Çin'de Üniversite Eğitimi

Çin Halk Cumhuriyeti, Dünya üzerinde Çin’de Üniversite Eğitimi konusunda en büyük yatırımları yapmış ülkelerden biridir. Bu sebeple, dünyanın dört bir yanında öğrenciler, yurt dışı eğitimi söz konusu olduğu zaman Çin’i tercih etmektedir. Çin, yabancı uyruklu öğrencilere önem veren bir ülke olduğundan, 3. Ülke vatandaşlarının üniversite için Çin’e gelmelerini desteklemektedir. Çin Halk Cumhuriyeti’ne eğitim amaçlı girmek isteyen kişilerin, lise diploması olması yeterlidir.

Çin’deki bazı üniversiteler, kişinin HSK adı verilen bir Çince yeterlilik sınavına girmesini ister ve dil yeterli değilse hazırlık okunmasını talep eder. Bazı üniversitelerse İngilizce eğitim verdiğinden, İngilizce yeterlilik sınavı hazırlar. Her iki dil için de, yeterli olunmazsa, 1 yıllık bir hazırlık okunması ve daha sonra eğitim hayatına asıl alanda başlanması gerekir. Öğrenci, hangi üniversiteye başvurmayı düşünüyorsa, öncelikle üniversitenin eğitim verdiği dili öğrenmelidir.

Çin üniversite başvuruları, dönemsel olarak yapılmaktadır. Haziran ile Ağustos ayları arası ve Kasım ile Ocak ayları arası yapılan Çin üniversite başvuruları, bazı başvuru belgeleri hazırlanarak yapılır. Bu belgeler içerisinde; pasaport, fotoğraf, Çin’de yaşanacak süre boyunca öğrencinin masraflarını finanse edecek kişinin bunu kanıtlar nitelikte hazırlayacağı belge, mezun olunan okuldan alınan diploma bulunur. Hazırlanacak başvuru belgeleri, İngilizce veya Türkçe olarak tercüme edilmelidir. Bazı üniversiteler farklı evraklarda talep eder. HLS yeterlilik belgesi, IELTS ya da eşdeğeri bir belge, yeterli seviyede pozitif bilimlere ait bilgili olunduğunu gösteren belgeler de Çin üniversite eğitimi için istenen Çin vize başvurusu belgeleri arasındadır.

Şayet Çin’de başvurulan üniversite, başvuruyu kabul ederse, öğrencinin Çin X1 uzun süreli öğrenci vizesi ya da Çin X2 kısa süreli öğrenci vizesi alması gerekmektedir. Çin’deki üniversiteden alınmış okula kabul ve davet mektubu ve diğer başvuru evrakları hazırlanarak Çin öğrenci vizesi başvurusu yapılabilir. Çin Konsolosluğu öğrencinin Çin öğrenci vizesi başvurusunu kabul ederse, kişi vizesiyle birlikte ülkeye seyahat edebilir.

Çin’de Üniversite Ücretleri

Çin’de Üniversite Eğitimi için üniversitelerin yabancı öğrencilerden talep ettiği öğrenim ücreti, üniversiteye ve okunacak bölümlere göre değişmekle birlikte, devlet üniversitelerinde ortalama olarak yıllık 1000 ile 4000 USD arası değişmektedir. Çin özel üniversitelerinin ortalama ücretiyse yıllık 8000-15000 USD arasıdır.

Çin’de Üniversite Eğitimi görecek öğrencinin alık masrafları, okuduğu okul, bölüm, ikamet edeceği yer (yurt veya ev), yaşam tarzı gibi değişkenlere bağlı olarak değişir. Çin üniversitelerinde yurt ücreti, bölgeye göre farklıdır. Ortalama ücret 150 USD ve 450 USD arası olarak söylenebilir. Genel olarak, yıl bazında söylemek gerekirse, bir öğrencinin Çin’de eğitim gördüğü süre boyunca yıllık ortalama 5000 USD harcaması olmaktadır.

Çin Öğrenci Vizesi

Çin öğrenci vizesi, X1 uzun süreli ve X2 kısa süreli öğrenci vizesi olarak 2 farklı şekildedir. X1 Çin öğrenci vizesi, Çin’de 180 gün ve üzeri süreyle kalacak ve eğitim görecek öğrenciler için olup, X2 Çin öğrenci vizesiyle 6 aydan kısa sürecek eğitim programları içindir. Çin Öğrenci Vizesi başvuruları, kabul edilen okuldan alınan davetiye belgesi, pasaport, biyometrik fotoğraf, Çin Öğrenci Vizesi başvuru formu, sabıka kaydı gibi Çin vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak ve Çin öğrenci vizesi başvuru harcı ödenerek yapılır. Bu belgelerin tümünün hazırlanması ve harç ücretinin ödenmesi, Çin öğrenci vizesi başvurusunun kabul edileceğini garantilemez. Çin öğrenci vizesi başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi, yalnızca İstanbul Çin Başkonsolosluğu ve Ankara Çin Büyükelçiliği’nin kararına bağlıdır.

Çin Üniversiteleri İçin Denklik

Türkiye’de bulunan üniversiteleri çoğu, YÖK sistemi üzerinde Çin’de Üniversite Eğitimi amacıyla Çin’deki birçok üniversiteye denklik vermektedir. Her ihtimale karşı, geçiş yapılacak okulun Türkiye’deki okulla denkliği olup olmadığı, YÖK’ten kontrol edilmelidir.

Çin Üniversite Sınavı

Çoğu ülkede de olduğu gibi, Çin’de de üniversiteye girebilmek ve Çin vizesi almak için bazı başarı sınavları söz konusudur. Fakat, yabancı uyruklu öğrencilerin Çin’de bir üniversiteye girebilmesi için üniversite sınavına girme zorunluluğu yoktur. 3. ülke vatandaşı öğrenciler için önemli olan, lise mezuniyeti diplomasıdır. Ayrıca Çin’de üniversite okuyacak öğrenciler, HSK, TOEFL veya IELTS gibi dil yeterlilik sınavlarına girmelidir.

Çin Üniversiteleri ve Bölümleri

Çin’de Üniversite Eğitimi programlarında, Çin’de ön lisans eğitim programları genel olarak 3 yıl, lisans eğitim programı 4 yıl, yüksek lisans 2 yıl ve doktoraysa 3 yıldır. Tıp için belirlenmiş eğitim süresi 6-7 yıl sürmektedir. Diğer bazı lisans bölümleri de ön lisans gibi 3 yıl sürebilmektedir. Eğitim programlarının süreleri üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. Çin üniversitelerinde eğitim öğretim dönemleri Eylülden Ocak ayına ve sonrasında Şubat ile Temmuz arasında olmaktadır. Çin’de yabancı uyruklu öğrencilerin okuyabileceği üniversiteler ve bölümler aşağıda sıralanmıştır.

Tsinghua Üniversitesi
Xiamen Üniversitesi
Fudan Üniversitesi
Nankai Üniversitesi
Çin Renmin Üniversitesi
Sun Yat-sen Üniversitesi
Pekin Üniversitesi
Wuhan Teknoloji Üniversitesi
Tongji Üniversitesi
Chongqing Üniversitesi
Shanghai Teknoloji Üniversitesi
Pekin Teknoloji Enstitüsü
Nanjing Üniversitesi
Shanghai Finans ve Ekonomi Üniversitesi
Pekin Normal Üniversitesi
Zhejiang Üniversitesi
Shanghai Üniversitesi
Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi
Qinghua Üniversitesi
Çin Okyanus Üniversitesi
Shandong Üniversitesi
Pekin Jiaotong Üniversitesi
Zhongzang Üniversitesi
Yunnan Üniversitesi
Jinan Üniversitesi
Lanzhou Üniversitesi
Sichuan Birleşik Üniversitesi
Hunan Üniversitesi
Hohai Üniversitesi
Harbin Teknoloji Enstitüsü
Jilin Üniversitesi
Tianjin Üniversitesi
Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
Zhengzou Üniversitesi
Dalian Teknoloji Üniversitesi
Çin Jeoloji Üniversitesi
Lanzhou Üniversitesi
Sino İngiliz Koleji
Donghua Üniversitesi
Güney Çin Teknoloji Üniversitesi
Raffles Dizayn Enstitüsü
Nottingham Ninbo Üniversitesi
Uluslararası İş ve Ekonomi Üniversitesi

Çin’de Üniversite Eğitimi için Çin üniversiteleri, birçok farklı alanda eğitim programı sunmaktadır. Bu, Çin Halk Cumhuriyeti’nin eğitim ve öğretime ne kadar önem verdiğini gösteren bir durumdur. Sayfanın devamında, Çin’de okunabilecek üniversite bölümleri belirtilmiştir.

İngiliz Dili ve Edebiyatı
Çin Dili ve Edebiyatı
Hukuk
Gazetecilik
Reklamcılık
Film ve Televizyon Teknikeri
Tarih
Okul öncesi eğitim
Maliye
Kimya
Matematik
Optik
Muhasebe
Botanik
Felsefe
Pazarlama
Kamu Yönetimi
Turizm
Kent Planlamacılığı
Mimarlık
İşletme
Ekonomi
Sanat tasarımı
Biyoteknoloji
Yemek Güvenliği
Zooloji
E-ticaret
İnsan kaynakları yönetimi
İstatistik
Tercümanlık

Çin Halk Cumhuriyeti, Çin’de Üniversite Eğitimi konusuna önem veren, üniversite için birçok imkan sunan ve öğrencilerin yaşam kalitesi açısından yeterli şehirleriyle, yurtdışında okumak isteyen öğrencilerin mutlaka seçenek olarak düşünmesi gereken bir ülkedir.

 

 

 

 

 

Çin Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; istanbul.china-consulate.org