Çin İzmir Başkonsolosluğu

İzmir Başkonsolosluğu

Haziran 2007 tarihi itibariyle, İzmir Çin Başkonsolosluğu resmi ziyaret, öğrenci, iş ve turistik grup vize başvurularını turizm acentesi kanalıyla yapılması halinde kabul etmektedir. İlgili hususlarda Çin Başkonsolosluğu İzmir'e direk yapılacak vize başvurular kabul edilmeyecektir. Diğer Turizm acenteleri turistik grup vizesi için başvuru yapmak istedikleri takdirde ise İzmir Konsolosluğunun saptamış olduğu acente/acenteler saati dâhilinde işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

İzmir Çin Başkonsolosluğu, Türkiye'de ülkesinin ticari menfaatleri koruyan ve geliştiren fakat diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir kurumdur. Çin İzmir Başkonsolosluğu'nun görevleri, antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Çin Başkonsolosluğun genel amacı ise, Türkiye'de ticari menfaatleri korumak, geliştirmek, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, bulunan ülkenin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgilenmektir.

Çin İzmir Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Altıevler Mahallesi, Yalçın Sokak, No:22, Narlıdere, İzmir Posta Kodu: 35320

Çin İzmir Başkonsolosluğu Ulaşım

Çin İzmir Başkonsolosluğu Narlıdere'de bulunmaktadır. Narlıdere güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Çin İzmir Başkonsolosluğu'na ulaşım sağlanabilir.

Çin İzmir Başkonsolosluğu Telefon

+90 (532) 2318892

Çin İzmir Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

İzmir ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Çin vize işlemleri için Çin İzmir Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler. Türkiye'de ikamet eden Çin vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Çin İzmir Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Çin vatandaşları geçerlilik süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini Ankara Çin Büyükelçiliği'nde gerçekleştirebilirler. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının ve fotokopisinin ve pasaporta uyumlu 2 adet 45x60 mm (4.5x6 cm) ya da 50x60 mm (5x6 cm) ebatlarında beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekmektedir. Parmak izi işlemleri ilgili makamlar tarafından uygulanmaktadır.

Çin İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Çin vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir. Çin Ankara Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Çin Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Çin Ankara Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır. Çin vizesi için vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir.

Vize Çıkış Süresi

Çin vize başvurularınız ortalama 7-10 iş günüde sonuçlanmaktadır. Ancak, Konslosoluğun ek evrak istemesi veya yoğun olması gibi bir durum olması halinde vizenin çıkış süresi olumsuz etkilenebilmektedir. Çin vize başvurularınızı seyahatinizden en az 1 ay önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.