Çin Vizelerini Tanıyalım

Çin Vizelerini Tanıyalım

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Uygulamaları

Çin vizesi, Çin Konsolosluğu ve Çin Büyükelçiliği tarafından Çin Halk Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen ya da başka bir ülkeye gitmek üzere Çin topraklarından transit geçen kişilere verilen izindir.

Çin Halk Cumhuriyeti, ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat amaçlarının belirgin bir şekilde anlaşılması maksadıyla çok sayıda Çin vize tipi belirlemiştir. 2013 yılına kadar 8 çeşit olan Çin vizesi, 22 Temmuz 2013 tarihinde 12'ye çıkarılmıştır.

1 Eylül 2013 tarihinde uygulanmaya başlanan genelge ile başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmiş Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının Çin'de bulunan akrabalarını ziyaret etmesi durumuna ilişkin Q Tipi Çin Vizesi uygulanmaya başladı.

Genelgede ayrıca diğer ülkelerin vatandaşı olup Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etmek isteyen üst düzey kalifiye kişilerin ülkeye girişini kolaylaştırmak için R Tipi Çin Vizesi uygulamasına yer verildi.

Bu genelgenin uygulamaya girmesi ile eş zamanlı olarak Çin Halk Cumhuriyeti giriş-çıkış işlemlerine ilişkin 1986 tarihli genelge feshedilmiştir.

Çin Vize Uygulaması

Çin vizesi kişilerin kimlikleri, seyahat amacı ve pasaport tipine göre değişiklik göstermektedir. Çin Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilerin pasaport türüne bağlı olarak Çin Diplomatik vizesi, Çin Hizmet vizesi ya da Normal Çin vizesi vermektedir.

Çin Konsolosluğu tarafından uygulanan Normal Çin Vizesi C, D, F, G, J1, J2, L, M, Q1, Q2, R, S1, S2, X1, X2, Z tipleri olmak üzere 16 farklı kategoriden oluşmaktadır. Bu vize tiplerinden herhangi birine başvuruda bulunmayı planlayan kişiler, Çin Halk Cumhuriyeti'ne yapacakları seyahatin amacına uygun vize tipini seçmeli ve bu vize tipi için talep edilen başvuru evraklarını Çin vizesi başvuru işlemleri esnasında ibraz etmelidir.