 gün ile 1 yıl arasında herhangi bir süre ile düzenlenebilir. Yalnızca seyahat süresi ile sınırlandırılmasına gerek yoktur. Daha uzun süreler ile de yapılabilir. Sık sık seyahat eden kişiler için uzun süreli sigorta da düzenlenebilir. Her seyahati kapsayan tek bir poliçe düzenlemek her açıdan daha avantajlı olacaktır. Bireysel yapılan seyahat sağlık sigortası seyahatten önce poliçe süresinin kontrol edilmesinde fayda vardır. Bu ölçütle hazırlanmayan poliçenin yeniden düzenlenmesini talep edebilirsiniz. Bu gibi aksaklıklar yaşanmaması için uzman kişiler aracılığıyla yapılmasında fayda vardır.

Çin Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Çin seyahat sağlık sigortası Vize Merkezi uzmanları aracılığıyla en hızlı ve doğru şekilde düzenlenmektedir. Ülkelerin güncel sigorta şartları doğrultusunda tüm işlemler kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Vize başvurularında ibraz edilen poliçelerin konsolosluk ölçütlerine uygun hazırlanması, bu şartları taşıması gerekmektedir. Sigorta şartının aranmadığı vize başvurularında ise, tüm seyahat boyunca geçerli olmasına özen gösterilmelidir. Yukarıda belirtilen tüm hususlara ayrı ayrı dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişi yolculuk esnasında yaşanacak bir olumsuzluk karşısında sigortanın sunduğu güvencelerden yararlanamayacaktır. Bu gibi risk durumlarına karşı önlem alınması açısından vize muafiyeti olan kişilerin dahi sigorta kapsamında seyahat etmesi gerekmektedir.

0 ile 70 yaş aralığında bulunan herkes için sigorta yapılması mümkündür. Sigorta kapsamında seyahat edecek herkes adına poliçe düzenlenmesi gerekmektedir. Sigortalı kişi ile seyahat edecek aile bireylerinin de her biri adına sigorta yapılmalıdır. Seyahat sigortası yalnızca sağlık problemleri karşısında devreye girmemektedir. Bazı ek teminatlar, seyahatte oluşabilecek diğer kayıpları da temin etmektedir. Teminatlar hakkında detaylı bilgi almak için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Çin Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Çin seyahat sağlık sigortası Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapacakları seyahat esnasında vatandaşların sağlığını koruma altına alarak güvenle seyahat etmesini sağlamaktadır. Çin seyahat sigortası ne işe yarar sorusunun yanıtı poliçenin ana teminatlarında bulunmaktadır. Ana teminat, genellikle kaza, yaralanma, sakatlık ya da hastalık gibi sağlık problemleri durumunda devreye girmektedir. Kişinin talebi ile başka teminatlar da düzenlenebilir. Ek teminatlar ile bagaj kaybı, pasaport kaybı, seyahat iptali ya da bagaj gecikmesi gibi durumların güvence altına alınması da mümkündür. Çin seyahat sigortası;

 • Seyahat esnasında oluşabilecek kaza, sakatlanma, yaralanma ya da hastalık durumunda gerekli muayene, hastane, ayakta ya da yatarak, ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi, doktor ve ilaç gibi masrafların karşılanması,
 • Acil durum anında sağlık merkezine naklinin sağlanması,
 • Hastalık ya da tedavi sebebiyle konaklamanın uzamasında otel masraflarının karşılanması,
 • Sigortalının daimi ikamet adresine naklinin sağlanması,
 • Seyahat esnasında vefat eden kişinin cenaze nakil ve defin gibi işlemlerinin karşılanması,
 • Sigortalı kişiye sınırsız tıbbi bilgi ve danışmanlık sağlanması gibi işlevlere sahiptir.

Çin Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Çin seyahat sağlık sigortası işlemlerinin seyahat tarihlerinden önce tamamlanması gerekmektedir. Sigorta süresinin belirlenmesine ilişkin kısımda da belirtildiği gibi poliçenin seyahat başlangıç tarihinden en az 1 gün önce başlatılması gerekmektedir. Aksi takdirde seyahat boyunca geçerli olmayacaktır. Bu sebeple, seyahat öncesinden sigorta işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Seyahat sağlık sigortasında yapılacak basit hatalar bile geçersiz olmasına sebep olacaktır. Bu durumda yeniden sigorta düzenlenmesi için geç kalmadan önce kişinin, poliçeyi kontrol etmesinde fayda vardır. Herhangi bir hata tespit edilmesi halinde yeniden düzenlenmesi için talepte bulunulmalıdır.

Bu gibi aksaklıklar yaşanmaması için uzman kişiler aracılığıyla düzenlenmesinde fayda vardır. Geçersiz sigorta, zaman kaybı, maddi kayıp ve seyahat anında yaşanabilecek çeşitli olumsuzlara yol açacaktır. Yazının tamamında bahsedilen, sürenin belirlenmesi, kişisel veri girişlerinin yapılması, sigorta türünün seçimi gibi pek çok hususta son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Vize başvurularında ibraz edilecek poliçelere ise ekstra dikkat edilmesi gerekmektedir. Konsolosluk şartlarını taşımayan belgeler başvuruda geçersiz sayılacaktır. Evrakların güncel prosedürlere uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

Çin Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Seyahat sağlık sigortası ücretleri Çin seyahat sağlık sigortası hakkında en sık merak edilen konulardan biridir. Sigorta ücretleri belirlenirken bazı unsurlar söz konusudur. Bunlar; seyahat edilecek ülke ya da ülkeler, seyahat süresi ve ek teminat şeklindedir. Sigorta fiyatlarını büyük ölçüde belirleyen unsur sigorta süresidir. Fakat diğer unsurların da belirli ölçülerde etkili olduğunu söylemek mümkündür. Seyahat süresinin uzaması dolayısıyla poliçe süresinin de uzaması gerekmektedir. Poliçe süresinin artışına bağlı olarak sigorta ücreti de artış gösterecektir. 1 haftalık seyahat sağlık sigortası ve 3 aylık seyahat sağlık sigortası ücretleri aynı değildir.

Gidilecek ülkelerin sigorta ücretleri üzerindeki etkisinin temel sebebi ise ülkelerde geçerli olan sigorta şartlarında zaman zaman değişiklik olmasıdır. Bu fark genellikle poliçe teminatlarında ortaya çıkmaktadır. Çoğu ülkede 30.000 Euro teminatlı sigorta geçerli olurken, bazı ülkelerde geçerli olan sigortanın en az 50.000 USD teminatlı olması gerekmektedir. Sigorta ücretlerinde ek teminat talep edilmesi de ek ücret yansımasına sebep olacaktır. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda sigorta ücretleri için net bir miktardan bahsetmek söz konusu değildir. Güncel sigorta ücretleri hakkında arayarak her zaman bilgi alabilirsiniz.

Çin Covid 19 Seyahat Sigortası

Çin Covid 19 seyahat sigortasıÇin'e seyahat edecek vatandaşların koronavirüs riskine karşı korunmaları için yapılan bir sigortadır. Sigortada yer alan koronavirüs teminatı ile kişi olası bir COVID 19 durumunda pek çok açıdan güvence altına alınmıştır. Kovid 19 teminatlı Çin yurtdışı seyahat sigortası sigortalının maddi kayıp yaşamadan teşhis konması ve gerekli tıbbi tedaviyi almasını sağlamaktadır. Pandemi sürecinde planlanan seyahatler için muhakkak alınması gereken bir önlemdir. Yalnızca tedavi teminatını içermemektedir. Olası bir karantina süreci söz konusu olduğunda, sigortalı kişiye her açıdan destek olmaktadır. Bu sebeple vatandaşların güvenle seyahat etmesini sağlamaktadır.

Koronavirüse özel Çin yurtdışı seyahat sigortasıteminatları şu şekildedir;

 • Seyahat esnasında COVID 19 teşhisi konması için yapılan tıbbi işlemleri karşılamaktadır.
 • Seyahat esnasında karantinaya alınan sigortalının otel, giyim ve yiyecek gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
 • Koronavirüse özel Çin seyahat sigortası kapsamında sigortalının ülkesine nakli sağlanmaktadır.
 • Acil durum karşısında sağlık merkezine nakli sağlanmaktadır.
 • Sigorta kapsamında her konuda sınırsız tıbbi bilgi ve danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır.