Çin Vize Başvuru Formu

Çin Vize Başvuru Formu

Çin vize başvuru formu, her tür Çin vizesine başvuru yapılırken doldurulan ve diğer başvuru belgeleriyle birlikte verilen bir vize başvurusu formudur. Form doldurulmadan herhangi bir başvuru yapılması mümkün değildir. Bu sebeple Çin vizesi almak zor mu sorusunun yanıtı, şayet vize başvuru formu doldurulmaz ise evettir. Vize başvuru formu, konsolosluk tarafından hazırlanmış ve doldurulması zorunlu kılınmış resmi bir evraktır.

Çin Vize Başvuru Formu Nasıl Alınır?

Uluslararası geçerliliğe sahip ve Çin vizesi için gerekli belgeler arasında en önemli belge olan vize başvuru formu, Çin Konsolosluğu ya da onun yetkilendirdiği firmalardan temin edilebilir. Vize başvuru formunun esas amacı, başvuru sahibinin ülkeye ne amaçla gideceğini, kişisel bilgilerinin ne olduğunu öğrenmek ve kişinin ülkesine geri döneceğini taahhüt etmesini sağlamaktır. Çin vizesi almak zor mu sorunun cevabı ise gerekli koşullar yerine getirildiği takdirde oldukça kolay olduğudur. Bu belge, Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Çin Ankara Büyükelçiliğinin en çok dikkat ettiği belgelerden biridir.
Form, vize başvurusu bir aracı kurum desteğiyle yapılsa dahi, Çin vizesi başvurusu yapacak kişinin kendisi tarafından şahsen doldurulup imzalanmalıdır. Çin vize başvuru formu ve dilekçelerinin doğru ve eksiksiz doldurulması, Çin vize başvurusu değerlendirme süreci sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için oldukça önemlidir.

Çin Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vize formu, istenirse konsolosluktan, istenirse aracı vize kurumundan temin edildikten sonra, sıra doldurulmasına gelir. Önemle belirtmek gerekir ki, vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından doldurulmalıdır. Form doldurulurken dikkat edilmesi mühim olan birkaç durum söz konusudur.

Form, diğer başvuru belgelerinde de olacak birkaç bilgi içermektedir. Bu bilgiler, diğer başvuru belgelerinde nasıl beyan edildiyse form üzerinde de o şekilde beyan edilmelidir. Bunun sebebi, vize başvuru formu üzerinde yer alacak bilgilerden herhangi birinin beyan edilen diğer bilgilerle uyuşmaması durumunda yaşanacak sıkıntılardır. Şayet tutarsız bilgi mevcutsa, Çin vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir, reddedilebilir.

Dikkat Edilecek Hususlar

Başvuru sahibinin dikkat etmesi gereken bir diğer durumsa başvuru formuna atılacak imzaya diğer belgelerdeki imzanın birbiriyle eşleşmesinin şart olduğudur. Çin vize başvuru formunda kullanılan imza ile diğer bir belgedeki imza örtüşmezse, Çin vize başvurusu değerlendirme süreci uzayacak, hatta belki başvuru negatif sonuçlanacaktır.

Vize başvuru formunda, kişi Çin'e ne amaçla gittiğini kısa ve net bir şekilde özetlemelidir. Form, İngilizce ya da Çince olarak doldurulmalıdır. Form doldurulurken kullanılacak kalem siyah bir tükenmez kalem olmalı ve forma yazılacak bilgiler büyük harflerle yazılmalıdır.

Çin vizesi almak zor mu sorusunun cevabını hayır olarak belirtebiliriz. Vize başvuru formunun doldurulmasının istenmesinin bir diğer amacı kişinin bazı şartları kabul ettiğini görmek amaçlıdır. Bu form; kişinin vize alarak ülkeye giriş yapacağını garantilemediği (sınır görevlileri ülkeye girişlere müdahale edebilmektedir), vize geçerliliği süresi dolduğunda ülkeden çıkış yapacağını taahhüt etmek amacıyla doldurulur.

Şayet vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler gerçeğe uygun değilse (sahteyse), form uluslararası resmi bir belge olduğundan, kişi cezaya çarptırılabilir. Sahte bilgi beyan etmek, suç unsuru sayılmaktadır. Bu durum sonucunda kişinin vize alması zorlaşacak ve hatta para cezasına çarptırılma ihtimali ortaya çıkacaktır. Vize başvuru formu, doğru, güncel ve eksiksiz bilgilerle doldurulduktan sonra başvuru sahibi tarafından imzalanarak başvuru belgeleri arasına yerleştirilebilir ardından Çin vize ücreti ödenir ve böylece vize başvurusu değerlendirme süreci başlatılabilir. Çin vize başvuru formu her tür Çin vizesi başvurusunda zorunludur.