İstanbul Çin Başkonsolosluğu

İstanbul Çin Başkonsolosluğu

İstanbul Çin Başkonsolosluğu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin ticari, diplomatik, sosyal ve kültürel menfaatlerini Türkiye'de korumak geliştirmek ve ayrıca Türkiye-Çin arası ilişkileri pozitif tutmakla görevli bir resmi kurumdur. Çin İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye'de oturum izniyle yaşayan Çin vatandaşlarının konsolosluk işlerini yürütmek ve Türk vatandaşlarının Çin vize başvuru işlemlerini yürütmekle görevli, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye'deki bir temsilciliğidir. Çin vize başvuruları, Başkonsolosluğu'na şahsen değil, belirli vize danışmanlığı ofisleri yardımıyla yapılmaktadır. Vize başvurusu yapılabilecek Çin vize merkezi kurumları, Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Çin Büyükelçiliği tarafından belirlenmiş ve vatandaşların Çin vize işlemlerini yapabilmelerini oldukça kolaylaştırmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti üzerine ikamet eden Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport yenileme, doğum belgesi temini, ölüm belgesi temini, askerlik işlemleri, noterlik işlemleri, evlilik ve boşanma işlemleri gibi konularda Başkonsolosluğa başvuru yapabilirler. Ayrıca, Türkiye üzerinden Çin vizesi almak isteyen diğer yabancı uyruklu vatandaşlar, Çin vize işlemlerini Çin İstanbul Başkonsolosluğu'nda yürütmelidirler. Çin Türk Konsolosluğu, tam olarak diplomatik yetkiye sahip değildir. Türkiye'de diplomatik yetkiye sahip resmi Çin temsilciliği, Ankara Çin Büyükelçiliği'dir.

  • İstanbul Çin Başkonsolosu: Cui Wei (崔巍)

İstanbul Çin Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul Çin Başkonsolosluğu, görev bölgesi dahilinde ikamet eden Çin vatandaşları için konsolosluk hizmeti sağlar. Yetki alanına giren şehir sakinleri, Çin vize işlemlerini Başkonsoloslukta yürütebilir. İstanbul, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova ve Manisa, Çin Başkonsolosluğu'nun yetki alanına dahildir.

Çalışma Saatleri

İstanbul Çin Başkonsolosluğu, Çin vize işlemleri ve Çin vatandaşları için konsolosluk işlemlerini hafta içi farklı saatlerde yürütür, hafta sonlarıysa hizmet vermemektedir. Hafta içi 09.00-17.00 arası açık olan Başkonsolosluk, Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri saat 09.00-15.00 arası vize başvurularını kabul etmektedir. Pasaport ve evrak teslimi saatleri Salı ve Perşembe günleri 13.00-16.00 arası belirlenmiş olup, Çin vatandaşları için konsolosluk işlemleri gün ve saatleri Pazartesi, Salı, Perşembe 15.00-17.00 olarak belirlenmiştir.

2023 Yılı Resmi Tatil Günleri

1-2 Ocak

Yeni Yıl

21- 27 OcakÇin Bahar Festivali

8 Mart

Dünya kadınlar Günü

4-5 Nisan

Kingming Festivali

21- 23 Nisan

Ramazan Bayramı- Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

İşci Bayramı

19 Mayıs

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

22- 24 Haziran

Duanvu Festivali

27 Haziran 1 Temmuz

Kurban Bayramı

15 Temmuz

Demokrasi ve Birlik Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramı

29 Eylül

Ay Festivali

1 Ekim

Çin Kuruluş Yıldönümü

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

İstanbul Çin Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

İstanbul Çin Başkonsolosluğu tarafından Çin vize başvurusu için istenen Çin vize başvuru ücreti, dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir. Çin vize fiyatı konusunda yaşanan bu değişkenlik, Çin ve Türkiye arasındaki ilişkilere bağlıdır. Ayrıca Çin vize başvuru ücreti, kişinin almak istediği vize kategorisine göre farklılaşmaktadır.

İletişim

Adres: Ahi Çelebi Caddesi, Çobançeşme Çıkmazı Sokak No:4, Tarabya, Sarıyer, İstanbul

Çin Konsolosluğu Telefon numarası: 0 (212) 299 21 88/ 0 (212) 299 26 34/ 0 (212) 262 27 21

Faks numarası: 0(212) 299 26 33