Çin Transit Vize

Çin Transit Vize

Çin Transit vize, Çin vize işlemleri, Türkiye'den seyahate başlayıp Çin üzerinden başka bir ülkeye geçecek kişilerin, diğer ülkeye geçiş sırasında Çin Uluslararası Havalimanı'nda 24 saatten fazla kalacak kişilerin ve havalimanını terk edecek alması gereken bir vize türüdür. Şayet havalimanında 24 saatten kısa bir süre bulunulacaksa Türk vatandaşlarının transit vize almasına gerek yoktur. Transit vize, G grubu vize başlığı altına girer. Yeşil pasaport Çin vizesi konusunda ise G transit vize, bordo pasaport (umuma mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşları için mecburidir. Hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri Çin'e yapacakları kısa süreli seyahatlerde vize almakla yükümlü olmadığından dolayı, transit vizeye ihtiyaç duymazlar. Çin (G) transit vize, Çin'de barınma, turistik gezi gerçekleştirme, çalışma haklarından hiçbirini tanımamaktadır.

Çin Transit Vize Nasıl Alınır?

Çin transit vize, Çin üzerinden bir 3. Ülkeye seyahat edecek vatandaşlar için gereklidir. Transit Vizesi, Çin havalimanında 24 saatten fazla kalma hakkı verir. Transit vize başvurusu, Çin Konsolosluğu'nun sağladığı bir kolaylık sayesinde, akredite vize ofisleri vasıtasıyla alınabilmektedir. Tabi bunun için, başvuru sahiplerinin gerekli evrakları hazırlayıp iletmesi gerekmektedir. Transit vize başvurularında hazırlanması gereken başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir.

Çin Vizesi Gerekli Evraklar

  • Pasaport: Pasaportun aslı, konsolosluğa sunulurken dikkat edilmesi gereken 2 husus vardır. Pasaport, başvuru yapılan gezinin bitim tarihi itibariyle 6 ay daha geçerliliğini sürdürmeli ve 2 boş vize sayfası barındırmalıdır.
  • Çin Vize Başvurusu Formu: Her vize başvurusunda doldurulması istenen bu form, vize işlemleri için oldukça önemlidir. Formun tüm sayfaları başvuru sahibi tarafından şahsen ve İngilizce/Çince olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
  • Fotoğraf: Transit vize işlemlerinde kullanılacak 2 fotoğraf, beyaz arka plan üzerine, yüz, çene ve alın hatları açıkça seçilebilen, biyometrik bir fotoğraf olmalıdır.
  • Nüfus Cüzdanı/Kimlik Kartı: Kişinin kimliğinin ön ve arka yüz fotokopileri konsolosluğa sunulacak belgeler arasına koyulmalıdır.
  • Seyahat edilecek ülkenin vizesi: Çin'de sadece transit geçiş amacıyla bulunulacağını kanıtlamak adına, esas seyahat ülkesine ait vize, konsolosluğa sunulmalıdır.
  • Ulaşım rezervasyonu: Uçak bileti rezervasyonları, başlangıç noktasıyla varış ülkesi arasında hangi ülkelerde transit geçiş yapılacağını gösterir nitelikte olmalıdır.

Çin vize randevu işlemlerinde, başvuru sahiplerine tanınan bir kolaylık söz konusudur. Çin transit vizesinin randevusu, eğer transit vize başvurusu bir danışman ofis aracılığıyla yapılıyorsa, aynı ofis aracılığıyla alınabilir. Böylece, transit vize randevu işlemleri konsolosluk ve ofis arasında halledilmiş olur. Başvuru sahibi, eğer daha önce bir Çin vizesi almışsa (2021 tarihi sonrası) randevuya şahsen gitmesine gerek kalmaz. Ama 2021 tarihi sonrasında alınmış bir Çin vizesi yoksa, yani başvuran kişi daha önce Çin Konsolosluğuna giderek parmak izi uygulamasından geçmemişse, randevu günü ve saatinde Çin Konsolosluğuna gitmeli ve parmak izi beyan etmelidir. Parmak izi beyanı prosedürü, 15-60 yaş arası bireyler için zorunlu bir uygulamadır.

Çin Transit Vizesi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, transit vize başvurusu sonuçları, bazen beklenenden daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir. Bu durumun sebebi, Çin Konsolosluğundaki başvuruların yoğunluğu, başvuru sahibinin iletmiş olduğu evraklarda oluşan hatalar sebebiyle konsolosluğun yeniden evrak talep etmesi, şayet gerekli görülürse başvuru sahibinin mülakata çağırılması olabilir. Bu gibi durumlarda, başvurunun sonuçlanma süresi normale oranla daha uzun sürer. Bu sebeple, Çin G vize başvurusu, planlanan seyahat tarihinden en geç 2 hafta öncesine kadar yapılmalı ve seyahat tarihinde yaşanması olası olan aksaklıkların önüne geçilmelidir. Şayet hiçbir problem yaşanmazsa, transit vize başvuruları 7 iş günü içerisinde karara bağlanmaktadır.

Çin Transit Vize Ücreti Ne Kadar?

Çin transit vizesi ücreti, Çin G vizesine başvuru yapılırken ödenmesi gereken, Çin Konsoloslukları tarafından talep edilen bir işlem ücretidir. Transit vize ücreti ödenmediği takdirde, G transit vize başvurusu işleme alınmaz ve geçersiz sayılır. Çin vize ücreti, Çin Konsolosluğu tarafından, Çin ve Türkiye arasındaki sosyal, kültüreli diplomatik ilişkilerin yönüne bağlı, dönemsel olarak belirlenir.

Ayrıca Çin vizesi ücretleri, başvuru yapılan vize türüne göre de farklılaşmakta olduğundan, en doğru ve döneme göre en güncel Çin vize fiyatı, yetkili vize danışmanlık ofislerinden öğrenilebilir.