Çin Ticari Vize

Çin Ticari Vize

Çin ticari vize olarak da bilinen Çin M vize, Çin Halk Cumhuriyeti'ne iş seyahati, fuar ve kongre katılımları gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapması gereken bir vize türüdür. Her kısa süreli Çin vizesinde olduğu gibi ticari vize için de Çin vizesi yeşil pasaport vize muafiyeti durumu söz konusudur. Diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaport sahibi T.C. vatandaşları, 30 günü geçmeyen ve ticari amaçla yapacakları Çin gezilerinde vize almak zorunda tutulmazlar. Çin M vize için de bireysel olarak başvurulabileceği gibi, grup halinde de başvuru yapılabilir. Ticari vize için başvurular şahsi olarak yapılmak zorunda değildir. Çin resmi makamlarınca yetkilendirilmiş aracı Çin vize merkezi kurumları yardımıyla da Çin M vize için başvuru yapılabilmesi mümkündür.

Çin Ticari Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli bir vize tipi olan Çin ticari vizesi (Çin M vize), şahsi olarak konsolosluğa gidilmeden alınabilir. Başvuru sahipleri, Çin Konsolosluğunun sağladığı bir kolaylık sayesinde, vize danışmanlık ofisleri aracılığıyla ticari vizelerini zahmetsizce alabilmektedir. Ticari vize belgeleri, eksiksiz şekilde hazırlanmalı ve konsolosluğa sunulmalıdır. Nadir olsa da bazı durumlarda başvuru sahibi konsolosluk tarafından mülakata çağırılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ticari vizelerini vize danışmanlık firmaları yardımıyla alabilirken, yabancı uyruklu vatandaşlar Çin Konsolosluğuna şahsen başvuru yapmak mecburiyetindedir. Aracı kurumlar vasıtasıyla başvuru yapılsa dahi, mutlaka Çin Konsolosluğu tarafından mülakat talep edilecektir. Belirtmek gerekir ki, Ticari vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Çin Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Çin M Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Aşağıda listelenen Çin M vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvuru yapılabilir.

Pasaport:
Çin'e yapılacak ticari seyahatin bitimi itibariyle en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport, 2 boş sayfa içermelidir.

Başvuru Formu:
Ticari vize başvurusu için doldurulacak Çin vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından bireysel olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Ticari Davetiye:
Vize başvurusu için oldukça önemli olan davetiye, Çin'deki şirket tarafından konsolosluğa hitaben yazılmalı ve başvuru sahibine iletilmelidir. Davetiye, Çin belediye onaylı davetiye olmalıdır.

Davet eden şirketin lisansı:
Çin vize başvurusu yapılabilmesi için davet eden şirketin lisansı konsolosluğa sunulmalıdır. Davet eden şirketin ticaret hacim kaydı minimum 10.000 USD olmalıdır.

Davet eden şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi:
Lisansı sunulan şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi, başvuru için gereklidir.

2 adet fotoğraf:
Arka plan beyaz ve yüz hatlarını açıkça gösteren biyometrik kriterlere uygun 2 adet fotoğraf, vize başvurusunda talep edilmektedir.

Nüfus kayıt örneği:
Başvuru sahibinin nüfus kaydı örneği, aslı ve fotokopisi olarak 2 kopya halinde sunulmalıdır.

Noter onaylı beyanname:
Şirket yetkilisi, başvuru sahibinin mevzubahis şirkette çalıştığına dair noter onaylı bir beyanname sunmalıdır.

Sabıka sicil kaydı:
Başvuru sahibi sabıka sicil kaydını e-devlet üzerinden temin edebilir.

Vize talep dilekçesi:
Dilekçe, şirket sahibi tarafından yazılmalı ve noter onaylı olmalıdır.

Banka hesap dökümü:
Başvuru sahibi, kişisel banka hesabında en az 5000 USD bakiye olduğunu ıslak imzalı bir hesap dökümüyle kanıtlamalıdır. Banka hesap dökümü son 3 aya ait bilgi içermelidir.

Mesleki evraklar:
Şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, ticari sicil gazetesinin fotokopisi, SGK 4A hizmet dökümü (işveren için), SGK 4B hizmet dökümü (çalışan için), kişi Bağ Kur çalışanıysa Bağ Kur hizmet dökümü, son 3 ay için alınmış maaş bordrosu, Bunlar vize için istenen mesleki evraklardır.

Çin Ticari Vizesi için Randevu

Çin ticari vizesi randevu durumu daha önce de belirtildiği üzere, kısa süreli vize kategorisine dahil bir vize türü olduğundan dolayı başvuru sahibi, vize başvurusunu şahsi olarak değil, bir danışmanlık ofisi yardımıyla yapar ve konsolosluk randevusuna gelmek mecburiyetinde kalmaz. Fakat 2021 yılı itibariyle bu durumda bazı istisnalar meydana gelmiştir. 2021 yılında, Çin Konsolosluğu, alınacak Çin vizeleri için parmak izi uygulamasını zorunlu kılmıştır. Eğer başvuru sahibi 2021 yılı sonrasında bir Çin vizesi almış ve dolayısıyla parmak izi beyanında bulunmuşsa tekrar konsolosluğa gelmek zorunda kalmaz. Sistemde parmak izi bulunmayan başvuru sahipleri, konsolosluk tarafından verilen randevu gününde Çin Konsolosluğuna gitmeli ve parmak izi prosedüründen geçmelidir.

Çin Ticari Vizesi Davetiye

Çin'e seminer katılımı, ticari iş ortaklığı ve benzeri amaçlarla yapılacak yolculuklar için başvuru esnasında hazırlanması gereken ticari vize başvuru belgelerine ek olarak bir de vize davetiyesi bulunur. Ticari vize alabilmek için konsolosluğa bir davetiye sunmak mecburidir. Alınacak bu davetiye, davet eden şirket tarafında e-posta olarak gönderilebilir. Davetiye, Çin Konsolosluğuna hitaben yazılmış olmalıdır. Çin Konsolosluğunun ibraz edilen davetiyeyi geçerli görebilmesi için davetiyenin Çin'de ilgili bölgenin valiliği tarafından onaylanmış ve barkodlu olması gerekmektedir.

Çin Ticari Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Çin ticari vizesi başvuruları, başvuru belgeleri eksiksiz bir şekilde sunulduktan sonra 7 iş günü içerisinde karara bağlanır.

Başvuru sonucu neden gecikir?

Resmi tatiller ve hafta sonları iş günü olarak kabul edilmediğinden dolayı bu tarihleri kapsayacak şekilde yapılan başvuruların sonuçlanmasında gecikme yaşanabilir. Başvuru sonucunun gecikmesini sağlayan diğer faktörler konsolosluk iş yoğunluğu, eksik veya hatalı belge dolayısıyla ek belge talebi, konsolosluğun mülakat yapmayı gerekli görmesi olarak sıralanabilir.

Çin Ticari Vize Ücreti

Çin vize ücreti, Çin Konsolosluğu tarafından belirlenir. Çin ve Türkiye arası diplomatik, sosyal ve kültürel ilişkilere bağlı olarak zaman zaman değişiklik gösteren ücreti, konsolosluklar tarafından belirlenmiş aracı kurumlar vasıtasıyla ödendiğinden, Çin ticari vize ile ilgili en güncel ve doğru Çin vizesi fiyat bilgisi bu acentelerden alınabilir.